Maria

     

kam rene ne pusi te dashurise tende
dhe armet i kam dorezuar pa kusht maria
nuk di per cfare te te pyes sonte
je engjell apo djall qe more mendte e mia?
se kam rene ne pusi te dashurise tende...

mes territ te nates kerkoj tenden fytyre
flak tej batanien qe te mbuloj terrin
se ti dreqi ne gjak me ke hyre
se thonjte e mallit perbrenda me cjerrin
mes territ te nates kerkoj tenden fytyre...

kur lutem mengjeseve buzet me dridhen
dhe ti je aty mbi buzet e mia
te fshehura lutjet aty me mblidhen
formohet nje emer emri yt maria
kur lutem mengjeseve buzet me dridhen

koha kalon tashme si nje tren ekspres
zgjatem pertej saj qe te te arrij
pse s`ndalet ky tren qe diku te zbres
e prane teje nga dheu si xhind te mbij
se koha kalon si nje tren ekspres...

mbeshtet ballin mbas murit te ftohte
se muri eshte shoku im me i mire
me grusht kur e godas asnje fjale s`me thote
ai hesht po dridhet grushti im i nxire
mbeshtes ballin mbas murit te ftohte...

shkova e rashe ne pusi te dashurise tende
pas kusht ti dorezova armet maria
me lutje ne buze ketu po te pres sonte
si engjell te vish bashke me enderrat e mia
maria rashe ne pusi te dashurise tende...

 


Artikujt e fundit


Reklama

Reklama