Te Rinj

Te Rinj

Alban Tartari

Kthim i pamundur

Kthim i pamundur

ketu,s'degjon nje gje te mire,mes te ftohtit te dimrit,kur ngrin liqeni,muroset si beton,kur mbart peshen e ndarjes se peshtire,"do kthehesh?"-pyet zeri i            nje gruaje ne telef

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Mundesia per te me dashuruar...

  Mundesia per te me dashuruar...

    Dhe u merzita se qeni nje udhetar i lodhur,ne stacionet e ftohte e te larget te autobuzeve inter-urbane,dhe nga canta plot me letra te cjerrambushur me vargje te palexueshem e pa vlere... Une do ti nderroja keto,me nje kafe te pire bashke me

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Dashuria jote

  Dashuria jote

                  Dreq o dreq!me mbyte me kete furine tende,ashtu sic mbyt cdo sekonde               

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

sokol Dollani

NË NJË QOSHK TË PARAJSËS

NË NJË QOSHK TË PARAJSËS

Sonte dua të jem vetëm,Larg udhëve mëkateplota,Pluhurit e vapës mbytëse,Diku në ndonjë cep të parajsës. S'dëshiroj ta braktis këtë qoshk parajse,Dhe të rikthehem në tokë

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • EMIGRANTI

  EMIGRANTI

  Pasi i ra edhe pika e fundit e gjakut,Në udhën e shkretë mbushur plot pluhur, Pa diellin e përskuqur tejet në kufi,Dhe mbylli sytë e drejtuar nga vendlindja.

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • LUTJE

  LUTJE

  Zemrës së nxirë e të pluhurosur,Mu shkrep një dite t'i jepja shkëlqim. Mora pak ujë e detergjent,Dhe e fërkova me trishtim.Tepër vonë! Ajo filloi të thyhej,Ndryshku i kish arritur deri në pa

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Darien Levani

Viti zbulon

Viti zbulon

Nese ti sot nuk besoje te oazetNese shiu te lagu pa asnje arsyedo gjesh dike qe te doPatjeterNje dite e ngrohte neper dimer rendEjaMund t'i besosh shoket e vjeterMundesite ne ajer Shpirt& krishterimi per t'u humburne shtepine e Zotrave(me ftuan

23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Ti do nje bote te bardhe

  Ti do nje bote te bardhe

  Une i pasheengjejt qe qanindemonet ne fron KurreKurre meS'do ta leBoten qe urrej Por ke nje shanste mos me njohesh Te mos i dishbrengat qe zemra mbangjarprin & zotinlypes & presidentate gjithe po vdesin& ti (une te fola valle s'tu rre

  23 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Kurre / Bota qe urrej

  Kurre / Bota qe urrej

  Mos eja me muanese s'do te mesosh Fluturimin Mos me ndiqne do shkeputjene do iluzioninte harroshMundimin & lotetQe jeta dhuron Ik largIk largBli diçka romantikee (zh)genjehu Une s'i kendoj jetes perfektemeqe te tille se pata kurreTi?Une

  23 vite më parë | Lexo më shumë »

Jusuf Gërvalla

Fletë testamenti

Flete testamenti

në zgjimin tim të heshtur të më ngurosinnë flijimin tim të begatshëm të verësnë nisjen time në fillimin tim të rinë gjumë shekujsh me ndërrime të më zgjojnële t

18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Qenie, varr as frymë

  Qenie varr as fryme

  një shishe hermetikegrykëngushtëlëfytgjatënë murin prej argjilenë detin e ëmbëlnë lëkurën me pore dritenë ballsam të largët egjiptinjë një të miliontin ylln&eum

  18 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Lufta dhe arti

  Lufta dhe arti

  Tutje gjithnjë akullKëndej gjithnjë zjarrUnë jam syri i AladinitE shoh veten si digjemnë betejën e tmerrshmetë fjalës e të mendimitMe shenjtëri të mallkuarme përfytyrimin e qartëe krijo

  18 vite më parë | Lexo më shumë »

Aida Dizdari

 • Pa fjale

  Pa fjale

  Gjumi ka rene mbi mua, i bardhee fjale me s'kane mbetur, te tjera fjale...Goten te mbushur gjysem shterngoj ne dore,nje enderr te bukur kam pire te tjerash ore... S'ka me sekrete per ty tek rri shtrire,prej gotes me sublime kete mbremje ti ke pire..

  17 vite më parë | Lexo më shumë »
 • Makth

  Makth

  Endja ime ulet ne prehrin tende me gishta mjegullime te prek     gjoksin...Perkedhel...Gjumit peshperitje...Te dua!Te dua!Te dua!...ne tjeter gjuhe,ne tjeter vend,te tjera krahe...Dy puthje...Lamtumire kohe!Veten e kam terhequr zv

  17 vite më parë | Lexo më shumë »

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama