Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Kjo shqiptare eshte 115 vjece

  Edhe ne Shqiperi kemi rekorde te jetegjatesise. E tille eshte edhe kjo grua nga Mirdita qe pas pak ditesh ben jo pak por 115 vite. Ajo ka lindur fiks ne vitin 1900, ndersa tani do te festoje ditelindjen.

 • Europa pret me ankth eklipsin historik

  Nje eklips diellor do te bllokoje rreth 90 perqind te drites se diellit neper Europe muajin qe vjen. Ai do jete eklipsi me i madh i llojit te tij ne 16 vite. Me 20 mars, Hena do te kaloje perpara Diellit, duke leshuar nje hije ne Toke.

 • Ja se cfare premtojne greket!

  Qeveria greke ka paraqitur perpara kreditoreve nje liste me premtime per reforma, ne menyre qe te vazhdoje te marre ndihmen nderkombetare.

 • Google nderon fizikanin italian qe shpiku baterine

  Motori gjigant i kerkimit, Google ka festuar sot 270-vjetorin e fizikanit italian, Alessandro Volta. I lindur ne Como, Alessandro Giuseppe Antonio Anastasio Volta njihet per shpikjen e baterise. Po ashtu, ai i dha emrin e tij njesise elektrike “volt” ne vitin 1881.

 • Te udhetosh ne Mars, per te mos u kthyer me kurre ne Toke

  Banori i Tokes se shekullit te XXI-te nuk eshte me i zakonte ne deshira. Nje pasion dhe kerkese e hershme e njerezimit ka qene kolonizimi i hapesires dhe eksplorimi i vendeve te reja pertej kufijve tokesor, gje qe duket se do te ndodhe se shpejti.

 • Cfare nenkupton E-ja e zeze?

  Obelisku Newborn ne qender te Kosoves eshte gdhire ndryshe ne pervjetorin e shtate te Pavaresise. Shkronja E eshte bere e zeze. Sipas deputetit te Vetevendosjes, Fisnik Ismajli, qe e ka ideuar kete obelisk, shkronja E eshte bere e zeze per shkak te Eksodit, Ekonomise dhe EULEX-it.

 • Shkencetaret zbulojne nje Toke te re!

  Teleskopi i NASA’se, Kepler Space Telescope kohet e fundit ka zbuluar nje planet te ri qe i ngjan Tokes qe eshte ne orbiten e nje ylli prane, qe gjendet brenda zones se banueshme te galaktikes sone. Kepler-186f eshte rreth 500 vite-drite nga Toka ne konstelacionin Cygnus.

 • 'ISIS jane barbare, por te pakten mbledhin plehrat'

  Nje xhihadist britanik justifikoi terrorin e ushtruar nga Shteti Islamik duke thene se te pakten ata kane vendosur kosha per hedhjen e mbeturinave ne shtepite e sirianeve qe jane nen zoterimin e tyre.

 • Seks ne zyre! Ajo ishte sekretarja...

  Vazhdojne te dalin ne drite te tjera detaje nga ngjarja ne nje qytet ne Zelanden e Re. Nje çift u filmua duke bere seks ne zyre. Mesohet se ai ishte shefi, kurse ajo ishte sekretarja e kompanise Marsh Ltd.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi