Kinematografi

Kinematografi

 • Fabrika e endrres se kuqe

  12 vite më parë
  Fabrika e endrres se kuqe

  Ne nje interviste informative, Rainer Rother programues i Retrospektives ne Berlinale 2012 tregon per Mezhrabpom (studioja gjermano-ruse e filmit), zbulimet e rendesishme qe po shfaqen per here te pare keto dite ne Berlinale, fenomenet novative per kinemane qe vijne nga vitet 1920-’30 nga keto dy vende, dhe vepra pioniere e Fabrikes se endrres, e cila eshte venitur ne harrese.

 • Ikja e Uliksit

  12 vite më parë
  Ikja e Uliksit

  Regjisori i shquar grek Teo Angjelopulos (Theodoros Angelopoulos), nderroi jete pas plageve te renda qe mori ne koke nga nje aksident me motor qe ndodhi rreth ores 7.30 te mbremjes se marte. Angelopoulos xhironte skena te jashtme te filmit...

 • Fatmir Musaj: 50 vjet histori e filmit shqiptar, brenda 2012 ne muze

  Godina e ish-Kinostudios sot 'Alba Film', e cila degradon çdo dite brenda ketij viti do te kthehet ne identitet. Nje ide e drejtorit Fatmir Musaj per ta kthyer kete vend ne nje muze filmi, do ta beje kete godine qe ajo te prezantoje pasurine e kinematografise shqiptare.

 • 'Amnistia' shfaqet ne kinemane e Muzeut te Artit Modern ne Nju-Jork

  Kompania distributore 'Global Lens' ka blere te drejten e shperndarjes se filmit te regjisorit Bujar Alimani, pas suksesit ne kinemate kanadeze. Filmi shqiptar 'Amnistia' i Bujar Alimanit, do te shfaqet ne kinemane e Muzeut Modern te Artit (MoMa) ne Nju-Jork.

 • Une, i keqi dhe Blondie. What a mess, Andy!

  Gjere neper Tirane, lart mbi qytet, brenda te zyrat e shtetit, thelle te dhomat e gjumit, prane te trupi i femres, e megjithate syri qe kap gjere, lart, brenda, thelle, bastardisht prane, nuk ia del te thote cfare sheh nga shteti, qyteti, shtepia, femra.

 • TIFF, festivali i braktisur nga publiku

  'Happy Feet 2', pinguini me i famshem i tap-dancing, Mumble ka sfiduar keto dy dite filmat me te mire te 63 shteteve pjesemarrese ne 'Tirana International Film Festival” (TIFF).

 • TIFF, Carmelo Benes: Me ka befasuar cilesia e filmave ne festival

  Sot do te zhvillohet nata e dyte e festivalit “Tirana International Film Festival”, ne te cilin do te garojne 100 filma te huaj per çmimin me te rendesishem te ketij festivali. Ne naten e sotme priten te prezantohen nje larmi filmash te huaj me metrazh te shkurter, te cilet do te sjellin nje ballafaqim vlerash e kulturash.

 • Nje muze per filmin shqiptar!

  Ndertesa emblematike e Korpusit Qendror te Ish-Kinostudios “Shqiperia e Re”, sot “Albafilm” ne brendi te se ciles gjendet shumçka nga 50 vjet kinematofrafi ne Shqiperi, shpejt do te shnderrohet ne nje ‘Muze te Filmit Shqiptar’.

 • 'TIFF 2011' nis me buxhet zero

  Kete vit kane konkurruar rreth 500 filma, nga te cilet ne seleksionimin zyrtar kane kaluar 83 (11 te animuar, 9 dokumentare, 12 eksperimentale, 42 filma artistike me metrazh te shkurter dhe 9 filma artistike me metrazh te gjate). Filmat ne konkurrim vinin nga 60 shtete

 • 'Amnistia', nderohet me nje tjeter cmim

  Filmi 'Amnistia' pas cmimeve te marra ne Berlinale, ne Leçe, si dhe ka marre pjese ne Festivalin Nderkombetar ne Kopenhagen, kesaj here eshte nderuar me çmimin special te jurise ne Festivalin e Filmit ne Lisbone.

 • Kinemaja shqiptare, shum? pak prurje p?r Berlinin

  Shqiperia ka prezantuar vetem 7 filma ne takimin me preselektoret e Berlinales nje me shume se Kosova dhe shume me pak se vendet e tjera te Ballkanit si Kroacia, Serbia, Anna Hoffman, Bernd Buder dhe Nikolaj Nikitin, prej ditesh jane ulur para ekranit per te kaluar ne skanerin e tyre jo pak, por 130 filma nga Ballkani.

 • 'Qyteti i vogel i kampioneve te medhenj', ne Festivalin Boteror te Milanos

  Filmi shqiptar me skenar te Ahmet Shqarrit dhe regji te Ylli Pepos, perfaqeson Shqiperine ne Festivalin Boteror te Kinemase Sportive. Kinemaja shqiptare tashme hyn edhe ne festivale te filmit sportiv, siç eshte ai i Milanos, i cili fillon diten e premte, me 28 tetor dhe mbyllet te merkuren e ardhshme, me 2 nentor.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama