Kinematografi

Kinematografi

 • Dialog me nje artist te avangardes

  Krzysztof Zanussi nderohet ne Festivalin e Durresit me 'Gladiatorin e Arte' per kontributin qe i ka dhene kinemase nderkombetare. Shfaqet filmi i tij i fundit 'Revisited' qe i prezanton publikut nje vizionar te kinemase se Evropes Lindore.

 • Jeta e Nene Terezes ne filmat indiane

  Me 26-29 gusht ne Nandan, Indi, mbahet Festivali Nderkombetar i Filmit per nder te humanistes Nene Tereza, me rastin e 100-vjetorit te lindjes se saj.

 • Nik Xhelilaj: Dua ti rrefej botes histori shqiptare

  Ne te paren shfaqje ne ekranin e madh te kinemase, Nik Xhelilaj ishte studenti shqiptar qe kishte shkuar ne çeki e ishte perfshire ne nje histori dashurie me nje grua te martuar. Regjisori Piro Milkani e zgjodhi per personazhin kryesor, ate qe mbante nostalgjite dhe pak nota autobiografike te vete regjisorit ne filmin “Trishtimi i Zonjes Shnajder”. Ne ditet e fundit te qershorit, aktori i ri,

 • Vaji i Kserskit dhe gjama e burrave shqiptare

  Refleksioni i regjisorit Bekim Lumi para studenteve te Akademise se Arteve mbi gjamen e burrave tek "Perset" e Eskilit dhe gjamen ne Kanunin e Leke Dukagjinit. Koreografia e ritualit, gjuha e shenjave dhe gjendja eterike qe mpin dhimbjen Studentet e Akademise se Arteve merrnin pjese dje ne sallen Black Box per te degjuar ligjeraten "Eskili dhe rituali i gjames shqiptare" mbajtur nga regjisori dhe

 • Leter miqesore femijeve aktore te filmave te regjisores Xhanfise Keko

  Zonja e filmit nuk jeton me, por vazhdon te mbetet nje person i dashur per ata ish-aktore te vegjel, tashme te rritur, qe dikur interpretuan ne filmat e shumte te regjisores. I biri, Iliri, ka gjetur nje ide shume origjinale per te rilidhur edhe njehere nenen e tij me “femijet” e saj te dashur. Gjithçka nis kete here permes nje letre….

 • Luis Buñuel: Jeta e vertete nuk ka optimizem

  'Te harruarit' qe riktheu ne kinema regjisorin spanjoll, eshte shpallur nga UNSECO "Memorie Boterore". Tirana i ben sot homazh. E prezanton regjisori Javier Rebollo "Ky film tregon jeten e vertete. Nuk eshte optimist." Prologu i ngjarjeve qe ndodhin ne Meksiko ne vitet pesedhjete ne filmin "Los Olvidados" (Te harruarit), i vijne prej natyre regjisorit Luis Buñuel.

 • Kineastët përballë Eurimages: A jemi gati?

  Sekretari i Përgjithshëm i Eurimages-it, Roberto Olla foli me detaje për kriteret rigoroze, detyrimet e palëve dhe përfitimet. Nga ana tjetër, kineastët shqiptarë e shohin veten pak konkurrues

 • Film mbi 638

  Nje serial televiziv kushtuar 638 “tentativave” per t’i marre jeten liderit Fidel Castro do te nise transmetimet me date 7 mars ne Kube.

 • Hollywood, nderron jete aktorja Kathryn Grayson

  Ajo ka nderruar jete ne moshen 88 vjecare ne shtepine e saj ne Los Angeles. Lajmin e ka dhene sekretarja Sally Sherman. Mes viteve 1941-1956, Grayson ka luajtur ne rreth 20 filma, mes te cileve edhe ne suksesin “Dy marinare pa nje vajze”, me protagoniste Gene Kelly e Frank Sinatra.

 • Mevlan Shanaj: Kam jetën, kam dashurinë

  Intervista e jetës / Një gjykim i hapur për karrierën 45-vjeçare në televizion dhe kinema, rrëfim i sinqertë për fëmijërinë e dhimbshme, rininë e viteve '70, vitet në krah të Natasha Lakos, për tradhtinë ...

 • Celuloidi i demtuar

  13 vite më parë
  Celuloidi i dëmtuar

  Në Arkivin e Filmit janë diagnostikuar pelikula të dekoloruara të filmave: "Ballë për Ballë", "Liri a vdekje", "Vajza me kordele të kuqe", "Në shtëpinë tonë". Tregon specialistja e Restaurimit

 • Avatar, 1 miliard $ ne 17 dite: Rekord

  Avatar eshte filmi me i "shpejte" i historis i cili arrin shifren 1 miliard $ perfitime. Filmi i James Cameron arriti shifren 1 miliard ne 17 dite trasmetime ne kinemat boterore, ka arritur te sjell nje perfitim 1,02 miliard (afersisht 708 milion euro). Avatar eshte deri tani filmi i katert me i shikuar, por i destinuar qe te ngjitet me lart.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama