Kinematografi

Kinematografi

 • Brad Pitt në rrugën e regjisurës

  Një komedi me nota të frikshme është filmi “The Cottage”, i cili, sipas kritikës, do të jetë i mirëpritur kryesisht nga mosha e re. Brad Pitt po përpiqet që krahas famës si aktor, të ecë me sukses dhe në rrugën e producentit të industrisë kinematografike.

 • Bemat post-diktature, ne ekranin

  Ekrani i kinemase "Marubi", per te tretin vit me radhe, do te jete "deshmitari" i madh bemave qe kane lene sistemet diktatoriale ne bote. E pertej kesaj, ne dublet e filmave do te percillen edhe pjellat e reja, shkeljet e medha te te drejtave te njeriut, qe erdhen me ndryshimin e sistemeve ne bote.

 • Blihen “Oscar”-et

  16 vite më parë
  Blihen “Oscar”-ët

  Dy rivalët më të fortë të çmimeve më të mëdha të kinematografisë botërore do të projektohen në të vetmen kinema në kryeqytet gjatë muajit mars. Kur jehona e garës së yjeve hollivudianë sapo ka kaluar dhe fituesit kanë bërë xhiron mediatike të botës, së shpejti vijnë në Tiranë dhe shfaqen për publikun shqiptar.

 • Skena e parë për regjizoret femra

  Nga 14-23.03 zhvillohet festivali i filmit internacional ne Creteil,ne afersi te Parisit dhe kete here festohet edhe 30 vjetori. Me pare luftonin feministet qe femrat te kishin rrugen e hapur ne realizimin e filmave e per te bere publike nje kendveshtrim femeror mbi boten. Ne festivalin e filmit ne Cretil, me te njohurin ne bote te ketij arti,shfaqen gjithesej 50 pune te reja. Edhe kete vit do

 • Çekia ne syte e shqiptarit

  16 vite më parë
  Çekia në sytë e shqiptarit

  Premiera për median në Tiranë e filmit “Trishtimi i zonjës Shnajder”. Mungojnë aktorët shqiptarë dhe protagonistët çekë. Filmin autobiografik të regjisorit shqiptar Piro Milkani, përtej këndvështrimit si “romancë e një stine vere”, producentja çeke Jana Tomsoven në mënyrë të përmbledhur e quajti të parin film të një të huaji që sheh çekinë e viteve 60!

 • Regjisori grek, Vangjelis Theodhoropulos, po punon për premierën e Euripidit në Teatrin Kombëtar. Një nga veprat më të njohura të Euripidit, "Trojanët", do të ketë në korrik premierën në skenën e teatrit antik të Butrintit. Regjisori grek, që po punon për vënien në skenë të kësaj pjese, Vangjelis Theodhoropulos, u shpreh dje se zgjodhi pikërisht një vepër të antikitetit

 • Ustallaret e gernetes

  16 vite më parë
  Ustallarët e gërnetës

  "Magjia klarinetë" është një film i guximshëm do thoshte ndokush sepse autorja e tij të parin filmin dokumentar në jetën e vet e bëri në moshën 45-vjeçare, në vitin 2007. Arsye tjetër është tematika e dokumentarit, që ndryshe mund të quhej "profil instrumenti". Por se çfarë ka dashur të thotë Donika Mustafaj është më mirë të ndiqet filmi nesër në mbrëmje në orën 18.

 • “Investimi ynë është shkatërrimi”

  Aktori shqiptar Xhevdet Jashari para premierës në Berlinale të filmit “Unë jam nga Titov Veles” bën komente për kinemanë, kulturën dhe rolin e mbrapshtë të politikës shqiptare

 • Luan Bexheti, një tjetër aktor shqiptar drejt Hollivudit

  Pas Dragotit, vëllezërve Belushi dhe Elisa Dushkut, një tjetër aktor shqiptar po afirmohet në Hollivud. Luan Bexheti, producenti e aktori i njohur nga Tetova, të martën në mbrëmje dha shfaqje në njërën prej teatrove të famshëm të Brodueit, kësaj here si komedian. Ai tashmë është afishuar në stendat e reklamat e këtij bulevardi mahnitës njujorkez dhe tërheq disi edhe vë

 • Kinemate e zhdukura

  16 vite më parë
  Kinemate e zhdukura

  Historia e artit që solli në Tiranë qytetërim. 90 vjet më pas, kryeqendra kulturore nuk ka asnjë gjurmë tradite të kinemasë publike, asnjë kinema alternative, as treg kinematografik dhe as botime për artin e shekullit të njëzetë

 • Gruaja tradhtare tek Marubi

  16 vite më parë
  Gruaja tradhtare tek

  Një film mbi tradhëtinë, vijon kinemanë e së enjtes në kinemanë e Akademisë së Filmit dhe Multimedias "Marubi". Bëhet fjalë për filmin "La femme infidele", një prodhim i vitit 1969. Filmi prej 98 mimutash me regji të Claude Chabrol, nis me dyshimet e një bashkëshorti, të ndier të tradhtuar.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama