Kinematografi

Kinematografi

 • “Mosaical 7” pĂ«r 55-vjetorin e kinematografisĂ« shqiptare

  “FestĂ«â€ edhe pĂ«r 10-vjetorin e krijimit tĂ« QKK-sĂ«. Muzika e 11 filmave shqiptarĂ« nĂ« “kompozimin” e Peçit. Fragmente filmash dhe muzikĂ« nga 11 prej tyre, projeksione nĂ« hapĂ«sirĂ« dhe “rikthim” momentesh nga arti i shtatĂ« nĂ« ShqipĂ«ri. Kjo Ă«shtĂ« ajo çfarĂ« do tĂ« ofrojĂ« “Mosaical 7” me ide dhe skenar tĂ« AleksandĂ«r Peçit mbrĂ«mjen e sĂ« dielĂ«s nĂ« AkademinĂ« e Arte

 • Feri Nuk kemi para per dasma

  16 vite më parë
  Feri:

  Spektakli me muzikën e filmit shqiptar kompozuar nga Aleksandër Peçi,është i vetmi aktivitet për 10-vjetorin e Qendrës Kombëtare Kinematografike. Sipas kryetarit Xhevdet Feri, festa e vërtetë janë 4 premiera të filmit shqiptar

 • “Pamje nga ura” - realizim artistik dinjitoz nĂ« Teatrin KombĂ«tar

  1.NjĂ« analizĂ« kritike profesionale, nĂ« promovimin e çdo spektakli, madje edhe te “Pamje nga ura” fokusohet nĂ« shqyrtimin artistik, estetik dhe mesazhor tĂ« regjisurĂ«s, skenografisĂ«, aktrimit dhe muzikĂ«s: si dhe sa e kanĂ« realizuar vepĂ«n e dramaturgut.

 • Fillon procesi pĂ«r tĂ« shkuar tek OskarĂ«t

  Ceremonia e ndarjes së çmimeve Oskar po afrohet, tani që 5829 letërvotime janë dërguar në adresë të Akademisë që ndan çmimet (Academy Awards).

 • Dueli im me heshtjen

  16 vite më parë
  Dueli im me heshtjen

  Nuk kam çfarĂ« tĂ« them mĂ«â€...NjĂ« pauzĂ« e gjatĂ« nderet pas zĂ«rit tĂ« trashĂ« aq tĂ« njohur tĂ« basit. Dhe, dy sy kafe poshtĂ« dy vetullave tej tĂ« ngritura, tĂ« ngulen pĂ«rballĂ«. Rikard Ljarja ka zgjedhur prej kohĂ«sh heshtjen pĂ«r tĂ« identifikuar veten e tij. ËshtĂ« njĂ« duel pa gojĂ«. Psikologjik. I heshtur. NĂ« dukje. NĂ« pjesĂ«n tjetĂ«r, qenia, Rikardi tjetĂ«r punon. Lexon. Shkruan

 • Verria: Personazhet e mi kanĂ« qenĂ« fatkĂ«qinj

  Rolet e “pozitivĂ«ve” janĂ« shumĂ« tĂ« rrallĂ« nĂ« galerinĂ« e tij. ËshtĂ« i ndĂ«rgjegjshĂ«m pĂ«r kĂ«tĂ«. E quan fat, sepse pĂ«r tĂ« realizuar njĂ« rol tĂ« tillĂ«, duhet zotĂ«si, por nga ana tjetĂ«r, nuk mund tĂ« renditet nĂ« radhĂ«t e atyre personazheve qĂ« spektatori dĂ«shiron ti ngjajĂ«. “KĂ«tu luaj rolin e Soll Lilit, tek filmi “Agimet e stinĂ«s sĂ« madhe”, njĂ« qen bir qeni, kĂ«tu

 • ShqiptarĂ«t duan

  Në Kinema "Millenium", filmi "Piratët e Karaibeve 3" rezulton filmi më i ndjekur i vitit, ndërsa ai më pak i ndjekur, "Marie&Bruce".Publiku shqiptar preferon Piratët e karaibeve. Në fund të vitit 2007, Kinëma Millennium bën bilancin e filmave të shfaqur. Gjatë vitit Kinema "Millennium 2" shfaqi në ekranin e saj 30 filma, prodhime më të fundit të kinematografisë botërore. Një pje

 • Gjeli pa koke

  16 vite më parë

  „Gjeli pa kokĂ«" titullohet njĂ« film i ri, bazuar nĂ« romanin me tĂ« njĂ«jtin titull tĂ« Eginald Shlatnerit (Egginald Shlattnerit), njĂ« shkrimtar rumun qĂ« banon nĂ« Siebenburgen, Rumani dhe shkruan nĂ« gjuhĂ«n gjermane.

 • Gorishti thyen heshtjen ne Kanada

  16 vite më parë
  Gorishti thyen heshtjen në Kanada

  Sapo ka përfunduar xhirimet në filmin "Suzie" dhe ka marrë konfirmimin për të interpretuar në filmin "XIII" në Toronto, në të njëjtin kast me Val Kilmer

 • Kinemaja dhe endrrat e komunizmit

  16 vite më parë
  Kinemaja dhe Ă«ndrrat e komunizmit

  Shfaqet për herë të dytë në Tiranë dokumentari i rrallë, "Njeriu me kamera në dorë" i regjisorit avangardist rus Dziga Vertov. Gëzimi i teknologjisë dhe jeta e vrullshme në Moskën e vitit 1929

 • Busulla tjeter cmim ne Siene

  16 vite më parë

  Një tjetër çmim për "Busullën" e Bujar Alimanit. Historia e Mirës, vajzës veriore që shet qumësht për të mbajtur gjallë familjen e ngujuar nga gjakmarrja, vazhdon të tërheqë vëmendjen e publikut të huaj. Këtë herë është Festivali Ndërkombëtar i Filmit me metrazh të shkurtër në Sienë, një nga filmat më të rëndësishëm të këtij lloji, që i shton CV-së së "Busull

 • Takime dashurie tek Marubi

  16 vite më parë
  Takime dashurie tek

  Kinemaja e së enjtes fton sërish adhuruesit e kinemasë së "vjetër" në kinemanë "Marubi". Këtë herë bëhet fjalë për "Takime dashurie" (Comizi d'amore) me regji të Pier Paolo Pasolinit.

 • Ne fermen e kafsheve te Buscemit

  16 vite më parë
  Në fermën e kafshëve të Buscemit

  Plot 17 filma në konkurrim dhe dy të tjerë në programin special, priten të shfaqen sot në ditën e katërt të edicionit të pestë të Festivalit ndërkombëtar të filmave me metrazh të shkurtër, TIFF. Një program filmash artistikë, të animuar dhe dokumentarë. Kombësitë janë nga më të ndryshmet.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama