Festivali i Filmit Love fiton Palmen e Arte ne Kane

Festivali i Filmit, 'Love' fiton Palmen e Arte ne Kane
Filmi “Love” i regjisorit austriak, Mihael Haneke, ka fituar Palmën e Artë në Festivalin e Filmit në Kanë. Filmi, i cili flet për historinë e një burri të përkushtuar ndaj gruas së tij në prag të vdekjes, ka mundur 21 filma të tjerë në garë.

Vendin e dytë e ka siguruar “Reality” – film satirë i regjisorit italian, Mateo Garone – ndërsa në pozitën e tretë është renditur komedia “The Angels” nga Ken Loh. Çmimi për aktorin më të mirë mashkull i ka takuar aktorit danez, Mads Milesen, për rolin në “The Hunt”, kurse çmimin e aktores më të mirë femër e kanë ndarë Kristina Flutur dhe Kosmina Straten për rolet në filmin “Beyond the Hills”. Festivalit i Filmit ne Kanë shenoi kete vit edicionin e tij te 65-të të filmit.

Artikujt e fundit


Reklama

Reklama