Bashkekohore

Bashkekohore

Zhvillimet më të rëndësishme të letërsisë bashkëkohore shqiptare në diasporë ndodhën në Itali, aty ku sot e kësaj dite jetojnë rreth 90.000 arbëreshë, që vazhdojnë të flasin shqipen. Në përgjithësi mund të thuhet se një "rilindje" e letërsisë arbëreshe ndodhi diku rreth fundit të viteve '50, kur dhe nisi të botohej revista "Shejzat" nga Ernest Koliqi në Romë e më pas revistat "Zgjimi", "Katundi ynë", "Zjarri", "Zëri i Arbëreshëvet", "Lidhja", "Bota shqiptare" etj. Këto revista ndikuan në krijimin dhe publikimin e një brezi poetësh e shkrimtarësh që shkruan në arbërisht. Veç të tjerash, një pjesë e tyre funksionoi dhe funksionon dhe si shtëpi botuese, duke publikuar kolana të tëra me poezi dhe vepra të tjera letrare. Ndër shkrimtarët më të rëndësishëm të kësaj vatre duhen përmendur: Françesk Solano (1914), i njohur me pseudonimin Dushko Vetmo, i lindur në Kozencë. Pas një periudhe të gjatë qëndrimi në Argjentinë, Uruguai dhe Kili, ku dhe shugurohet prift, Solano kthehet në vendlindje. Aktiv në shumë fusha të letrave, ai është kryesisht poet, prozator dhe dramaturg. Ndër veprat e tij më të rëndësishme janë: Burbuqe t'egra, 1946, Shkretëtira prej gurit, dramë, 1974, Tregimet e Lëmit, etj. Domenico Bellizzi (1931), prift nga Frasnita, i njohur me pseudonimin Vorea Ujko, është një ndër trashëgimtarët më të denjë të Jeronim De Radës e Zef Serembes. Ai me poezinë e tij arriti nivele të spikatura të ligjërimit poetik, veçanërisht me veprat: Zgjimet e gjakut, Këngë arbëreshe, 1982, Hapma derën zonja mëmë, 1990 etj. Karmell Kandreva (1931), poet, bartës i identitetit kombëtar me anë të një ligjërimi poetik origjinal si dhe luftëtar i angazhimit social të arbëreshëve në ruajtjen e gjuhës dhe kulturës origjinale, ka shkruar triologjinë poetike: Shpirti i arbërit rron; Shpirti i arbërit rron. Arbëreshi tregon; Shpirti i arbërit rron. Vuan dega e hershme. Zef Skiro Di Maxhio (1944), poet, përkthyes dhe dramaturg i shquar. I angazhuar edhe si drejtor i revistës "Bota shqiptare", i shquar për tonin e tij ironik e shpesh sarkastik, ai është autor i rreth dhjetë librave poetikë, ndër të cilat vlen të përmenden: Nëpër udhat e parrajsit shqipëtarë e t'arbreshë. Poemë gjysmëserioze arbëreshe, Orëmira, Për tokën fisnike të Horës etj.

Besjana Kurmeka

Debore mbi asfalt

Debore mbi asfalt

    Poezi e shkeputur nga romani“Une,ti dhe djalli...“    Debora binte lehte-lehte,    Floket e saj ne toke shtronte qete-qete.    Dalengadale trotuarin po mbulonte,  &

15 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Planet ne Cmenduri 2

  Planet ne Cmenduri 2

  E shpirtrat jane nxire , kane marre pamjen e tyreme te peshtire .Eshte marrosur e eshtedhene pas kesaj dynjaje ,e shpirtin e saj larg sajs’mund te mbaje ...!Prej Zotit sa shume u larguane ne rruge tokesore marshuan .Planet i dikurshem ne cmendu

  15 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Planet ne Cmenduri 1

  Planet ne Cmenduri 1

  Poezi e shkeputur nga libri “Atje,mes tyre“.Planeti ishte ne ndryshim e cmenduri ...plot endrra ne vdekjee te tjera ne liri ! Kjo ishte bote , kur erdha   une ne jete , s’e di ne me duket mua apo   

  15 vite më parë | Lexo më shumë »

Agron Tufa

Balade

Balade

Baladat jane te gjata, te trishtaPothuajse mbarojne me nga nje varr nen bli:Do ta humbas per pak kohe vdekjenSerish per te vdekur mohuar nga ty.Asnje cep te botes ku vertitem si hijeS'me le pa dhimbjen tende te lashte.Si shira te shkermoqur - tinguj

15 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Njemije vjet keqardhje per shkornjen

  Njemije vjet keqardhje per shkornjen H

  Pyeti presja: ç'ndodh kur takohen dy pykpyetje?Përgjigjet kllapa: tri pikçuditëse.Anton PashkuIHerioglife hidhërimi hanë hënë. HulliHundorësh hapën Hunët e humbën humbellash.Hepohen Haml

  15 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Kenge Infantile

  Kenge Infantile

  Amshimi ha lastarëPër ty o gaztarAmshimi ha prapëPër ty o gazngratëAmshimi ha frutaAguridhe të butaAmshimi ha triskujMe vriguj pa vrigujMe bishta nervurëPër ty more burrëAmshimi ha gurëAmshimi ha flet

  15 vite më parë | Lexo më shumë »

Mustafa Hoxha

Pjesa e II. e Epopes Kombitë

Pjesa e II. e Epopes Kombite

Tradhëtit që mbolle kur ishe “koman darë”Lindën peshkope, prifta, poet, këngëtarë,rrugaqë, politikuajë, shkrimtarë,dhe shumë matrapazë që vetquhën “shqiptarë

13 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Vaji i fëmisë

  Vaji i femise

  Ku nuk ndihet vaji i fëmisë, Janë në rrezikë themelet e shtëpisë, Ku nuk zhurmojnë dukë lozë fëmija, Të kalburë i ka themelet shtëpija, II. Aty ku nuk qeshë fëmija, Aty n

  13 vite më parë | Lexo më shumë »
 • K O S O  V Ё S

  K O S O V Ё S

  Dymdhijet vite prita me gёzim,Kur do tё shofe tё Lire, e nё bekim,Kur do tё vij e tё shofё tё gёzuar,Kur do tё vij e tё perjetoj tё Ҁ`liruarё,II.Kaherё dё

  13 vite më parë | Lexo më shumë »

Pellumb Kulla

Përjetime dhe portrete shqiptarësh në mërgim

Perjetime dhe portrete shqiptaresh ne mergim

Nuk gjejnë pushim vulat në Shqipëri! Bjerë e kërcit, mbi dokumente që paguhen kripur: bamp, mbi çertifikata, bump, mbi raporte mjekësh, bamp, mbi pasaporta, bump, mbi vendime gjyqi, bamp, mbi diploma, bump, m

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • U lidh Papi!

  U lidh Papi!

  Fejesën me një amerikan Roza e dëshironte edhe për një shkak të natyrshmë: i kish mbushur e kaluarë ditët. Po më shumë, Roza e kërkonte dhe për inat të atyre djemve, aty në Sh

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Mblidhemi tok e bëhemi thumb!

  Mblidhemi tok e behemi thumb!

  Gjokës i kishin hequr patentën dhe më kërkoi mua ta shpija në restorantin e Kristo Cinit. Tërheq si magnet ai restorant në Nju Xhersi, që çdo të djelë lihet i tëri për shoqatën &

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Ismail Kadare

Qyteti pa Reklama (kreu XX)

Qyteti pa Reklama (kreu XX)

Gjoni s'kishte më shokë. Ai kishte mbetur fare vetëm. Ai kishte Stelën. Gjithë ditën mendonte vetëm për të. Pas shumë mundimesh, më në fund, mezi arriti t'i shkruante një pusullë n

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Qyteti pa Reklama (kreu XIX)

  Qyteti pa Reklama (kreu XIX)

  Të nesërmen dy të dashuruarit ishin të zbehur nga pagjumësia. Stela vështronte e çuditur syrin e nxirë të tij dhe asgjë nuk kuptonte. Ato vështrime plot mall të saj, ai do t'i kujtonte t&e

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Qyteti pa Reklama (kreu XVIII)

  Qyteti pa Reklama (kreu XVIII)

  Diana iku tri ditë pas vitit të ri. Gjoni pa nga dritarja e tij se si herët në mëngjes në rrugën e mbuluar me dëborë dolën me valixhe në duar të dy motrat, prindët, dhe gjyshja plak&eum

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Dritëro Agolli

Poemë për Babanë e për Veten (kënga e tretë)

Poeme per Babane e per Veten (kenga e trete)

S'e thur poemën aq të gjatë, Me vargje si litarë, Se kushedi e gris im atë Dhe dredh me të cigare. Nga kjo poemë e nisa rrugën E vargjeve rinore, Në rrokje e rima treta jugën Dhe erën me dë

23 vite më parë | Lexo më shumë »

Alban Bala

Këngë e dhimbshme

Kenge e dhimbshme

Qemë;.......Atëherë kur dashuroheshim jetonim të dyPastaj nuk e di ç’hënë ty të thirri drejt detit…Ike.......Unë të varrosanë një djep të vogël dhimbjesh mes brinj&e

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Largesi

  Largesi

  Larg prej tejedhe Toka rrotullohet ne krahun tjeterTe teperta jane duart per t'u veshursyte per te fjeturfjalet qe brenda meje bien si gjethe...Ishim prane; Oh, atehereqiellin mbeshtillja per trup me kopsat e yjeverrugen tone e kisha rreth qafes si n

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • E bukura e dheut

  E bukura e dheut

  Vajzen me te bukur te botesPas konkursesh dhe zgjedhjesh te medha...........si çdo njeri te rendesisheme vune ne mes dhe e pyeten:- Bukuria juaj, mund te na thoni ç'deshire ka?Qeshi nga pak e Bukura e Dheut- Kam frike te kerkoj me teper

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Fatos Arapi

Vdekja e Gjyshes

Vdekja e Gjyshes

Ja, edhe gjyshja né arkéz,kukull e vogél né kartéz,Eshté... dhe prapé s'éshté e téra,sikur nuk éshté si pérhera.Gjithé karfica, gjilperakapur satenet n&

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Elegji per babane

  Elegji per babane

  Ti nuk je mé.As do té na shohésh,as do té shohim,baba, mé kurré.Ti nuk je mé.. Emrin ténd e mori ky gur,Vdekja - si vdekje ,gjithmoné e dhimbshme,gjithmoné e verdhé... Me

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Coprifuoco

  Coprifuoco

  Hapat e patrullés godasin né trupin e metalté té natés.Gjer né toké kérrusen e rrasen shtépité pérdhese.Mendmet lévrijné né kokat e njerézvedhe t

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Agim Doçi

Qyteti pa Dashuri ….

Qyteti pa Dashuri ….

Qyteti mbeti pa një RomeoAskund nuk gjëndet qoftë një ZhulietëKu ikën çiftet e dashuruarGjithshka beton…pemët pa fletë!?...Një stol i hedhur në mbeturinaMë tej dëgjoj një

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Nuk je Enderr

  Nuk je Enderr

  Pse na bën të vuajmë!?Pse na lë pa gjumë?Dashuria është e shenjtëTek ti dhe unë.Kur më thua jam i jotiKam frikë ta besoj.Kur më thua: shumë të dua1kam frikë ta dëgjoi.nga

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Lajthitje poetike

  Lajthitje poetike

  Nëse një femër mrekullohetVetëm nga vargu im i thjeshtëUnë jam Romeo që dashurohemSapo të bëhet ajo Xhulietë!....Sepse e di se çfarë është endrraDhe dashurinë unë e kup

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Besnik Mustafaj

Borxhi i babait

Borxhi i babait

Rruga, fleta e bardhë ku shkruaj, mjegulla e mbrëmjes,përkëdhelja intime e gruas, mëngjesi me dritë të kulluar,korja e pjekur e bukës si lëkurë pëllëmbe e burrit,dera e çelur e sht&

17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Këngë dashurie në vjeshtë

  Kenge dashurie ne vjeshte

  Si ndodhi kështu?!I thonë vjeshtë e dytë,po vjeshta nuk duket askund;as gjethe të rëna,as bar i tharë,as re. Në vjeshtë si në vjeshtë:duhet patjetër diçka,e mrekulluar prej bukuris

  17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Sonet

  Sonet

  Ku je ti, o yll i këputur,që re poshtë e dogje vendin mbarë!Një shkretim si ky në mes tetoritkurrë në jetën time s’kisha parë. Ku është zjarri? Ku është? Nuk e di,di q&eum

  17 vite më parë | Lexo më shumë »

Timo Flloko

Gjumi eshte vdekje

Gjumi eshte vdekje

Oret e gjata vone percjellGjumin mposht ne rrekje,Mbahu, them, do flesh pafund,Gjumi eshte vdekje...!Sa here ndodh te me mashtrojeTinezisht si t'ish dehje,I tromaksur ngrihem çart,gjumi eshte vdekje...!Kur me merr, me ve poshte,Me perhumb ne p

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Shen Valentini i fundshekullit

  Shen Valentini i fundshekullit

  Ta kushtoj Tykete Nate te Shen ValentinitTe gjallet, prej ankthit te vetmisengerthehen fort,tek njeri-tjetri shpresat varin...Kete nate te fundit te dashurise,ne fundin e mijevjeçarit!***Ne gjoks,shkelin vrazhde hije pa emerdhe s'nginjen dotte

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Pija që deh

  Pija qe deh

  I thashë zemrës, je në riskKur kaq fort ti rreh!Pse të trembem, thotë zemraNdjenjat pse t'i fsheh...?!Sa pandehma, iluzioneGracka fati ngreh?!Zemra ime, dashuriaËshtë "pije" që deh...!Me shigjeta helm

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Mimoza Ahmeti

Cila është veshja e preferuar e sezonit

Cila eshte veshja e preferuar e sezonit

Të mbron nga i ftohti, por mbi të gjitha është e përshtatshme në çdo rast, elegante dhe e plotë, ndonjëherë e çmuar, një pjesë e fortë për t‘u veshur me aksesorë

17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Qëndro i Fortë Mik!

  Qendro i Forte Mik!

  Ajo qe ishte kaq e bukurNe nje moment...Edhe mund te behet e trishtuar.Ajo qe ishte kaq e embelEdhe mund te jete hidheruare...Kurajo mik!Qendro i forte si malDhe do te shohesh,Dikush te pret me mall..:-)

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Mama dhe Bijte

  Mama dhe Bijte

  Gjithmonë e më rallë të shoh,gjithmonë e më tepërçuditem si dola nga barku yt dhe ti je ime bijë. Sepse je e vogel, mama, e pafajshme dhe lotët i ke të brishtë e të rinj. Ti qe u plak

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Drita Çomo

Ja ku erdhe perseri si vjet me pare

Ja ku erdhe perseri si vjet me pare

Ja ku erdhe perseri si vjet me pareThua se midis nesh asgje s'ka ndodhurDuket sikur malli te ka marre,Duket sikur pritja te ka lodhur.Syte prape digjen zjarr i kalterSi dikur me flet me peshperimeVeç ne shpirtin tim tani ka akull(Ah, te mos e

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Dashuri siberiane

  Dashuri siberiane

  Po bie shi...dhe ti je kaq largPo ndoshta dhe s'dua te jem me tyKy qiell gri... Ne shpirt- kaq akullKaq ftohte ne shpirt. Si ne Siberi.E megjithate, une te duaDhe te dua shume , cuditerishtPo qe se te urresh eshte njesoj si te duashTe urrej dhe te du

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Vjeshtes

  Vjeshtes

  Ajo vjen gjithnje me lot ne syDhe druret dhe qiejt zbehen, perlotenPastaj tok me eren uluri, uluri-Duket sikur qan per tere botenAjo shpesh zbret si mbremja e arteNe qiejt hena bredh e vetmuarDhe peshperisin fletet mijera fjaleSikur te zbusin dhimbje

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Xhevahir Spahiu

Jetë

Jete

Jam ai që s’kam qenë, do të jem ai që nuk jam.   Pemë po të isha ,të mbija ndanë lumit, të gjelbëronin shpresat,të binin fletët e trishtimit, mbi degët e përkul

15 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Sonte

  Sonte

  Jetoj brenda syve te tu,ne syte e mi ti ke shtepine.S'jemi vetvete,secili eshte tjetri.Vera ime ka dy skaje:njeri ne pranvere, tjetri ne vjeshten tende.Ti hyn ne te djeshmen time,humb rrugen si ai qe ka humbur kujtesen.Une hyj ne te ardhmen tende,hum

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Vajze e bukur

  Vajze e bukur

  bora e bardhe ,e bardhe pas xhamave,ne kafe "Tirana" hyre,ti e rralla si deboraqe ne Tirane bie.Vajze e bukur,si vajze e dashuruar,qofsh e dashuruar dhe prej meje,prej syrit tend lulezojne dhe sendet.Ekspresi gjallerohete gjthcka behet sy.N

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Bardhyl London

Bilanc

Bilanc

Fitimtaret- fitimtare. Te mundurit- te mundur ne perjetesi. Ne qofte keshtu mos na ardhsh kurre demokraci !

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Reminacion

  Reminacion

  - Mikut tim V.K. qe keto dite ish ne reaminacion-Ku po shkon keshtu fundshekull i cuditshem?Lindjeperendim, Perdndilindje. Perendolind. Lindperendo.iluzione qe vyshken, iluzione qe lindin per t'u vyshkurIluzionet?R-e-m-i-n-a-c-i-o-n.Si po vdes keshtu

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Demokratet Populiste

  Demokratet Populiste

  Fryjne ererat. Perjet kane fryre keshtu. Ku mbaron valle muzika? Ku fillon zhurma? Ne kryqezim te koherave, nje pikepyetje e madhe pergjon e ngaterruar ku mbaron populli, ku fillon turma? Ja, dolen populistet demokrate, dallge ku perzihet uji dhe shk

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Teodor Keko

Atdhe

Atdhe

Vendi im i dhembshur me dimra te buteme pranvera mahnitese qe s'te lene te vdeseshMendohem e mendohem : neve tyapo ti na i zgjat ne jeten?Vendi im shpatullgrire nga erozionetkembembledhur ne ererat e acartaTi jetove, zemra mbeti, e paepursfidante nda

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Larg.Afer.

  Larg.Afer.

  Larg syve mbeten buzeqeshjetdhe dashurite nga zemrat largVeç vdekja afer, fare aferme doren ngritur qendron ne pragDegjoj trokitjen, puthjen ia ndjejshprishje gjymtyresh ne trupin timI dashuruar pas dashurise. Mbetai veshur me qefin.Sot s'esht

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Une jam i qete dhe i patrazuar

  Une jam i qete dhe i patrazuar

  Une jam i qete dhe i pa trazuarsi nje njeri, qe kurre s'ka bere fajMegjithese faj bera nga dita kur lindae pasketaj.Jam fare i qetesi nje budalla i lindur me syte penel piktoriqe zbukuron magjishem gjithçkame ushqen optimizmi dhe humoriJam tme

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Ervin Hatibi

Poezia e Humbjes

Poezia e Humbjes

TI ASNJEHERE S'E KUPTON CFARE HUMBLODRON SI NJE MACE NE HAPESIREN E GJELBER TE SYVE TE TUDHE UNE I FYER I POSHTERUARTE PERGJOJ PAS HIJES SIMEBEHET VONE, SA VONE NGA NDARJAUNE MBI PRUSH THYEJ SHKARPASI IDIOT I FRYJ HIRITNDIZU ZJARRDHE HEDH ATY LULE, S

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Auto

  Auto

  FLENE NE XHEPALETRAT E PADERGUARA I NDJEJ NEN LEKURE RRESHTAT TE PESHPERIJNEZARFAT TEK DRIDHENFILATELI QE TE DASHURIT NUK DO TE MUNDINTE MA SHQISIN NGA MISHIJANE LETRA QE MBASE EDHE I SHKROVAPOR VETES IA DERGOVANE ADRESA TE LARGETATHUAJ SE VETEN DUA

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Deshire dhe Heshtje

  Deshire dhe Heshtje

  Tej dritares eshte ngrohtenjerez jan ulur ne tavolinaqyteti nis e del prej vetes ne rruge bredhin klube e makinaNuk eshte e thene te jem krejt i vetem s'eshte e then te jem as vete i dyteme miq te rastit po te mbushet nata nje vend do gjej ku the clo

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Din Mehmeti

Me lene e me marrin tere jeten

Me lene e me marrin tere jeten

Më lënë një be për tokë e qiellQë vran e kthjellE m'i marrin sytë para se të zbresin në atë gropëPër t'u dhanë dritë yje për t'i bërëE m'i lënë porosi

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Nata e Poeteve

  Nata e Poeteve

  Kur heshtja mbulon çdo gjëKur të gjithë flenëZgjohen poetëtPër t’u djegur nëpër vargjeAta ia shtrydhinGjakun e keq mendimitShpirti i tyne shesh betejashNga temperatura e fjalëveVdesin ngadal&e

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Që të rriten lulet e bardha

  Qe te rriten lulet e bardha

  1.Flini të qetë,Se në gjakun tuaj do të shumëzohënpranverat e pavdekshmee zogjtë do të ndërtojnë cerdheplisave tuaj të tretur.Ju dhatë gjërat

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Edmond Tupja

Ende jam

Ende jam

Ende jam qendroj ne kembMes dy rrahjesh zemra dhembDashurrejtja po me ndjekZjarr i saj me ftoh me djegUne asaj s'i shmangem dotNe çdo hap gezim e lot'Ajo eshte katedraleçdo gje tjeter eshte banaleBashkejetoj une me teNje kambane kam ne

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Ne keto dite

  Ne keto dite

  Ne keto dite lidhur nyjeNjeriu s'mund te jete shkembAi ka nevoje edhe per yjeEdhe per henen qe u trembNjeriu s'eshte fosil i thareDiçka te bute ka ne brendesiNdonese i urte dhe i marreVetes shtigjet mire ia diNe keto dite nyje lidhurVetem drit

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Shiu gërvisht

  Shiu gervisht

  Shiu gërvishtVertikalishtPeisazhin shurdhVështroj, kërkojNëpër hapësirëDhe humbHumb fillinE ëndërrimitQë larg të shpieHumb pas vijave Të shiut në dritarePa dritë, pa hijePa drit&eu

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Prec Zogaj

Ankim per nenen

Ankim per nenen

Perse,mama,ti deshiron te vdesesh?Tani ti je me e re se une. Njezet vjec ne Ilirizbrita,Me te gjitha ereat qe fryn kendej pari,por ty nuk te thane. A e mban mend sa shume i pelqejakemishat e bardha?Trupi im i lashte ateherekishte kohen te ikte. Kur m

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Fanitje

  Fanitje

  Lemsh i pergjakur si diten e parenga mitra e gruas se tim eti dolaper te udhetuar perseri,drejt atij çasti kur te pashe Ty,me nje veshtrim te paharruarqe me ka humbur prej pese vjeteshprapa nje mali pluhuri reje.

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Dritare dimri

  Dritare dimri

  Te heshtura, te shkreta dritaret e mijaMatane qyteti i demokracisemerdhin e tkurretne pendim dhe ngricaZvogelohen qeniet dhe rritet pikellimite gjitha rruget kthehen nga ikenZemra s'do me shpjere gjer ne falje.Tani shikoj si dridhet ne dritareImazhi

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Ali Podrimja

Ali Podrimja

Ali Podrimja

Ali Podrimja (1942) lindi  dhe u rrit në Gjakovë. Studjoi gjuhë dhe letërsi shqiptare në Universitetin e Prishtinës, ku dhe jeton aktualisht. Periudha vendimtare për formimin shpírtëror dhe intelekt

17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Vetem ose Hamlet i semure

  Vetem ose Hamlet i semure

  Pak po më jep, jeta ime, e tepër po lyp nga Unë. Të të jap s'mundem më tepër, se sa të të ngre në këmbë. S'mundem më tepër se sa të të jap emër, se sa të të

  17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Emrin e ka Dashuri

  Emrin e ka Dashuri

  Per kete toke gjaku ka rrjedhur e prinderit tanekryet e kane lene; kambana te medha kane mbeturne jeten tone per kete toke ata qe nuk jane me - e ju si te doni quajeni kete toke - muze emrin e ka,dashuri emrin e ka; o si te doni quajenipor asnje fjal

  17 vite më parë | Lexo më shumë »

Jorgo Bllaci

Plaku i urës

Plaku i ures

Qëmoti, thonë, te një urë e gurtëTre vetë deshën t’iknin nga kjo botëPor ua kuptoka mendjen një i urtë:“Ç’e keqe ju ka gjetur?” – vjen u thotëIa kthen m&rsquo

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Vallja e Osman Takes

  Vallja e Osman Takes

  Eh, mor Osman Taka,Bir, Osman, me halle!Vetetin me kordhe,Shkrepetin me valle!Ngrihesh si shqiponje,Bie si fajkua,Papo shkel mbi truall,Si sorkadh mbi thua,Sikur do te thuash:"Ka barut kjo toke;Rende po ta shkelesh,Ben shaka me koke!""

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Dielli dhe Vlaga

  Dielli dhe Vlaga

  Nje djalosh si drita na takuan,Duke shkuar rruges tri syzeza,Dhe te trija befas fergelluanFshehtas njera-tjetres flake u ndezen.Thote e para: “Nga na vjen or djale?”“C’ere te ka sjelle?”- ia kthen e dyta,Me se vogles lem

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Arshi Pipa

Nisje

Nisje

Lamsh na perlane --cka mundem me rrembyeprej teshash vrik --e na stivuen si thasender kamjona, me shqelma tue na rrase;prangat nder duer, per s'mbrapshti, ashtu mberthye sa mishi u-nxi mbas pake e u-fry me plase;mandej per kame e gjoks litarin nyet

17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Montale & Dante dhe Arshi Pipa (1920-1997)

  Montale & Dante dhe Arshi Pipa (1920-1997)

  “Një anije nuk është më anije kur pushon së lundruari. Ajo bëhet kurva tjetër. Cfarë saktësisht?” - pyeste Arshi Pipa, në vitin 1968, duke marrë në analizë vargjet e “

  17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Elegjia Vllazërore

  Elegjia Vllazerore

  Ma thonte zemra e ngrata se jeta t'kishte lanë,edhe pse miqt e shokët nuk dojshin me ma thanë.Der sa mbi krye mandata,kur s'e pritsha më ra,dhe mora vesh çka në andërrprej kohe m'ishte gja. E pau epileptikuqi s'n

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Esat Mekuli

A është fajtor Shqiptari

A eshte fajtor Shqiptari

A është fajtor shqiptari pse në këtë qiell jeton,nën këtë qiell në trojet e të parëve të vet ?A është fajtor pse është,e përkundër të gjithëve që

17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Vdekja e Ditës

  Vdekja e Dites

  Dielli n'perëndimN'zjarrin flakruesU dogj… Dhe çdo gja u trand,u piklluen'vaj për të. N'arkivolin e heshtjeve t'muzgut,n'dhimbje bonjakesonte, i dashtuni, i yni,me lot t'pastëru vajtue: Psherëtima e gjethit

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Në Mëngjes

  Ne Mengjes

  Horizonte zbulue me bardhsi mëngjesorezgjohen…Dy-tri përvidhen hapsirë,udhëtojnë,t'bardha e t'hollasi çarçafë t'lëshuem n'erë… Fushat pëshpërisin lutje mëngjesore.Dit

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Petro Marko

Tirana jetë-Stambolli

Tirana jete-Stambolli

-Hajde Paçe Stambolli!-Hallvë Stambolli!-Këpucë Stambolli!-Rroba,jorgane Stambolli!-...Stambolli!Vetëm xhizë Tirone. Xhizë, kajmak...Stambolli është emër që i jep reklamë plaçkë

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Kur takova Enver Hoxhen

  Kur takova Enver Hoxhen

  Petro Marko, nje nga penat me brilante te letersise shqipe, antikonformist dhe ish luftetari i vjeter i luftes se Spanjes dhe levizjes per clirimin e Shqiperise, vepren e fundit la nje autointerviste. NJe ditar i jashtezakonshem, qe fatkeqesisht, u s

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Një Emër në katër Rrugë(fragment)

  Nje Emer ne kater Rruge(fragment)

  EPISODI I NISJES:"Rroftë jeta!" Ashtu më dukej sikur përsërisnin ditë e natë, e sidomos natën, kur oshëtima e tyre ishte më e fuqishme, dallgët e detit jon, që përplaseshin në

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Abdullah Konushevci

Përpjekje për t’i Zënë Konturet e Mbinjeriut

Perpjekje per t’i Zene Konturet e Mbinjeriut

Dhe e more more e dheNga dritarja me grilaTa zhdavaritje terrinDhe u dogje ngadalë qetë butëTi sy fëmije para lodrës së re Dashuri e madhe të mbante në jetëNdaj syzat i përdorje si llupëTa ruash

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Pikat AD

  Pikat AD

  A. Demaçit Foshnjat duhet t’i marrin15 deri 20 pikë në ditëTë rriturit që nuk kanë pirëQumësht Nëne10 deri në 15 Pikat ADI forcojnë eshtratDhe e rritin mallinTë kesh Nën

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Kur Vritet Biri i Madh

  Kur Vritet Biri i Madh

  Kur vritet biri i madhFadil Tallës Fytyra e tij e qeshurmë ndjek kudo Pate acar të madh në zemërKur vemjet i mbushën rrugëtTi dole dhe i talle bishatQë hynin me nxitim në arenë Zogj të hekurtN

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Vath Koreshi

Shtëpia Bethoven

Shtepia Bethoven

Ndërsa ndërronim këmbët herë mbas here nga mërzia, domethënë ndërsa herë hidhnim të djathtën mbi të majtën dhe herë bënim të kundërtën, miku im, Mana, tha:

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Shpesh ti sdi cben

  Shpesh ti sdi cben

  S’është e thjeshtë të dish të bësh.Shpesh ti s’di se ç’bën e dashur!Ç’doje që ishe ngritur si në ethe,ç’doje që vije ashtu tek unë?Kishe kë

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Ditet me bresher

  Ditet me bresher

  Në TV, në mbrëmje,asgjë në prognozat e ditës për nesër,Për reshjet me breshër.Nga ç’lloje resh, nga ç’mot dimëror,vijnë këto reshje as shi, as borë?E paka

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Moikom Zeqo

Gruas time

Gruas time

E dashur Te kujtohen ditet kurTe dy si urithe germonim Epidamnusin e lashteE mbas cdo terrakote antikeDashuria jone mitikeZbulohej madherishemIshin dit te lodhshmeNdonse me te bukurat Te tjeret plazheve rreziteshinE talleshin me ne rrenje kerkuesitE

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Kur jam krejt vetem

  Kur jam krejt vetem

  Kur jam krejt vetem ne shtepindez cigare.Floket e shprishur te tymitluhaten, perhapen.Syri i cingaresbefaszmadhohet.Nga m'u fut ne shtepi ky Polifem merzie?Po ja vjen ti -qeshin brigjet.Merzia behet xhuxh, humbet e tera, fshihet.

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Ka nje mrekulli te vdekjes

  Ka nje mrekulli te vdekjes

  Ka nje mrekulli te vdekjes te sakte si ligjetkur trupat tone do te shperbehen ne elemente.................................................. ....te natyres,ndoshta do te takohemi si ujera nentokesore,si humus e kripera te rrenjet e nje bime,qe ajo te

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Jakov Xoxa

Lumi i Vdekur (fragmenti II)

Lumi i Vdekur (fragmenti II)

Vita, si të gjitha vajzat e bujqve myzeqarë, ishte rritur në mes të pocaqisë dhe varfërisë. Po jeta ka rrugën e vet, që e ka filluar kush e di se ku e kush e di se si, saqë njeriu ngre supet përp

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Lumi i Vdekur (fragmenti I)

  Lumi i Vdekur (fragmenti I)

  Koha, atë mëngjes, aty qante, aty qeshte.Karvani dy qerresh i të zbuarve posa kishte lënë pas mullirin e beut, kodrën e Shkozës dhe kishte hyrë në Fier. Qerret ndaluan përpara urës së gurt&e

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Juga e Bardhë (analizë)

  Juga e Bardhe (analize)

  Romani voluminoz Juga e bardhë u botua në vitin 1971 dhe trajton problematikën e fshatit myzeqar në kohën e kooperativave dhe të transformimeve në fshatin shqiptar të pasluftës. Është menduar edh

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Kasem Trebeshina

Qentë

Qente

Te bosht' i natës kthehen yjet,te gjum' i natës zgjohet gjumi,te heshtj' e natës shkon mendimite hap' i rëndë!Nga larg dëgjohet një rrëmujë;po lehin qentë!Te pyll' i natës së qytetitpo lehin

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Pa Titull

  Pa Titull

  Mes territ ngjitem kodrës fill i vetëm,mundimin shtyj më kot dhe me përtim.Po lehin rrotull qentë… U lehin yjeve.Unë territ çaj e ngjitem me nxitim.Pse të nxitohem kur do kthehem prapë?Një yl

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Dy botët

  Dy botet

  Dy botënjë mrekulli…Një jet' më vete tirret ditëndhe nata ngre një tjetër mbretëri. Te jet' e ditës nxitojmë të harruar,të ndjekur nga një frikë e paformë te jet' e na

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Martin Camaj

Hoqa Fletën e Librit të Parë

Hoqa Fleten e Librit te Pare

Hoqa fletën e librit të parëPrej faqes sime dhe mbetën fjalë të paemën. Dola jashtë e ndeja në shqimthin e derësDhe vrejta fiqtë e hindit me ferraNë vjeshtën time. Shpirtënt e ri

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Motiv i Vjetër në Kthim

  Motiv i Vjeter ne Kthim

  Shtatë vasha u çuen peshëKur ngjyra e korbit fluturoiPërmbi shtyllën e jetës:Sqepi i dukej i verdhë, gati i bardhëMes pendlave të zeza. Shtatë vasha u quen peshëE u turrën vrap me fundaN&

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Fuqia e Konës

  Fuqia e Kones

  Ngjyra e verdhë e fletëveShkurtoi dritën në faqe të vetaE të katundit jugor mbi kodrinënBote së kuqe. Para derës rrin KonaMe barrën e randë në gji,Dashunon rrezet e pemëve të vokt

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Anton Pashku

Klithma

Klithma

Terri u derdh, e një rrigë e praruar e rrezëve të hënës e lau kreshtën e malit, luginën dhe u ngrit poshtë, atje mbi syprinën e lëmuar të lumit që rimon buzët dredharake të fu

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Në Stuhi

  Ne Stuhi

  Në atë çast ndjeu një plogështi të jashtëzakonshme. Ajo ia përshkoi tërë trupin. Dhe çdo gjë iu duk e çuditshme, madje edhe vetvetja.Kurrë s'e kishte lënë fuqia, si

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Drama

  Drama Gof (fragment)

  LULANI: Mo'! Po kush namën e zezë e bëri?LULUA: Pulla!LULANI: Pulla?LULUA: Ajo, pra... Polli... Pulla polli!LULASHI: Kalamishi sede Durazzo Filiali, corrispodenti... Agenzia marittima, spedicioni doganali Noleggi... Importazioni - espo

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Azem Shkreli

Ne rruge

Ne rruge

Tash jam diku larg teje, larg vedidhe - ku me dijtë kah më tresinudhëkryqet e shumta t'jetës? Jam ba përshëndetje e harrueme e kalimtarëve, jam ba lot e kangë,jam ba betim i rrugëve dhe rreze e shkre

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Nenat

  Nenat

  SHOKUT TIM PER NENEN Ato lahen në gazintonë e në lotët e tyre. Bëhen rojë muranete krojet e shtera të gjirit. Në ballin tonë për herëu bëjnë dritë shejt gishtat. Ditët na

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Kater Keshilla Vetes

  Kater Keshilla Vetes

  Mos u bëj poet nëse s'mund të lindëshme seicilin varg, të lindësh me seicilën fjalë. Ngrehu mbi veten në dot t'rrokësh frerët e erërave,të shkelësh shpërgajt e mëris&eum

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Lluka Perone

Bie borë

Bie bore

Në atmosferë gjezdisin,si fluturaz të bardha,mijra petalez liliqë shqiten nga kurora e dimrit,Toka, në floqzit' të lerë,e bardh' është' stolisure fjandasen nj'mbretërifatazish e magjisur.Zbardhullia s

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Malet nuk po tunden kurrë

  Malet nuk po tunden kurre

  Lisi nuk bën hijenë gjithmonë mga nj'anë,zogu nuk bën folenë gjithmonë në një degë,dielli nuk perëndon prapa një maje,lumi nuk rrjedh gjithmonë i drejtë,njeriu nuk rri gjithmon&eum

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Trimi çekosllovak qan lirinë

  Trimi cekosllovak qan lirine

  Bulara shkrepi një ylle nj'avlaq zjarrizgjati nga lindjaNë vezullim porseksahije acari të kanosuraqë vijnë përpara tek nata. Një mendim mashtrues pata,U taraksa:hekurat e huaj shkelën mëmëdhenë..

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Vorea Ujko

Në aeroport

Ne aeroport

Gusht i vonuar. E unëi kredhur në zhegun e aeroportit të Tiranësshijoja një ditë fëmijnijeduke kërkuar fillin e bjerrë.Nga pista e fluturimitnjë zë më thirri:Mirë se vjen vëlla Vor

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Natyrë

  Natyre

  Tek vrapoja me nëntëdhjetëu ndesha me një bagëti.Ndala sa të kalontee nga xhami i makinësunë vështroja fushën e blertëdhe malet me borë përpjetë.Më arriti në flegrën

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Burimi

  Burimi

  Duke ndjekur gjurmët e stërgjyshëvekam ecur pesëqind vjetme këngë arbëreshe në buzëe sot ua gjej burimindhe i lisave, i erëravei fshatarëve, i punëtorëveun jam vëlla.E shenjtë

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Sefulla Maleshova (Lame Kodra)

Shtrëngata

Shtrengata

Dëgjoni, dëgjoni,Nga deti shikoniSi shfryn e tërbohet,Si vjen e zgjerohetNë qiell, në dhe –Kaluar mi re,Të zeza si nata,Shtrëngata.Nga zalli po ngrihetSi mal, e përzihetMe breshër, me shi,Një pl

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Pas tërmetit

  Pas termetit

  S'duken më ar' e luadhe,po balt' e vithisur,dhe kasoll' e katundaritshuar e gremisur.Po në mes të asaj gremineujët rjeth e shkon,edhe dielli papushuarrrëmbat i lëshon.Poshtë e thellë dheu i lashtëvlagë

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Lypsi plak (Gjyshi plak)

  Lypsi plak (Gjyshi plak)

  Po del nga shpella ku e ka hedhur fati,I mjeri plak i krusur nga mundimet,I dridhen mjekra, këmbët, gjithë shtati,Skalitur ka në ballë hidhërimet.Ja, fill i vetëm udhën merr nga fshatiI urtë, i shëmtu

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Rudolf Marku

Lezha Dikur

Lezha Dikur

Qytet i femijerise ku ecja cdo dite rrugicave si vizatime te bera kuturu male qe gadi i quaje kodra dhe kodra qe s'behen male gjithashtu. Shtepi te cuditshme dhe Hani i Kuajve rruga e kasapeve-me e cuditshmja rruge rrahje teneqesh, shaka berberesh rr

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Te Uriturit

  Te Uriturit

  Jane demode te uriturit, si farket e dikurshemOse si letrat me psheretima te dashuriseOse si kembanat kur gjuhezen ua heqinTe uriturit, mbeshtetese e rehatshme per nen prapanice.Demode , si kostumet e vjetra qe ruhen nder baule,Qe i ha mola pa u ndje

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Puna

  Puna

  Le te flasin te tjeret bukur ne kafene.Ti asgje mos duartrokitse fjalet e bukura ndodh qe shpeshte ngjajne me femrat qe shikojne dinakerisht.Ne dhomen tende eshte tavolina atje ne gjysmerresire.Le te flasin te tjeret bukur ne kafenese dielli eshte ka

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Ilirian Zhupa

Jo vetem gjethet

Jo vetem gjethet

Kam pare duarQe perpiqen te mbajne te dashurit e tyreZbardhen dhe i shtrengojne fort per supesh....Te dashurit ikin!Ato, keputen...

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Kam bere nje gjume te shqetesuar

  Kam bere nje gjume te shqetesuar

  Asnje enderr nuk kam pare,Asnje brenge nuk kam pasur(E ne xhama kendonte shiu)Dhoma ishte e ngrohteE shtrati i gjere,(E ne rruge vraponte shiu)Çfare i mungonte gjumit tim mbremeÇ'lagej prej meje nga shiu?

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Vjershe e redaktuar

  Vjershe e redaktuar

  Qe nga lindja e gjer ne vdekje jeta ime eshte rruge dhe lufte(Kujdes!)Qe nga lindja e gjer ne vdekje jeta ime eshte kenge,(E pranueshme)Nje vajze me qendroi perballe, me mbeshtolli me veshtrimin e bute(Intimiste!)E mua m'u moren kembet(Absurde!)Mbrem

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama