Kinematografi

Kinematografi

 • Shfaqet sot 'Skenderbeu' i dubluar

  Pas 59 vitesh, filmi i njohur ruso-shqiptar vjen i dubluar dhe me nje cilesi te larte te imazhit. Pas premieres me ftesa, nga neser, 'Skenderbeu' i restauruar dhe i dubluar do te shfaqet ne rrjetin e kinemave 'Imperial' per te gjithe publikun.

 • Kast Hasa: 'Mungon nje film i plote per Shqiperine komuniste'

  Kast Hasa (43 vjeç) mbaroi gjimnazin ne Divjake pastaj emigroi. Rruga perfundoi ne Amerike. Ka 12 vjet atje. Qysh ne emigrimin e pare ne Greqi kishte bere perpjekje per ta nxjerre ne drite pasionin per aktrimin. Ne vitin 1997 prodhohet filmi “Mirupafshim” grek i regjisoreve Giorgos Korras dhe Hristos Voupouras

 • Gjergj Xhuvani triumfon ne Festivalin e Filmit

  Festivali i 13 i Filmit Shqiptar eshte mbyllur mbreme me nje ceremoni çmimesh e mbajtur ne Teatrin e Operes dhe Baletit. I pranishem ne kete mbyllje ka qene edhe ministri i Kultures, z. Aldo Bumçci dhe te tjere perfaqesues te politikes.

 • Besa Premtimi

  11 vite më parë
  'Besa: Premtimi'

  Filmi dokumentar 'Besa: Premtimi' ka mbyllur me nje shfaqje speciale Festivalin e 13-te te Filmit Shqiptar. Nje histori e jashtezakonshme takimi pas me shume se gjysmeshekulli e nje shqiptari dhe nje hebreu.

 • 'Anija', nje film per deshperimin e eksodit shqiptar

  Ne ditet e para te Marsit 1991, ne horizontin e bregut Adriatik te Italise u shfaqen disa anije te cilat do te shenonin ate qe do te quhej “eksodi i shqiptareve”. Ky eshte rrefimi i nje udhetimi, anijesh dhe njerezish, qe sherben per rindertimin e tre eksodeve te medha te shqiptareve.

 • Historia 100-vjecare, si erdhi himni ne Shqiperi

  '100 vjet me himnin e flamurit', i regjisorit Petrit Ruka dhe producentit Piro Milkani, shfaqur dje premiere ne Festivalin e Filmit. Realizuar me mbeshtetjen e QKK-se dhe 'DigitAlb', Ruka thekson se kjo eshte historia e plote e himnit, pas 100 vjetesh...

 • Si ishte Shqiperia 100 vite me pare

  Te fokusuara ne Shqiperine e nje shekulli me pare, te ruajtura me fanatizem ne muzeun 'Albert Kan' ne France, per te paren here dhjetera imazhe me ngjyra fale teknikes te perdorur ne ate kohe nga vellezerit Lymjer, rrefejne ate qe ka qene vendi yne: qendrat urbane, qyteterimi, veshjet…

 • Shfaqet pelikula e paster

  11 vite më parë
  Shfaqet pelikula e paster

  Arkivit Qendror Shteteror i Filmit ne Tirane dhe Colorlab Corp (San Francisco) njoftojne perfundimin me sukses te restaurimit dhe pershtatjen e subtitruar ne anglisht te filmit artistik shqiptar 'Nentori i dyte' (1982) i regjisorit Viktor Gjika.

 • 'Giffoni', drejt Kosoves e Maqedonise

  Edicioni i tete i 'Giffoni Shqiperia' eshte çelur ne Tirane me nje film qe i ka ngjare nje 'leksioni' jete. 'Femijet e klases se tete nuk qajne', nje realizim holandezo-bullgar i ketij viti, ka bere qe me shume se gjysma e te rinjve te pranishem ne kinema 'Millenium' te perlotur.

 • Ne Milano, filma shqiptare: 'Nje veshtrim mbi Shqiperine'

  Nga 9 deri ne 11 tetor 2012, me rastin e 100-Vjetorit te Pavaresise se Shqiperise, Qendra Kulturore Shqiptare ne bashkepunim me Komunen e Milanos sjell ne Pallatin Morando te Milanos nje permbledhje te disa filmave shqiptare me emertimin: ?Nje veshtrim mbi Shqiperine?.

 • Filmi: 'Pharmakon' i Joni Shanajt perfaqeson Shqiperine ne 'Oskar'

  'Pharmakon' do te jete filmi qe do te prezantoje Shqiperine ne çmimet 'Oskar'. Filmi, i realizuar nga regjisori i ri Joni Shanaj, ka qene i vetmi qe permbushte kriteret. Bordi i Qendres Kombetare Kinematografike eshte mbledhur ne daten 21 shtator per te marre vendimin, qe kete radhe ka qene teresisht i lehte.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama