Kinematografi

Kinematografi

 • Fellini nje feste

  14 vite më parë
  Fellini, një festë

  Thesare të kinemasë. Flavio Costa prezanton në Tiranë La Dolce Vita të Federico Fellinit dhe kinemanë e rikonstruksionit. Paralelet me realitin aktual të Shqipërisë

 • Ështe koha e Batman!

  14 vite më parë
  Është koha e Batman!

  Superheroi Batman rikthehet. Ndonëse në titullin e filmit nuk e ka emrin, në poster është sim boli i tij i përflakur dhe i pangatërrueshëm, që të fton të shikosh edhe një seancë më shumë të betejës së pafundme mes së mirës dhe së keqes. Pasi theu të gjitha rekordet e mundshme të arkëtimeve, pasi tronditi botën e kinemasë dhe fansave me rolin e fundit të aktorit Heath Led

 • Kurthi i Penelope

  14 vite më parë
  Kurthi i Penelope

  të ketë aktorë të mëdhenj si Daniel Day dhe Sofia Loren, me të cilën është krahasuar shumë herë pas interpretimit të saj në filmin Volver. Ndoshta sepse vetë Almodovar thoshte se duke parë filmat e Loren dhe të Magnanit krijohej një ide e tipit të gruas për të cilën kishte nevojë para kamerave.

 • Filmi The China Problem, përdhunohet Indiana Jones

  The China problem ka dashur të ironizojë modën e fundit të filmave hollivudiane por iu ka krijuar probleme krijuesve të saj. Gjetja e fundit e krijuesve të South Park, filmi i animuar amerikan i krijuar nga Matt Stone dhe Trey Parker, u transformua në një bumerang për producentët tij pasi ngjalli edhe indinjimin e fansave.

 • Çudite e Kometes

  14 vite më parë
  Çuditë e Kometës

  Pranon se nuk është konsultuar me asnjë historian, me asnjë etnograf, madje as që ka ndër mend ta bëjë një gjë të tillë, edhe pse filmi i referohet një momenti historik. I ka mjaftuar komunikimi me shkrimtarin Ismail Kadare, në romanin e të cilit (Viti i mbrapshtë) është mbështetur filmi i tij.

 • Cinema City në Venezuelë një prej studiove më të mëdha në botë

  Cinema City në Venezuelë, po bëhet shumë shpejt në një prej studiove më produktive të filmave në Amerikën Latine më mbi 25 prodhime vetëm në dy vjet.E krijuar në vitin 2006 nga presidenti venezuelës, Hugo Chavez, studioja shtetërore është një kundërpërgjigje ndaj të ashtuquajturës tirani të Hollivudit. E vendosur në periferi të Karakasit, studioja venezueliane e ka përq

 • Tarantino futet në Luftën II Botërore

  Quhet Death Proof dhe vetëm në javën e parë të shfaqjes në kinema u ka sjellë autorëve jo pak të ardhura, duke e renditur në vendin e gjashtë të filmave më të ndjekur të këtij sezoni. Regjisori i famshëm e shumë kontradiktor, me një karrierë plot ulje e ngritje dhe çudira nuk mund të ankohet se ky vit i ka shkuar keq.

 • Loja e dyfishte e yjeve

  15 vite më parë
  Loja e dyfishtë e yjeve

  Një yll nuk mjafton më. Në kohët e sotme, për të tërhequr publikun në kinema shumë prej regjisorëve të mëdhenj e kanë vënë re se duhen dy të tillë. Në qendër të filmave hollivudianë gjithmonë është menduar të veprohet me dy ose më shumë aktorë të mëdhenj. Këtë vjeshtë, thuajse pas çdo filmi që pritet të shfaqet në kinematë botërore, qëndrojnë emrat e të pa

 • Gladiator per Jiri Menzel

  15 vite më parë
  Gladiator për Jiri Menzel

  I kam shërbyer mbretit të Anglisë” është fitues i të parit “Gladiator të Artë”, çmim ndërkombëtar për kinemanë që u dha dje në Durrës. Sipas parashikimeve, fituesi i çmimit të kritikës në Festivalin e Berlinit (2007), është vlerësuar edhe nga juria ndërkombëtare e këtij festivali në prani të autorit, regjisorit çek Jiri Menzel (Çmim Oskar më 1967 - “Closely W

 • Mirushin nuk e shpëton dot Mirushi

  “Mirushi” e ka mbushur plot sallën e kinemasë “Aleksandër Moisiu” në Durrës, për të cilin erdhën enkas edhe shumë spektatorë shqiptarë nga Maqedonia. Ky publik është treguar i ndjeshëm sidomos ndaj lojës së aktorit 17-vjeçar Nazif Muharremi, në rolin e Mirushit. Filmi i regjisorit norvegjez Marius Holst trajton një temë të rëndë të realitetit shqiptaro-maqedon, por

 • Koha e kometës, filmi fitues i përzgjedhur nga kritika

  “Ngjarjet e filmit zhvillohen në vitin 1914, kur Shqipëria drejtohej nga Princ Vidi. Një histori lufte, por dhe bashkëjetese fetare. Pikërisht novela \"Prilli i thyer\" i Kadaresë, ku është mbështetur filmi, është fituese e çmimit prestigjoz në Londër, \"Man Booker International 2005\" Mbështetur mbi novelën “Prilli i thyer” të Kadaresë vlerësohet nga kritika si pretend

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama