Dossier

Dossier

 • Nolit, sa i detyrohemi?!

  4 ditë më parë
  Nolit, sa i detyrohemi?!

  Me rastin e 13 Marsit 1965, gjysmeshekullin e vdekjes se Fan Nolit, figures poliedrike shqiptare, do kishte nevoje per nje konference shkencore te nje rrafshi nderkombetar.

 • Shtepia e Gjetheve, hyrje ne boten e erret te sigurimit

  Interviste me studiuesin dhe shkrimtarin Bashkim Shehu, rreth projektit te muzeut te pergjimeve te Sigurimit te Shtetit. Ata qe me kritikojne ne emer 'te njollave ne biografi' jane bij shpirterore te sistemit te shkuar, thote Shehu...

 • Luigj Gurakuqi - Pse e duan serish te vdekur?!

  Ne 90-vjetorin e vrasjes se Luigj Gurakuqit nuk kemi degjuar per asnje kremtim ne nder te tij. Njesoj ndodhi ne perkujtimin e 100-vjetorit te pavaresise, kur emri i tij mungoi ne liste-nderimin e patrioteve te asaj date.

 • Pese vajza qe thurin

  5 javë më parë
  Pese vajza qe thurin

  Kjo fotografi mahnitese, e titulluar 'Pese vajza qe thurin', eshte marre nga koleksioni i amerikaneve Frank dhe Frances Carpenter, qe gjendet ne Biblioteken e Kongresit dhe mund te vizitohet online. Duhet te jete bere ne vitin 1920.

  1424963557-vajzat.jpg
 • Letrat erotike nga nje femer per Mit'hat Frasherin

  Mit'hat Frasheri perveçse nje politikan i zoti ka qene dhe nje njeri qe njihej per marredheniet e tij me femrat. Kane qene te shumta femrat qe kane pasur nje marredhenie me te dhe shume prej tyre jane bere publike.

 • Hebrenjte dhe Vlora, miqesia qe lindi 600 vjet me pare

  Vlora perben nje precedent pozitiv e te veçante, ne krejt vendin e me gjere, per dimensionet dhe hapesirat qe ka krijuar per hebrenjte, te cilet kane ardhur ketu ne momente te ndryshme te historise.

 • A ka pasur Enver Hoxha nje sozi, qe e zevendesonte?

  Djali i ish-kryeministrit Mehmet Shehu ka botuar nje liber te ri. Ne kete liber, Bashkim Shehu merret me hapjen e dosjeve. Ai shkruan aty edhe per Enver Hoxhen, duke thene se diktatori mund te kete pasur nje sozi qe e zevendesonte ne publik.

 • Fakte te reja, 'Reuters': Ja si luftuan camet kunder fashizmit

  Agjencia 'Rojter' me 22.12.1940, gjate kohes se luftes italo-greke, transmetonte kete lajm nga Manastiri: 'Ushtaret shqiptare te mobilizuar me force ne ushtrine italiane kane ngritur krye dje ne nje sektor te prapavijave italiane dhe i kane shkaktuar armikut, humbje te medha deri sa u kapen.

Reklamat

Pronat e Fundit


 • domain shqiperia

Video

Lajm dhe tema t nxehta

AKTUALITET

TEMA TË NXEHTA

KULTURA

Albforumi