Kinematografi

Kinematografi

 • Shqiperia, ne Festivalin e Venecias me anijen 'Vlora'

  Dokumentari mbi eksodin e shqiptareve te vitit 1991 drejt brigjeve te Italise eshte bere pjese e programit jashte konkurrimit. Regjisori Daniele Vicari ka marre deshmi te protagonisteve, nderthurur me filmime te asaj kohe.

 • 'The Dark Knight Rises' fiton 160 milione dollare gjate fundjaves

  Edhe pse te premten, per shkak te te shtenave ne Aurora, vendosen qe te mos i bombardojne mediet me informacione ne lidhje me fitimet gjate fundjaves, Warner Bros ka nxjerre, zyrtarisht informacionet ne lidhje me sukseset ne box office dhe per mediet eshte konfirmuar lajmi qe 'The Dark Knight Rises' ka fituar 160 milione dollare nga arkat e kinemave.

 • Kujtim Gjonaj: Po xhiroj per Hasan Tahsinin

  Regjisori u dekorua nga Presidenti i Republikes me titullin 'Mjeshter i Madh' per kontributin ne kinematografine shqiptare si regjisor, skenarist dhe producent veçanerisht ne filmin dokumentar.

 • Regina Longo: Do te restaurojme falas pese filma te komunizmit

  'Tana', 'Fortuna', 'Ngadhenjim mbi vdekjen', por edhe dokumentari mbi Shqiperine e vitit 1945, jane titujt qe po diskutohen. Projekti synon promovimin e pasurise kinematografike shqiptare dhe mbledhjen e fondeve per restaurimin e shiritave filmike

 • Arkivi nuk eshte vetem

  10 vite më parë
  Arkivi nuk eshte vetem

  'Arkivi Qendror Shteteror i Filmit - Nje thesar ne rrezik', eshte thirrje per sensibilizim qe AQSHF dhe bashkepunetoret e tij po permendin se fundi qarte dhe forte per te gjetur zgjidhje.

 • Arkivi kerkon ndihme per 'Furtunen'

  Administrimi i kujteses kulturore ne Kosove ka motiv per ta bere xheloze anen ketej shqiptare. Ide krijuese, kembengulje per t’u ballafaquar me te ndryshmin dhe vitaliteti per ta shperndare jeten kulturore pertej Prishtines si qender, jane vetem disa nga karakteristika qe i ndjen edhe pa jetuar ne Kosove.

 • Filmi i shkurter, kaq shume gjykim subjektiv

  Shqiperia eshte nje vend qe nuk ka tradite prodhimi per filmin e shkurter por as eshte perpjekur seriozisht te krijoje nje te re. Nga historia e re e kinemase sone e cila nis me themelimin me 1997 te Qendres Kombetare per Kinematografine dhe me filozofine e financimit te subjekteve private nga fonde publike, dime se prej vitit 2002 deri me 2011 jane prodhuar afro 30 filma te shkurter.

 • Per ata qe kane harruar deren e kinemase, tani eshte rasti

  Nje bord i ngushte kineastesh po punon per perzgjedhjen e filmave te Festivalit te 13-te te Filmit Shqiptar, 7-12 tetor. Esat Musliu, Eno Milkani, Kristaq Mitro, jane ne proces vizionimi te prodhimeve ne gjinite e dokumentarit, filmit te shkurter e te animuar te ketyre pese viteve te fundit.

 • Festivali i Filmit, 'Love' fiton Palmen e Arte ne Kane

  Filmi 'Love' i regjisorit austriak, Mihael Haneke, ka fituar Palmen e Arte ne Festivalin e Filmit ne Kane. Filmi, i cili flet per historine e nje burri te perkushtuar ndaj gruas se tij ne prag te vdekjes, ka mundur 21 filma te tjere ne gare.

 • Diktatura shqiptare, nje skenar per ne Hollivud

  Me nje trup te gjate, sy bojeqiell, floke kaçurrela, tip bruni, keto jane tiparet karakteristike te nje mesdhetari por, dhe te aktorit shqiptar me banim ne Los Anxhelos, Kastriot Hasa, i cili ka terhequr vemendjen e regjisoreve te huaj duke i besuar hera heres role te vecanta.

 • Dashuri ne kohen e Enverit per te kenaqur nostalgjiket

  Nje nate 'show' per te kujtuar te vjetrit ne dashurite e tyre dhe per te mesuar te rinjte ne kete Shen Valentin. Perjetoni “Dashuri ne kohen e Enverit”, ishte ftesa e Erand Sojlit & Co per 14 shkurt.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama