Ja ku erdhe perseri si vjet me pare

Ja ku erdhe perseri si vjet me pare
Thua se midis nesh asgje s'ka ndodhur
Duket sikur malli te ka marre,
Duket sikur pritja te ka lodhur.

Syte prape digjen zjarr i kalter
Si dikur me flet me peshperime
Veç ne shpirtin tim tani ka akull
(Ah, te mos e kisha shpirtin tim!)

Dhe veshtroj e heshtur kaltersine...
Ah,perse nuk ngrihesh e te shkosh?
Mos me fol me kot per dashurine
Une e di,ti s'mund te dashurosh.

Ti me the se qenkam e ashper,
Ti kerkon nga une nje te puthur?!
S'mundem;si ti puth syte e kalter,
Kur ne shpirt ke vec uje te turbullt?

O,e di,ditet e latra ikin
Dhe pas tyre vjen natyra gri
Kaltersia,bari,zogjte zhduken...
Vetem ti do mbetesh po ai.

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama