Gruas time

E dashur

Te kujtohen ditet kur

Te dy si urithe germonim

Epidamnusin e lashte

E mbas cdo terrakote antike

Dashuria jone mitike

Zbulohej madherishem

Ishin dit te lodhshme

Ndonse me te bukurat

Te tjeret plazheve rreziteshin

E talleshin me ne rrenje kerkuesit

E qytetit tone 3 mijvjecar

Nuk i harron e dashur

Kur buken me djathe tolloni

Hanim ulur mbi poltronen e Gentit

E putheshim aty ku Teuta

Romakve u a dogji flloten

E dashuri beme

Aty ku Aristofani cfaqi tragjedite

Ishin vite pasionesh e dashur

Qe i lame shkalleve te Amfiteatrit

E Pasionet tona mbushen

Galerit e Muzeut

Po c'kohe erdhen valle

Ne qe dikur dyerve te ministrive

Trokitem te mbrojme

Themelet tremijvjecare

Nga Masakra e punes vullnetare

Qe me Pallatet e shemtuara puniste

Kerkonte tre mij vjetet ti varroste

Sot jemi ne vet

Me ne krye Partine tone Socialiste

Vulosim lejet e Mafies ndertuese

Qe Beton e hekur derdh mbi Lashtesine

E bordello ben mbi lavdine ilire

Qe ne dikur per to e shkrim rinine

E dashur ku vane idealet tona

Diellin ne perendim qe Zemrat

Me endrra na i mbushte

E zuri pallati Lefter Kokes

E gratacieli klement Kolanec hoxhes

E ne leter firma jote nxin

Qe lejet per masakren ndertim

I dhe pa asnji pendim

E thase me para ne shkembim

E mbushen nen krevatin

Ku dikur deri vone gjemonte

dashuria e antikiteti

E sot na blene

E dashur kujto ckemi qene


Artikujt e fundit


Reklama

Reklama