Kinematografi

Kinematografi

 • Nje film per revolten ne burgun e Spacit qe diktatura te mos harrohet

  Keto dite fillimshtatori rastesisht u takova ne Rinas me skenaristin dhe regjisorin Mark Topollaj i cili ishte se bashku me dy producente italiane te filmit, me Xhuzepe Kolombo (perfaqsues i CIC) dhe Kritian Vitale te cilet kishin ardhur ne Shqiperi per te gjetur mbeshteje financiare per filmin

 • Venecia, cmim per filmin shqiptar

  Filmi shqiptaro-italian 'Anija e embel' ka fituar cmimin e kritikes per filmin me te mire ne Festivalin e 69-te te Venecias. Ne kete film te realizuar ne bashkepunim edhe me DigitAlb tregohet historia e eksodit masiv ne vitin 1991 me anijen 'Vlora' te mbi 20 mije shqiptareve.

 • 'Logjika e parase qe po shkaterron boten'

  Ai i kthehet te njejtes teme, raportit te veshtire te dy shpirtrave te torturuar. Kete here personazhi kryesor eshte nje ri qe jeton nga fajdet dhe nuk nguron t’i gjymtoje te gjithe ata qe nuk e paguajne. Nje grua troket ne porten e tij. Ajo i tregon qe eshte e ema.

 • Anija 'Vlora' merr cmim ne Venecia

  Pas nje buje te madhe ne median italiane, “La nave dolce”, dokumentari i regjisorit italian Daniele Vicari del edhe me nje çmim nga Festivali i Venecias. Sindikata Kombetare e Gazetareve Italiane te Kinemase e vlereson si dokumentarin me te mire te paraqitur ne Venecia, ndonese jashte konkurrimit.

 • Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarise

  'Po pergatis nje tave me koran, karakteristike e Pogradecit.' Kjo nuk eshte kronika e zakonshme ku mesojme si te gatuajme, por ky eshte Festivali Ballkanik i filmit dhe kuzhines ne Pogradec.

 • Minarolli: Festivali, nje buxhet me i vogel se ne 2006-n

  Nga data 3-9 nentor, ne Tirane do te zhvillohet edicioni i 13-te i Festivalit te Filmit Shqiptar, nje ngjarje qe rikthehet pas 6 vjetesh mungese. Me gjithe veshtiresite ekonomike, Qendra Kombetare Kinematografike synon te organizoje nje feste te filmit, aq me teper qe kete vit eshte edhe 100-vjetori i Pavaresise.

 • Kledi Kadiu ne Venecia Anija e embel, historia e jetes sime

  'Anija e embel' e regjisorit Daniele Vicari, u dha te dielen ne mbremje premiere ne Festivalin e Filmit ne Venecia. Filmi qe rrefen historine dramatike te 20 mije shqiptareve ne bordin e anijes 'Vlora' 21 vjet me pare, eshte nje nder filmat qe shfaqet jashte konkurrimit ne Venecia.

 • 'Anijen e embel' ,dokumentari shqiptar sot ne Bienalen e Venecias

  Rikthehen ne vemendjen e regjizoreve skenat e emigracionit masiv shqiptar ne vitet ’90. Ne edicionin e 69-te te Bienales se Venecias diten e sotme ka premieren e tij edhe dokumentari “La nave Dolce” (“Anija e embel”), nje prodhim italo-shqiptar qe pasqyron emigracionin masiv te shqiptareve ne Evrope, ne fillim te viteve ’90.

 • Ne Tirane kam degjuar te thone: 'Ai nuk eshte shqiptar, eshte kosovar'

  Regjisorja kosovare Blerta Zeqiri gjate muajit shtator do te vazhdoj me prezantimin e filmit me metrazh te shkurter 'Kthimi' ne Festivalin e Filmit Boteror ne Montreal te Kanadase, ne Festivalin 'Belo Horizonte' ne Brazil, 'Naoussa' Film Festival ne Greqi, 'Fic Publa' ne Meksike etj.

 • Zbarkimi Biblik i shqiptareve ne Bari shkon ne festivalin e Venecias

  Akoma i angazhuar me prezantimin e filmit Diaz dhe diskutimin e tij me publikun ne arenat verore, regjisori Daniele Vicari pergatitet te paraqese (ne perzgjedhjen zyrtare jashte konkurrimit ne Festivalin e Venecias) nje dokumentar, pergatitja e gjate e te cilit ka shkuar paralelisht me angazhimin ne filmin mbi ditet e Genoves, te korrikut 2001.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama