Vajtim i Kohes Tone


Une mesova sot
Kane vrare nje njeri
Une lexova vetem kaq


Ish nje vrases? nje student?
shtepiak a femi?
Askush ndoshta se di

Meritonte te vdiste?
Meritonte te vdiste?
Meritoj te vdes?

Zgjohu mik
s'ke me nje moter
Zgjohu nene
vajza jote iku


Zhveshur dhe
ftohte naten e gjate
dhe
shitur trupin e saj
dhe
vrare kur mbaronte
dhe
rrahur nga premtuesit
dhe
lidhur me pengje
dhe
larg atdheut
dhe
e vdekur


(A harroj gjithçka
nese pi nje cigare?)
Nese mbyll syte
dhe s'lexoj gazetat
as flas, as degjoj
Ti mendon do kaloje?

Ata jane akoma te lumtur
Ata qeshin akoma
(Femijet)
Ej vellezer
mos i vrisni femijet
Nese ti thua
"Ky vend, vdes"
Atehere te lutem
Ik larg prej ketej


Lerme mua
Lerme mua
Ketu vella
Une ketu do rri

(çfare ndryshon mes nesh?
vetem nje kendveshtrim?)

Femijet po vijne
Shihni si rriten
Jane fildishta
jane ujitur me gjak, mik

Diktature e kohes sone
Kopshtaret me te mire, ne Evrope..
Shihe te rrjedhe...

Diku une pyesja
Kush valle na mallkoi?
A qe nje mysafir
qe deren sia hapem?
Na fal mik
na fal ne s'te degjuam
A qe nje kurve?
nje plak? a dramaturg?
Nena nazistesh?

(Tani une besoj e di
askush s'na ka mallkur)


Pse atehere?
Perse valle?
Perse?
Askush s'na premtoi nje te ardhme!
Askush s'na tregoi nje rruge!
Perveç luftes
Perveç luftes
te lutem mos qaj & vdis
miku im


Do tregoj nje histori
Nje histori te vogel


Lindur ne diktature
qe po shkonte
dhe rritur
kohe te turbullta
(premtime genjeshtra)
Une pashe ca tanke
qe çane Tiranen
(se dija qe ecnin
aq shpejt)
15 vjeç preka nje arme
metali i ftohte rus
Une pashe njerez qe vdiqen
Pashe politikane ne gaz
Une pashe lypes pertoke
Deputete ne ring

Tani jam larg
Shume larg
Kurre mjaft.

 


Artikujt e fundit


Reklama

Reklama