Kinematografi

Kinematografi

 • Antoniou: Edhe një vrasës e rifiton njeriun

  Edicioni i pestë i Tiranë International Film Festival, nga dje në "Imperial". Programi hapet me "Eduard" dhe "Tonight is cancelled" Mirëseerdhët në TIFF! Edicioni i pestë i Tirana International Film Festival nisi dje në Kinema "Imperial". Miqtë e TIFF-it, kineastë, njerëz të medias, nuk mund të mungonin në këtë prezantim, që duke u finalizuar shkaktoi dhe një "incident politik" m

 • Festivali i alternativave vlerëson më të mirët

  Një shfaqje mbi bashkëjetesën në çift, mbi atë që mbetet pas dashurisë, fiton Festivalin e regjisorëve të rinj. Bëhet fjalë pikërisht për komedinë "Krevati" me regji të Kled Kapexhiut, ku interpretojnë Holta Daku dhe Helidon Fino. Pas një jave shfaqjesh në skenat e Teatrit Kombëtar dhe të Akademisë së Arteve, u mbyll mbrëmë Festivali Teatror i të Rinjve. Plot nëntë vepr

 • Shpetoni TIFF-in!

  15 vite më parë
  Shpëtoni TIFF-in!

  Të mbështetur nga dhjetëra kineastë shqiptarë e të huaj, organizatorët e TIFF i drejtojnë një peticion ministrit të MTKRS-së, Ylli Pango, i cili as gojarisht dhe as zyrtarisht nuk ka pranuar të sponsorizojë festivalin

 • Historitë shqiptare trondisin në Montpelje

  U mbyll edicioni i 29-të i Festivalit Mesdhetar të Filmit në Montpelje. Çmimi i madh për "Eduart". "Busulla" e Alimanit fiton çmimin e telvizionit francez

 • Nje lutje dashurie ne Paris

  15 vite më parë
  Një lutje dashurie në Paris

  Filmi i Artan Minarollit do të ketë premierën në Paris, gjatë javës shqiptare të fimit. Si një vend aq romantik, Parisi nuk mund të mos ishte i pari për një lutje dashurie. Pas një pritjeje të gjatë dhe polemikave, erdhi koha e premierës së filmit të Artan Minarollit "Lutja e dashurisë". Do të shfaqet pikërisht në Paris gjatë javës së filmit shqiptar në Francë, organizuar

 • Magji kinemaje me Yjet francez te viteve 50

  Mbrëmë ishte "Fanfanla Tulipe", me Gerard Philipe dhe Gina Lollobrigida. Takimi i parë më magjinë e kinemasë franceze të viteve 50, një magji që do të zgjasë disa ditë në kryeqytet.

 • Kineastët: Të ndryshojë ligji

  Për taksat doganore, për tvsh dhe kalimin e pronës filmike të para viteve '90, autorëve. "Lumiere" kërkon miratimin e amendamenteve të ligjit "Për Kinematografinë" dhe ndryshimin e strukturës së bordeve të QKK

 • Aktorët më me vlerë në Hollivud

  Hollivudi mund t’i bëjë aktorët dhe aktoret shumë të pasur. Por që të ndodhë një gjë e tillë, ata duhet të provojnë se mund të bëjnë akoma më të pasur regjisorët dhe producentët e filmave, në të cilët marrin pjesë. Dhe që një aktor të fitojë shumë e të jetë i kërkuar nga regjisorët më të njohur të momentit, një aktor duhet të kthejë në bazë më shumë se

 • Fëmijët e vegjël të ekranit të madh

  Me dhjetëra fëmijë janë angazhuar në filmin shqiptar, herë si personazhe kryesorë, herë si personazhe shlodhës. Edhe pse endra e tyre nisi me filmin, jeta e tyre mori tjeter drejtim

 • Hiri i dashurisë është tjetri

  Në Festivalin e regjisorëve të rinj, Kledi Kapexhiu konkurron me veprën "Krevati" të Jan de Hartog. Të gjitha fazat e jetës në çift përmes lojës së Holta Dakut dhe Helidon Finos

 • Dy gjigantët, bashkë pas 12 vjetësh

  De Niro dhe Al Paçino rikthehen me filmin "Righteous Kill" në rolet e dy policëve njujorkezë, në ndjekjen e një vrasësi

 • Jeta e të tjerëve, apo jeta jonë

  Filmi "Jeta e të tjerëve" si asnjë film i huaj deri më sot, arriti ti sjellë spektatorit të Tiranës ankthin e përgjimeve të Sigurimit të Shtetit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama