Kinematografi

Kinematografi

 • Flamurmbajtes per Oscar

  12 vite më parë
  Flamurmbajtes per Oscar

  Jo me perpara se 30 shtatori mund te kemi kandidatin qe do te perfaqesoje Shqiperine ne kategorine 'Filmi me i Mire ne Gjuhe te Huaj' ne Academy of Motion Pictures, Arts and Sciences', e njohur me emrin popullor Akademia e Cmimit Oscar...

 • Filmat shqiptare, vleresohen me cmime ne Paris

  eshte mbyllur mbremjen e se dieles Festivali i Filmit te Kinemase se Europes Juglindore ne Paris. Filmat pjesemarres nga Shqiperia dhe Kosova jane vleresuar me çmime.

 • 'Ballkan Bazar' kundershtohet ne Greqi

  Ndersa po vazhdon te shfaqet ne rrjetin e kinemave 'Imperial', filmi i ri i Edmond Budines, 'Ballkan Bazar', eshte pritur me reagime ne Greqi. Duke marre shkas nga ngjarja e zhvarrimeve te Kosines, duke bere nje denoncim permes ironise, ka ngjallur reagimet e disa mediave greke.

 • Pazar - Pazar

  12 vite më parë
  Pazar - Pazar

  Filmat shqiptare anulojne njeri-tjetrin. Do te thote se jane perserites, vuajne nga mungesa e autenticitetit, nder tiparet qe i identifikojne lehte si filma shqiptare. 'Pazari Ballkanik' prodhimi italo-shqiptar i regjisorit aktor Edmond Budina, - nisi te shfaqet premiere dje ne rrjetin e Kinemave Imperial ne Tirane, - eshte nje "anulim loje" i nje sere paraardhesish.

 • Bujar Kapexhiu: Do t’i bej film politikanet tane

  U shfaqen ne Arkivin e Filmit dy filmat e censuruar te regjisorit, 'Kur shefi merr flake' (1980) dhe 'Autogol' (1981), realizuar me skenar te Bashkim Shehut. Bujar Kapexhiu i rikthehet pasionit te filmit me karikaturat e politikaneve shqiptare.

 • Francois Truffaut, arsye per te shpresuar

  Portreti i kineastit permes vepres dhe disa deshmitareve, aktore qe kane punuar me te, qe i ka dashur dhe e kane dashur. François Truffaut, Nje autobiografi (Une Autobiographie, France, 2004, 78') shfaq sonte, ora 19:00 ne kinemane e Akademise se Filmit dhe Multimedias Marubi...

 • Efektet speciale

  12 vite më parë
  Efektet speciale

  Filmat e pare te animuar, te krijuar ne fillim te viteve ‘900, u bene nga disa ilustratore me shpirt novatoresh dhe kishin ne qender te tyre personazhe popullore dhe komike te kohes.

 • Drita Pelinku: Vetem puna te mban te gjalle

  Aktorja ne skenen e Teatrit Kombetar gjashte muaj pas humbjes se te bijes. Regjisori Spiro Duni i propozoi te 'Shtrigat e Salemit', nje rol te vogel: Rebeka, nje grua qe perfundon ne litar. 'Tani them se bera mire qe e pranova rolin.' eshte Rebeka Ners qe nuk beson djallin e megjithate ekzekutohet ne gjyqin e Salemit ne nje dite vere, korrik 1692.

 • 250 foto, dhurata e Anagnosteve

  Roza e Dhimiter Anagnosti i dhurojne Arkivit Shteteror te Filmit imazhe nga arkivi personal. Koha e studimeve, njohja e çiftit, momente para dhe pas skenave te sheshit te xhirimit, deri ne vitet e para te te nentedhjetes. Specialitja e Redaksise se AQSHF komenton fotot qe botohen per here te pare.

 • Violeta Manushi, artistja qe i perket Kombit

  Violeta Manushi lindi me 6 mars te vitit 1926, ne Voskopoje te Korçes dhe nderroi jete me 26 korrik te vitit 2007, ne Tirane, pas nje semundje te rende. Ajo eshte nje nga ikonat e Teatrit Popullor, nder te parat aktore, qe ka shkelqyer njesoj si ne komedi, ashtu edhe ne drame, si ne skene, ashtu edhe ne kinematografi.

 • Kanuni ne boten e krimit

  12 vite më parë
  Kanuni ne boten e krimit

  Pas premieres se 'Dosja K' ne Tirane, aktori Blerim Destani flet per trajtimin e temes shqiptare nga regjisore te huaj dhe per nje film komercial qe perdor per dekor Shqiperine ekzotike Shfaqja premiere ne 'Imperial' e filmit aksion 'Dosja K' (Dossier K, 2009") i regjisorit Jan Verheyen, pruri ne Tirane

 • Detyre ne art, detyre ne shtepi

  Une doja te beja filma artistike, por bera vetem dokumentare. Verejtje kurre nuk me hoqen, sepse e dija çfare me kerkohej. Per te bere filma artistik duhej te rrije jashte familjes per 4 muaj, kurse per nje dokumentar vetem 4 jave larg e isha prape ne shtepi, per larjet, shpelarjet, hekurosjet, radhet e qumeshtit. I njihni radhet ne komunizem?

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama