Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Ide gjeniale, nje ure e jashtezakonshme ne Holande

  Ne bote ka shume gjera te mrekullueshme sa ndonjehere nuk di ke te veçosh. Por, gjenialiteti njerezor ne kete ure te ndertuar ne Holande te le pa fryme. Ne 2002 bota mundi te admironte uren e ujit Veluwemeer, nje kryeveper e inxhiniereve me te mire, qe lidh Holanden me Flevoland, nje ishull artificial.

 • Me perdhunoi Pokemoni

  3 muaj më parë
  Me perdhunoi Pokemoni

  Eshte loja e virtuale e momentit qe po ben per vete gjithnje e me shume dhe ne kete mase te madhe njerezish qe e luajne, ka nga ata qe u eshte bere lemsh virtualiteti me realitetin.

 • Vetem 48.8% e bizneseve ne Shqiperi kane webfaqe

  Instituti i Statistikave (INSTAT) ka prezantuar rezultatet e nje ankete ku bie ne sy fakti se Shqiperia krahasuar me vendet e BE mbetet pas edhe per perdorimin e internetit.

 • Vende turistike qe i kthejne parate nese bie shi

  Dy plazhe ne Jesolo, ne veri te Venedikut, jane aq te deshperuara ne terheqjen e turisteve saqe kane vendosur te bejne marreveshje me te cilen vizitoreve u ofrohet refundim i te hollave nese bie shi gjate qendrimit te tyre. Marreveshja vlen per secilin turist i cili do ta kaloje pushimin veror atje.

 • Fotoja qe po thyen rrjetin: Shitesja e majdanozit lexon liber

  Kjo foto po ben buje ne rrjet. Ne nje moment kur publiku i internetit eshte i revoltuar ndaj qeverise, e cila iu sekuestron mallin tregtareve te vegjel qe jane per buken e gojes, nderkohe qe me subjektet e ndryshme abuzive qe nuk jane per mbijetese tregohet 'tolerante', vjen kjo fotografi teper domethenese.

 • Pitbulli shqiptar qe po e cmend boten

  Titusin eshte pitbulli shqiptar qe eshte i vetmi ne llojin e tij. Qeni qe po �mend rrjetet sociale ne bote ka ngritur disa pikepyetje.