Kinematografi

Kinematografi

 • Filmi Shqiptari ne Beograd

  12 vite më parë
  Filmi 'Shqiptari' ne Beograd

  Filmi 'Shqiptari', i regjisorit gjerman Johannes Naber, do te shfaqet ne Beograd, ne kuader te Festivalit Nderkombetar te Filmit. Filmi eshte ne program per tu shfaqur sot, me 28 shkurt...

 • Andamion Murataj: Filmat shqiptare nuk behen me fjale

  'Falja e gjakut', nje histori shqiptare me regji te amerikanit Joshua Marston u prit mire nga kritika, nderkohe qe mori dy trofe ne Berlinale. I kthyer ne Tirane, bashkeskenaristi shqiptar, njekohesisht producent i filmit, Andamion Murataj...

 • Filmi shqiptar, merr dy cmime ne Poloni

  'Hekurishtja', me regji te Burim Halitit, ka 'rrembyer' dy trofe ne festivalin nderkombetar te filmit 'Zoom - Zblizenia” ne Jelenia Gora te Polonise. Filmi i vetem i shkurter shqip ne edicionin e 14-te te ketij festivali eshte shperblyer me çmimin kryesor per filmin me te mire dhe me ate te audiences.

 • Joshua Martson: ‘Ariu i Argjendte’ i dedikohet Shqiperise

  Fakti qe filmi shqiptaro-amerikan qe trajton gjakmarrjen, 'Falja e gjakut'”, mori çmimin e ‘Ariut te Argjendte’ per skenarin ne Berlinale, te shtunen ne mbremje, ka bere tashme xhiron e botes. Nderkaq, edhe filmi 'Amnistia' i Bujar Alimanit mori çmimin 'C.I.C.A.E.', vleresime qe jane dhene nga juria e pavarur.

 • Ceremonia e Arinjve

  12 vite më parë
  Ceremonia e Arinjve

  Berlinalja mbyllet me dramen per gjakmarrjen, sonte ne Pallatin e Berlinales. Ne pritje te vleresimit edhe dy filma mbi Shqiperine: Joshua Marston kandidat per Ariun e Arte dhe Bujar Alimani per Çmimin e Filmit me te mire debutues. Pallati i Berlinales pret sonte 1600 te ftuar.

 • Paramount Pictures, film per Gerdecin

  Efraim Diveroli dhe historia e tij me municionet shqiptare do te behet film! Dhe jo nje film dosido por nje film nga Paramount Pictures. Ne kontrate hasen firma te njohura te kinemase amerikane si Will Smith, James Lassiter’s Overbrook Entertainment

 • Mundesia e dyte

  12 vite më parë
  'Mundesia e dyte'

  E rralle qe ne Festivalin e Filmit ne Berlin shkojne dy histori nga Shqiperia: nga mjedisi shqiptar, flasin shqip, me aktore shqiptare. Burimet prane stafit te filmit 'The Forgivness of blood', i konfirmuan...

 • Berlinale, guximi i nje autori shqiptar

  "Amnistia" eshte filmi i pare me metrazh te gjate i Bujar Alimanit. Nga dje eshte filmi i pare ne historine e kinemase shqiptare qe hyn ne Berlinale.

 • Bujar Asqeriu: Ne filmat para ’90-tes na ndalonin te putheshim

  Aktori i njohur i skenes dhe ekranit, rrefen peripecite, pasionet kembenguljen ne rrugen e mundimshme te aktorit. Ai sjell detaje dhe perjetime mjaft interesante, si e filloi kete rruge ne film dhe ne teater duke luajtur perkrah aktoreve te medhenj Kadri Roshi, Sulejman Pitarka, Robert Ndrenika etj.

 • Martin Skorceze: 'Jam i dashuruar pas 3D'

  'Me ka pelqyer gjithmone '3D' ', deklaroi Martin Skorseze dhe sakaq nje buzeqeshje i pervijohet dhe syte e vetullat e trasha i qeshin qe pertej syzeve. Sipas tij, ky kendveshtrim i te parit te jetes eshte shume me i zgjeruar, me i madh e me shumengjyresh se vete jeta reale.

 • Arti i ruajtjes

  12 vite më parë
  Arti i ruajtjes

  Ruajtja dhe dixhitalizimi pa perspektive i pasurise filmike. Perfaqesuesi i Institutit Kombetar Audiovizual ne France Michel Dauzats inspekton gjendjen ne Arkivin Qendror te Filmit dhe Radio-Televizionit. Ne kete gjendje, eshte nje pasuri qe pak i sherben publikut.

 • Njeriu pa cilesi

  12 vite më parë
  Njeriu pa cilesi

  Arkivi Shteteror i Filmit hap fondin e Luchino Viscontit. Shfaqet sot "I huaji" bazuar ne romanin e nobelistit Albert Camus. Ekranizimi nuk i pa sallat e kinemase per disa dekada.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama