Dhimbja e kesaj bote !

 

te gjitha lutjet drejtuar Zotit,
rrodhen e rrodhen nga buzet,
dhe me pas pikat e lotit,
shkane nga syte e rane mbi udhet.

ne balten e ketij qyteti te shurdhet...


te gjitha thirrjet drejtuar njerzve,
u coptuan ne gerxhet e mosperfilljes,
u betova te hesht ne jete te jeteve,
si derish, larg botes,prane dhimbjes.

si nyje qe si dorezohet kurre zgjidhjes...

ushtat e fatit me qelluan sot,
e une rashe ne balten e jetes me dhimbje,
ilact e kesaj bote s`me sherojne dot,
as hena as yjet as dielli i kuq ne lindje.

mes baltes jam, me boten ne grindje...

qesh bota me syte e mi te vdekur,
ne balten e peshtire  te kesaj jete,
e i lutem Zotit me nje ze te mekur,
qe te me marre dhe mua atje ku eshte, me vete.

larg cdo gjeje, genjeshtre ,te vertete...
          ********
te gjithe njerzit bien ne deshperim, dhe pesimizmi behet pjese e pandare
e jetes sone. nuk me pelqen  po ja qe biem ne te dhe askush nuk mund te na
nxjerre.me vjen ne mendje nje strofe qe  nuk  di se ne c`fletore e kisha
shkruar:  shpesh
 
nuk me pelqen
te rri si i braktisur,
dhe kur jam i merzitur kot se koti te qesh.
as ngushellim
te kerkoj per ate qe ka ikur,
nuk e pelqen, po detyrohem ti bej shpesh...

 


Artikujt e fundit


Reklama

Reklama