Revista

Revista

 • Timothy Less: Te ndryshohen kufijte e Ballkanit, te krijohen shtete etnike

  Timothy Less, drejtor i Nova Europa, nje konsulence e riskut politk, si edhe ish-diplomat britanik ne Ballkan, perseri ka dale me tezen e tij se zgjidhja me e qendrueshme ne Ballkan eshte krijimi i Shqiperise se Madhe, Serbise se Madhe dhe Kroacise se Madhe, percjell Telegrafi Maqedoni.

 • Kadare: Kam pritur me ankth hetuesine e Bashkim Shehut

  Ky dialog i Kadarese me shkrimtarin dhe publicistin e njohur Stephane Courtois, autorin e librit te famshem 'Libri i zi i komunizmit', perben pjesen permbyllese te librit 'E verteta qe del nga qilaret' (nentitulli ne frengjisht i librit “Dosja K.', te Shaban Sinanit), perkthyer dhe botuar nga shtepia botuese franceze 'Odile Jacob', ne vitin 2006

 • Ne Vuthaj, aty ku historia nderthuret me natyren turistike

  Vuthaj, kjo treve etnike shqiptare shtrihet midis tre kufijve shteteror Shqiperi, Kosove dhe Mali i Zi. Ne pjesen shqiptare ze vend ne Malesine e Madhe ne zonen e Kelmendit. Sot drejt saj ka nje rruge te re e te bukur qe mund te udhetohet ne cdo stine.

 • Kater paralajmerimet e Muhamedit A.S

  Muhamedi (a. s.) i ofroi njerezise kyçin e suksesit ne çdo sfere te jetes, celesin per nje jete te rehatshme dhe sukses ne te dy botet; ai ishte shembull i gjalle i moralit te larte, ai i caktoi rregullat e nje sistemi legjislativ e gjyqesor te pashembullt, caktoi ligjin qe ishte i drejte ndaj te gjitheve, shpalli kushtetuten e pare te njerezimit.

 • 'Bandat e verteta jane partite politike'

  Analisti Fatos Lubonja shkruan sot se ceshtja 'Shullazi' nuk eshte thjesht çeshtje e nje 'grupi te strukturuar kriminal'. Ne nje shkrim te publikuar sot ne te perditshmen 'Panorama' ai argumenton se si politika i perdor dhe i fuqizon njerez si Shullazi dhe pastaj i leshon kur ata behen te pambrojtshem.

 • Shqiperia si parajse fiskale?!

  Mungesa e kontrollit dhe lehtesia e te berit evazion e ben Shqiperine vetvetiu nje parajse fiskale, por ekspertet mendojne se politika mund te kete transferuar para ne 'offshore' per t'i ri-investuar ato

Blogu yne

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama