Kinematografi

Kinematografi

 • Debat ne kohen zero

  13 vite më parë
  Debat në kohën zero

  Përse kineastët ndërmarrin në finish një debat ndaj Qendrës Kombëtare Kinematografike. Katër shoqata të kineastëve i kanë propozuar dje ministrit të Kulturës tri emra për kreun e ri të Qendrës Kombëtare Kinematografike. Shoqata "Lumiere" me kryetar Kujtim Çashkun, Shoqata e Kineastëve e drejtuar nga Muharrem Fejzo, Shoqata e Filmit të Animuar dhe ai Dokumentar, vendosën mbrëm

 • Hijet që kanosin kinemanë shqiptare

  Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Tiranë është një rast i mirë për të reflektuar mbi kinemanë shqiptare. E çliruar nga misioni ideologjik dhe në kushtet e një hapje me botën, natyrshëm mund të reflektohet për zhvillimet e fundit. Ndërsa fakti që gjithnjë e më shumë regjisorët synojnë prezantimin në festivale ndërkombëtare për filmat e rinj, shtron çështjen e përbal

 • Alma Hoti, gjenerata e re e regjisoreve shqiptare

  Ka vetem pak dite qe jeton me triumfin si regjisorja me e mire e Festivalit te Teatrit te te Rinjve 2009-te me pjesen “Shtepia e Bernarda Albes” nga Frederiko Garsia Lorka. Gjurmet e suksesit i hasim edhe ne shtepi, por jo ne ate te Bernarda Albes. Ne shtepine ku Alma frymezohet per te bere nje pune te mire dhe per ta prekur suksesin.

 • TIFF ngre siparin

  13 vite më parë
  TIFF ngre siparin

  Premiera e shumepritur e “Honeymoons”, muajve te mjaltit shqiptaro-serb, preku edhe publikun shqiptar duke çelur keshtu siparin e edicionit te shtate te Tirana International Film Festival. Regjisori i filmit, Goran Paskaljevic tregon se ky eshte mbi te gjitha nje film i ndershem dhe si i tille duhet pare prej te gjitheve.“Gjate ketyre muajve qe ka prekur publikun neper bote filmi ka rezultu

 • Xhuvanët, hera e fundit bashkë

  Lindje - Perëndim - Lindje i regjisorit Gjergj Xhuvani, nesër premiera për publikun, sot projeksion për median. Një tjetër komedi dramatike e cila pas Slogans, i zhvendos ngjarjet dhjetë vjet më vonë, në prag të rënies së regjimit diktatorial

 • Filmi i Xhuvanit, premierë në Tiranë

  Pas Prishtinës, filmi më i ri i Gjergj Xhuvanit vjen premierë në Tiranë. "Lindje, Perëndim, Lindje", një histori e vendosur në prag të rrëzimit të diktaturës, do të shfaqet mbrëmjen e 4 nëntorit në kinema "Millenium".

 • Rubin Priska, shqiptari që luajti në filmin e Vandam

  Një tjetër shqiptar që tenton të hyjë në kinemanë botërore. Bëhet fjalë për Rubin Priskën. Ai që do ta përkrahte në rrugën e tij në fillim ka qenë Alfred Trebicka. Më pas Rubini pasi do të merrte pjesë tek filmi “Letra ere” do të largohej drejt Belgjikës.

 • Fundi i botes ne kinema

  14 vite më parë
   Fundi i botes ne kinema

  Sheshe te shkaterruara, pallate te mbuluar nga uji, ndersa toka hapet dhe miliona burra e gra tentojne me kot te shpetojne. Keto jane disa skena te filmit \"2012\" te regjisorit Roland Emmerich, me protagoniste John Cusack dhe Thandie Newton.

 • Publikohen kandidaturat per cmimet Oscar

  Publikohen filmat kandidate, prej te cileve do te dale fituesi naten e ceremonise se Oscar-ve qe do zhvillohet ne 22 janar ne Los Angeles. Filmi Milk me protagonist Sean Penn eshte nominuar ne 8 kategori, nder te cilat me te rendesishmet jane; Filmi me i mire, Aktori me i mire, Regjia me e mire dhe Aktori joprotagonist me i mire.

 • Telenovela e TVSH: Dhimbja e Dashurisë

  Të shtunën në darkë, në TVSH ka një mbërthim të pazakontë përpara ekranit. U sur prizuam kur zbuluam se bëhej fjalë për një telenovelë shqiptare. Moshat mbi 40-45 vjeç janë shikues të rregullt të saj, por me habi konstatuam se ka të rinj (madje edhe nga stafi ynë në redaksi) që e ndiqnin rregullisht.

 • Emil rikthehet ne Elbasan

  14 vite më parë
  Emil rikthehet në Elbasan

  Tragjedia e një njeriu, i cili papritur e sheh veten të përfshirë në një vorbull korruptive, kthehet sërish në skenën e teatrit \"Skampa\" në Elbasan.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama