Lajme

Lajme

Ne kete Rubrike do kete nje diapazoni shume te madh artikujsh te karakterit :Reviste, Sociale, Personazh, Kuriozitete, Nga Bota , nga Ballkani dhe sigurisht nga Shqiperia.

Kinematografi

Filmi 'Shok' nuk ben propagande, rrefen histori njerezore

Filmi Shok nuk ben propagande rrefen histori njerezore

Petriti (Lum Veseli) dhe Oki (Andi Bajgora) janë dy shokë të ngushtë, të cilët kalojnë peripeci gjatë luftës në Kosovë. Historia e tyre rrëfehet në filmin “Shok”. Rikthimi t

9 muaj më parë | Lexo më shumë »

Karikatura dhe Satire

Sporti

Altin Lala fiton 17 milione euro ne vit!

Altin Lala fiton 17 milione euro ne vit!

Mund të duket e çuditshme, por është e vërtetë! Legjenda e kombëtares shqiptare, Altin Lala, nuk është i suksesshëm vetëm në fushën e futbollit, por edhe në biznes. Pasi ka l&eum

4 ditë më parë | Lexo më shumë »

Dossier

E frikshme: Traktati i fshehte i Lodres 1915, kishte hartuar zhdukjen e Shqiperise

E frikshme Traktati i fshehte i Lodres 1915 kishte hartuar zhdukjen e Shqiperise

Biblioteka e Kongresit Amerikan, publikon hartën famëkeqe të Traktatit të fshehtë të Londrës, i cili kishte hartuar planin për të zhdukur shtetin shqiptar nga harta e Evropës.Por si do të shkat&e

2 javë më parë | Lexo më shumë »

Shendeti

Ja pse leximi ju ben te lumtur

Ja pse leximi ju ben te lumtur

Leximi ndryshon në mënyrë të thellë funksionimin e truritNë veçanti, ata që lexojnë romane zhvillojnë një nivel ndjeshmërie më të lartë, cilësi që është

3 javë më parë | Lexo më shumë »
 • Pse ju shkelmon foshnja ne bark?

  Pse ju shkelmon foshnja ne bark

  Mësoni arsyet pse ju shkelmon foshnja juaj në bark.Goditja e bebes gjatë shtatzënisë tregon shëndetin e mirë të bebes, zhvillimin dhe aktivitetin e tyre. Bebja reagon menjëherë ndaj ndryshimeve në

  1 muaj më parë | Lexo më shumë »
 • Testet qe zbulojne problemet me nuhatjen

  Testet qe zbulojne problemet me nuhatjen

  Mjeku otorinolaringolog ballafaqohet çdo ditë me problemet e shqisave, por humbjen e të nuhaturit e has shpesh edhe një mjek neurolog  apo alergolog, ndaj edhe ajo shpjegon se ndonëse nuk duhet rritur niveli i alarmit,

  3 muaj më parë | Lexo më shumë »

Politike

Kodrina e Vdekjes - Video e emisionit investigativ Publicus

Kodrina e Vdekjes - Video e emisionit investigativ Publicus

Emisioni “Kodrina e Vdekjes”, për të cilin autorët thanë se nuk u lejuan ta publikonin në televizionin Vizion Plus, u publikua sot në darkë në YouTube. Emisioni 50 minuta i gjatë ritregon ngja

2 javë më parë | Lexo më shumë »
 • Kryeministri Rama rilind në Dibër fjalimin për Shukri Xhelilin

  Kryeministri Rama rilind ne Diber fjalimin per Shukri Xhelilin

  Kryeministri Rama ishte sot i pranishëm në mitingun përmbyllës së fushatës për kryetar bashkie në Dibër. Ai i kërkoi qytetarëve dibranë të votojnë kandidatin e majtë Muharem Rama. Por fjalimi i kryeministrit ishte pothuaj i njëjtë me

  1 muaj më parë | Lexo më shumë »
 • Një vrasje domethënëse

  Nje vrasje domethenese

  Në Rrëshen u vra sot në një atentat Saimir Jaku, i cili raportohet se është shef sektori në OSSHE Tiranë.Ajo që është e sigurtë është se, deri para pak javësh, viktima ka qënë drejtor i tensionit të lartë për gjithë veriun e vend

  1 muaj më parë | Lexo më shumë »

Art&Kulture

Hajrie Rondo kthehet ne skene pas betejes me tumorin

Hajrie Rondo kthehet ne skene pas betejes me tumorin

Një rikthim i shumëpritur në teatër ka qënë ajo për aktoren e mirënjohur Hajrie Rondo, e cila bën një kthim pas një beteje të gjatë me tumorin.  Aktorja e talentuar dhe mjaft e das

5 ditë më parë | Lexo më shumë »

Revista

Ne Vuthaj, aty ku historia nderthuret me natyren turistike

Ne Vuthaj aty ku historia nderthuret me natyren turistike

Vuthaj, kjo trevë etnike shqiptare shtrihet midis tre kufijve shtetëror Shqipëri, Kosovë dhe Mali i Zi. Në pjesën shqiptare ze vend në Malësinë e Madhe në zonën e Kelmendit. Sot drejt saj ka nj&e

3 javë më parë | Lexo më shumë »

Kuriozitete

Ide gjeniale, nje ure e jashtezakonshme ne Holande

Ide gjeniale nje ure e jashtezakonshme ne Holande

Në botë ka shumë gjëra të mrekullueshme sa ndonjëherë nuk di kë të veçosh. Por, gjenialiteti njerëzor në këtë urë të ndërtuar në Holandë të lë

4 javë më parë | Lexo më shumë »
 • Me perdhunoi Pokemoni

  Me perdhunoi Pokemoni

  Është loja e virtuale e momentit që po bën për vetë gjithnjë e më shumë dhe në këtë masë të madhe njerëzish që e luajnë, ka nga ata që u është bë

  3 muaj më parë | Lexo më shumë »
 • Vetem 48.8% e bizneseve ne Shqiperi kane webfaqe

  Vetem 48.8 e bizneseve ne Shqiperi kane webfaqe

  Instituti i Statistikave (INSTAT) ka prezantuar rezultatet e një anketë ku bie në sy fakti se Shqipëria krahasuar me vendet e BE mbetet pas edhe për përdorimin e internetit.Kështu, sipas kreut të INSTAT, Mirela

  4 muaj më parë | Lexo më shumë »

Aktualitet

Hoxha: E di kush eshte pronari i droges ne Derven. Pati shkembim zjarri

Hoxha E di kush eshte pronari i droges ne Derven. Pati shkembim zjarri

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka zbuluar detaje të operacionit që u zhvillua një ditë më parë në fshatin Derven të Krujës, ku u sekuestruan plot 1.3 ton kanabis.I ftuar në rubrikën ‘Opi

4 ditë më parë | Lexo më shumë »

Sociale

Kishte mesatare 9.63, por fitoi vetem ne Kamze. Gjithcka nisi pas nje interviste ne TV

Kishte mesatare 9.63 por fitoi vetem ne Kamze. Gjithcka nisi pas nje interviste ne TV

Xhoiel Rica kallëzoi pak ditë më parë në polici se dikush i kishte vjedhur të dhënat personale duke ndërhyrë në sistemin e Ministrisë së Arsimit për vendosjen e preferencave të saj

6 ditë më parë | Lexo më shumë »

Reportazh

Jeta si ne epoken e gurit mes Tiranes, Elbasanit dhe Peqinit

Jeta si ne epoken e gurit mes Tiranes Elbasanit dhe Peqinit

Në krahun e djathtë të aksit që lidh Elbasanin me Peqinin, marrim sipër për në Paulesh, Garunj e vogël dhe e madhe, Cacabezë e deri në Bodin. Ky i fundit është destinacioni ynë.Në

1 vit më parë | Lexo më shumë »

Teknologji

Sekretet e 'WhatsApp'-it, te cilat i dine vetem hakeret

Sekretet e WhatsApp-it te cilat i dine vetem hakeret

‘WhatsApp’ pa dyshim është njëra ndër aplikacionet më të mira dhe më të popullarizuara për dërgim të porosive dhe të përmbajtjes tjetër. Por, përpos kësaj, &l

2 javë më parë | Lexo më shumë »