Kinematografi

Kinematografi

 • 16 filma për të fituar Gladiatorin e Artë

  Përmbyllja e sezonit turistik ne Shqipëri po përkon dhe me zhvillimin e nje evenimenti të rëndësishëm artistik në qytetin e Durrësit. Duke u zhvilluar në dy pika atraktive të qytetit bregdetar, në amfiteatrin antik dhe pallatin e kulturës, nga fundjava e kaluar mbrëmjet durrsake janë bërë edhe më të zhurmshme.

 • Durrësi në pritje të Gladiatorit të Artë

  Këtë herë do të kemi prodhime klasike të kinematografisë, të cilat vijnë nga Estonia, Çekia, Rusia, Italia, Polonia, Turqia, madje edhe nga Iraku. Në garë janë 16 filma, të cilët u përzgjodhën nga 51 prodhime, të cilat aplikuan për të marrë pjesë në festivalin e Durrësit. Shqipëria do të prezantohet në konkurrim me katër prodhimet e fundit të saj, “Trishtimi i zonjës

 • Shqiptarët, boom në filmat e Hollivudit, por....

  Jo më parë se viti 2006 në një prej filmave hollivudianë të sukseshëm, përmendet Shqipëria dhe jo vetëm ajo, por edhe vetë... Enver Hoxha!! Bëhet fjalë pikërisht për filmin “Inside Man“, i cili pas shfaqjes u vlerësua pozitivisht nga kritika dhe nga shumë teleshikues në gjithë botën. Pasazhi i filmit, në të cilin dëgjohet zëri i Enver Hoxhës sigurisht ka qenë i vësht

 • “Mao Ce Duni” sot në Rusi

  Është një nga ngjarjet më të mëdha kinematografike në Rusi, që po zhvillohet në Moskë nga 19 deri në 28 qershor. Rreth 200 filma nga të gjitha vendet e botës do të shfaqen në kryeqytetin rus, mes të cilëve edhe një film shqiptar. Është "Mao Ce Dun", filmi i regjisorit Besnik Bisha, që do të shfaqet nesër përkrah filmave të njohur të mbarë globit.

 • Fati tek kodet e vjetra

  16 vite më parë
  Fati tek kodet e vjetra

  Regjisori Artan Minarolli nisi dje xhirimet e filmit “Gjallë”. Motivi i gjakmarrjes si shkas për të diskutuar për fatin e invidit shqiptar në ditët e sotme

 • Arta Dobroshi: Ju rrëfej për Festivalin e madh të Filmit

  Aktorja e parë shqiptare që shkeli tapetin e kuq të Kanës. Kur ka mbërritur në aeroportin e Prishtinës, disa bluza me mbishkrimet "Arta Mania", "Unë e kom Artën n‘mesenxher" etj., u shpërndanë nga një grup të rinjsh.

 • Kur nuk puthnin shqiptaret

  16 vite më parë
  Kur nuk puthnin shqiptarët

  Në “Territorin e Intimitetit” artistja Verena Kyselka paraqet një kolazh me skena dashurie në filmat e epokës së socializmit në Shqipëri. Shikime të turpshme, kapje duarsh, por asnjë puthje

 • Xhuvani zbarkon në Grabovicë

  Një fshat që ka mbetur si në kohën e regjimit komunist, i pandryshuar, i vjetër dhe i paprekur nga ndërtimet e reja, ka tërhequr vëmendjen e regjisorit Gjergj Xhuvani, për të xhiruar disa skena nga filmi i tij më i fundit "Lindje Perëndim Lindje". Fshati Grabovicë në juglindje të vendit, pikërisht në Pogradec, ka të njëjtën panoramë të ngjashme me atë të dekadave më parë,

 • Timo Flloko, mbreti i skenes ne

  Si rrallehere, salla e Teatrit "Bylis" ka qene e tejmbushur pergjate diteve te Festivalit Mbarekombetar te Aktrimit, "Apollon 2008". Kulmi sikunder pritej do te shenohej mbremjen e ndarjes se cmimeve, ate te 17 majit ku u shpall si mbreti i skene se festivalit, aktori Timo Flloko. Suksesi i shfaqjes "Pamje nga ura" nga regjisori Albert Minga ishte i padiskutueshem edhe ne Fier.

 • Rikthehet vëmendja e munguar ndaj Hollivudit

  Industria e filmit, ka nisur të parashikojë të ardhurat e sezonit veror nëpër kinematë amerikane. Duket se ky sezon do të jetë i favorshëm për prodhuesit e filmave, pasi publiku po i kthehet kinemasë, kjo falë rritjes së cilësisë kinematografike, por dhe studimit të saktë përsa i përket shijeve dhe prirjeve të artdashësve. Sezoni veror pritet të jetë matësi më i saktë i s

 • Ngujim dhe alegri shqiptare

  16 vite më parë
  Ngujim dhe alegri shqiptare

  U shfaq mbrëmë në skenën "Kadri Rroshi" të Teatrit Kombëtar, premiera e pjesës teatrale "Ngujimi" i "Alegreto Albania", shkruar nga dramaturgu Stefan Çapaliku, e vënë në skenë nga regjisori i njohur Altin Basha, së bashku me një kastë aktorësh të përzgjedhur të skenës shqiptare.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama