Kinematografi

Kinematografi

 • TIFF homazh te ikurve

  12 vite më parë
  TIFF, homazh te ikurve

  Bekim Fehmiu dhe Llazi Serbo. Por edhe mjeshtri francez Chabrol qe nderohet ne Tirane nje bashkepunetor i tij. Nje nga themeluesit e TIFF-it, Agron Domi, kthehet dhe programon festivalin:

 • Depp dhe Jolie ne filmin 'The tourist'

  Venecia eshte qyteti magjepses, ku per here te pare Angelina Jolie dhe Johnny Depp behen bashke per te interpretuar ne thrillerin romantik 'The tourist', te drejtuar nga Florian Henckel von Donnersmarck (regjisori i cili ka fituar çmimin 'Oskar' me filmin 'Jetet e te tjereve').

 • Rajko Grlic: S'kam dashur kompromis per kinema politike

  Regjisori kroat do kishte dashur te vinte ne Tirane per te shfaqur premieren e 'Posta kufitare', nje film politik, i vendosur me 1987, ne kufirin Maqedoni-Shqiperi. Sipas Grlic, ky eshte viti kur nis lufta e Miloshevicit, manipulimi i mendjeve qe ai i rekrutoi ne ushtri dhe ushtrite ne lufte Si te besh nje film?

 • Shqiperia nё filmin dokumentar, Patchwork Albania

  Studentёt sjellin Shqipёrinё nё filmin dokumentar personal “Patcheork Albania” nё Akademinё e Filmit “Marubi”. Qёllimi kryesor ishte tё ngrinin njё urё bashkёpunimi, kёshtu u bashkuan pёr tё performuar sё bashku mbi temёn “20 vjet nё rrugёtim”, studentёt e gjermanistikn

 • 'PriFilmFest', dy trofe per 'Shqiptarin'

  Nje film boshnjak dhe nje shqiptaro-gjerman triumfojne ne skenen e Prishtines. Gjate nje ceremonie te zhvilluar ne sallen e Sheshit 21, u mbyll mbremjen e se merkures edicioni i dyte i Festivalit Nderkombetar te Filmit ne Kosove, 'PriFilmFest'.

 • Shtate vitet e Bexhet Nelkut dhe dy rrefime grash

  Aktori Bexhet Nelku krijoi vetem kater role ne kinema dhe pak me shume ne teater. Dyzete vjet pas vdekjes mbahet mend kontributi i tij ne nje periudhe qe 'e bertitura ne teater' ishte standard i se bukures. I vetmi material i plote arkivor per Bexhet Nelkun gjendet sot ne arkivin e familjes Nelku qe perbehet nga shoqja, Semiha, dhe i biri Einar.

 • Prishtina bujare

  13 vite më parë
  Prishtina bujare

  PriFilmFest nuk le pa çmim asnje nga prodhimet shqipfolese. Nje shenje solidariteti? 'Hyjnesha e Arte' per bosnjaken Jasmila Zbanic. Te trija bashkeprodhimet shqiptare qe merrnin pjese ne edicionin II te Festivalit Nderkombetar te Filmit ne Prishtine jane vleresuar me çmime.

 • Zhusti: Kinemane e shpeton vertetesia

  Aktori Viktor Zhusti per kohen "Kur xhirohej nje film". Nje veper qe i ka mbetur kohes sepse qendron jashte skemave te realizmit socialist. Muzika e filmit luhet me 13 shtator nga Orkestra e Radio-Televizionit. Ne koncertet e orkestrave shqiptare qe ekzekutojne kryesisht klasiket boterore, rralle luhen vepra shqiptare.

 • Fanny Ardant: Kinemaja eshte nje forme morali

  Hi dhe gjak e mori motivin nga nje veper e shkrimtarit Ismail Kadare, por Fanny Ardant, ia kushton filmin e saj te pare nje bote imagjinare qe me zor do t'i perkiste Shqiperise.

 • Krzysztof Zanussi: Kur fillon njeriu ta shese shpirtin

  Intervista me nje perfaqesues te avangardes polake, Krzysztof Zanussi, bazuar ne "Kujtime", filmi i tij fundit, shfaqur premiere ne Durres, ndalet: ne idene bardhe e zi te se keqes ne komunizem...

 • Fati i njeriut te ri ne film

  Regjisori Isa Qosja mendon se kinemaja ballkanike po sheh me nje optike tjeter vitet e fundit. Subjektet e suksesshem: ata qe trajtojne fatin e njeriut te tranzicionit.

 • Kinemaja e huaj veshtron Shqiperine

  Motivi i Beses dhe gjakmarrjes ne kinemane e huaj qe veshtron Shqiperine. Nje fiction dhe nje thriller mbi temen e gjakut, lidhja e beses mes nje shqiptari e serbi dhe dokumentari gjerman mbi Bajraktarin e Dukagjinit ne Festivalin e Durresit me 29 gusht- 4 shtator.

 • Zgjohet Agimi

  13 vite më parë
  Zgjohet 'Agimi'

  Merr fund historia e trishtueshme e njeres prej kinemave me vite histori te kryeqytetit. Projekti i rikonstruksionit ne duart e arkitekteve gjermane, nis zbatimin ne shtator. Kinemaja dixhitale ne skeletin e vjeter te "Agimit", hap dyert ne nentor.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama