Kinematografi

Kinematografi

 • Dashuri ne Las Vegas

  16 vite më parë

  Një javë pas premierës në Amerikë, “What happens in Vegas” mbërrin premierë në Tiranë.

 • Akini i lumtur

  16 vite më parë
  Akini i lumtur

  Fatih Akin ishte sërish fituesi i trofeve të çmimit të 58-të për filmin gjerman. Me katër "Lola" regjisori gjerman u largua të premten (25.04) nga mbrëmja gala në Berlin.

 • Jeta e Dyfishte

  16 vite më parë
  Jeta e Dyfishtë

  Filmi Jeta e Dyfishtë paraqet dobësinë e njeriut duke hjekur dorë nga jeta, sepse nuk është në gjendje t’u përballoj sfidave dhe të pranoj faktin që ka nevojë për dashuri me orientim të njëjtë seksual, por në të njëjtën kohë nuk mundet ta largoi maskën dhe të jetoi pa gënjeshtra dhe mohime.

 • Ballkani në ekranin e madh të Brukselit

  Nga (21-23 prill) nisin në kryeqendrën e Evropës, Ditët e Filmit Ballkanik. Kinemaja shqiptare prezantohet me "Parullat" e Xhuvanit dhe "Gjoleka, djali i Abazit" i Anagnostit

 • Kriminelët shqiptarë, të këqinjtë e Hollivudit

  Filmi i fundit i producentit francez Luc Besson “Taken” e ka shndërruar në fiksion kultin e keq tashmë të krijuar nga shqiptarët si protagonistë të rëndësishëm në botën e prostitucionit.

 • Ford:

  Ylli i filmit “Indiana Jones”, Harrison Ford, nuk ndjen ndonjë keqardhje për mungesën e Sir Shon Koneri në vazhdimin e katërt të filmit aventurier, duke thënë se ata nuk kanë nevojë për të.

 • Dragoti, një film për Kosovën

  Ideja, pas suksesit me filmin "Unë e dua Nju Jorkun",. Pas suksesit që ka pasur me filmin "Unë e dua Nju Jorkun", regjisori me prejardhje shqiptare, Stan Dragoti, ka vendosur që një prodhim të tillë ta bëjë edhe për Kosovën, në mënyrë që imazhi i këtij vendi të përmirësohet në botë.

 • Një natë për filmat e animuar

  Gjashtë filma të animuar janë shfaqur mbrëmjen e së hënës, premierë në kinema "Millenium". Organizim i kompanisë kinematografike “Maku Production”, filmat të financuar nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë sollën krijimet e disa prej regjisorëve shqiptarë më aktivë në këtë gjini filmike.

 • Ylli Pepo: Eshtë koha për telenovela shqiptare

  Mëngjesi e dreka e gjen në terren, në pub-et e Tiranës, në lokale, në rrugë, biblioteka, e kudo interesohet për të fokusuar një ngjarje, një episod, qoftë edhe një seri.

 • Shqiptare e serbe ne pritje

  16 vite më parë
  Shqiptarë e serbë, në pritje

  Qendra Kinematografike miratoi projektin filmik shqiptaro-serb, “Muaji i mjaltit”, me regji të Goran Paskaljeviç. Dy histori paralele që zhvillohen në Shqipëri e Serbi, që kanë si pika lidhjeje problemet dhe dëshirën për të hyrë në Evropë

 • Dino Dibra : Nje mafjaz Shqiptar ne Australi

  Shpesh kemi degjuar per shqiptare te implikuar ne boten e Mafies, por asnje prej tyre nuk ka arritur qe te portretizohet ne televizion. Nga Australia, kete vit vjen lajmi me befasues.Kanali televiziv “Nine Network”, ka filluar transmetimet e nje seriali te ri televiziv ku nje prej personazheve kryesor eshte nje mafioz shqiptar – Dino Dibra.

 • Jud Apatow rivjen ne Tirane

  16 vite më parë
  Jud Apatow

  Fillon të shfaqet në Tiranë filmi më i ri i Jud Apatow, "Superbad". Me të njëjtën formulë të “The 40 Year Old Virgin”, histori shumë të thjeshta, situata paradoksale, komiciteti që buron nga zhargoni i përditshëm, aktorë në liri të plotë krijuese dhe në gjendje që të “mbushin” personazhet e tyre në çdo qoshe të mundshme, komedia e radhës sjell "yje" që zbresin nga

 • Ish- presidenti John Adams ne dublat e kinemase

  Njihet si presidenti i dyte ne hisorine e SHBA-ve e shpejt, John Adams do te shfaqet ne ekran nepermjet nje realizimi televiziv. Mini serialet e titulluara thjesht "John Adams", bazuar ne librin e historianit David Mcullough, fitues te cmimit Pulitzer, flasin per ndikimin e madh te John Adams-it ne Revolucionin Amerikan dhe ne formimin e kombit amerikan.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama