Kinematografi

Kinematografi

 • Filmat shqiptarë në ekranin e madh kinez

  Programi "Magjia e filmave artistikë" që ka disa javë rresht që transmetohet në ekranin e televizionit qendror kinez ÇTV, këtë herë ka mundur të rrëfejë momentet më të mira nga krijimi, puna dhe deri tek shfaqja para spektatoreve të kinemasë dhe televizionit si në Shqipëri po ashtu edhe në Kinë.

 • Ventotene një film kushtuar intelektualëve të internuar nga fashizmi

  Radio Televizioni Publik Shqiptar dhe Qendra Ndërkombëtare e Kulturës Arbënori organizoi mbrëmë një aktivitet kushtuar internimeve të intelektualëve shqiptarë nga pushtimi fashist, këta intelektualë janë internuar nga regjimi fashist në ishullin e Ventotenes ku më pas u hodhën edhe themelet e Evropës së Bashkuar demokratike.

 • Historia në syrin e kinemasë

  Ditët e trashëgimisë kulturore Arkivi Shtetëror i Filmit do t‘i shoqërojë me shfaqjen e një sërë dokumentarësh që kanë në fokus pikërisht vlerat e kësaj trashëgimie në vendin tonë. Dje, në mbrëmje, orët e gjata të filmit ku rrëfehen vendet pikante ku mbarten këto vlera i ka hapur filmi "Qyteti Kështjellë" me regji të Donika Muçit dhe skenar të Ilia Dedes. Filmi trego

 • Eva Alikaj nuk është dorëzuar

  Është kthyer në Tiranë për të ngjitur në skenë muzikalin Sot në mbrëmje: Lola Blau . Është regjisore, aktore, skenografe dhe për herë të parë edhe këngëtare

 • Dënimi i filmit 300 në UNESCO

  Në vazhdim të qëndrimeve negative të shteteve të ndryshme kundër filmit 300 , anëtarët e grupit 77 dhe Kinanë UNESCO

 • Aty ku ndodhet zemra e autorëve të filmit

  Kur merr Oskar, të rëndësishme janë paratë, ndërsa në Venecie janë regjisorët dhe aktorët. , është shprehur njëherë para gazetarëve, plot pasion, aktori hollivudian Shon Pen (Sean Penn).

 • Prapaskenat e filmave shqiptarë në realitetin e asaj kohe

  Kinemaja e viteve 80 në Shqipëri sillte filma me një prurje të madhe. Në kuadrat e tij filluan të merrte jetë një brez aktorësh të rinj gjithë vrull që megjithë vështirësitë e kohës, kufizimet e saj, kishin parametra të mira për të ecur në atë rrugëtim arti.

 • Ambicjet e kometes

  16 vite më parë
  Ambicjet e kometës

  Shkup - Trupa e filmit Koha e Kometës shfaqi pamjet e para të projektit të xhiruara gjatë këtij muaji në Maqedoni.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama