Kinematografi

Kinematografi

 • 'Bota' e trazuar e shqiptarit, brenda 100 minutave

  Filmi shqiptar 'Bota' i regjisores Iris Elezi shfaq premieren boterore ne Prage. Interpretojne aktoret Flonja Kodheli, Artur Gorishti, Fioralba Kryemadhi, Alban Ukaj dhe Tinka Kurti.

 • Kolec Traboini: Skender Daja, martiri i Spacit qe kendonte Celentanon ne burg

  Regjisori i dokumentarit 'Djaloshi me kitare' rrefen historine e 22-vjecarit te ekzekutuar si frymezues i Revoltes se Spacit. 'Te vetmen enderr qe kishte, ishte te kendonte nje here te vetme me Adriano Celentanon. Kjo enderr e burgosi ne Spac. Me kete enderr, Daja i dha zemer revoltes me te madhe antikomuniste'.

 • Filmat kosovare kapercejne 'hendekun' ne Tirane

  Pak, per te mos thene aspak, njihet filmi kosovar ne Shqiperi. 'Java e filmit kosovar' qe po organizohet nga Arkivi Qendror i Filmit, mund te na ndihmoje me disa njohuri te pergjithshme, por asesi nuk e kapercen hendekun e krijuar mes publikut shqiptar dhe kinematografise qe prodhohet ne Kosove.

 • Festivali i Kanes, gati per konkurrencen e forte

  Festivali i 67-te i filmit ne Kane nis sot. Ne te konkurrojne 18 filma kryesore. Njezete filma te tjere shfaqen ne kategorine 'Un Certain Regard', dhjetera te tjere ne 'Directors Fortnight', 'Critics Week' dhe programe tjera.

 • Dy te rinj, emigrante shqiptare cojne ne Festivalin e Kanes nje film grek 'Xenia'

  Ne veren e vitit te kaluar ata ishin vetem dy shqiptare qe kishin marre rolet protagoniste te nje filmi. Sot, pas nje viti keta dy shqiptare do te shkojne ne Festivalin e Kanes. Filmi greko-franko-belg 'Xenia' qe fillimisht u shfaq ne kinemate e Frances, Belgjikes dhe me vone ne Greqi lakohet sot si nje nder pese filmat me te mire pjesemarres ne kete edicion te Festivalit te Kanes.

 • Fillon edicioni i nente i Giffoni-t ne Shqiperi

  Kinema Millenium priti dje qindra femije qe u takuan me nje motiv, te shohin e te diskutojne per kinemane. Nisi keshtu festivali i filmit 'Giffoni Shqiperia', nje nga projektet e 'Giffoni World Alliance', pjese e 'Giffoni Experience', Festivalit Nderkombetar te Filmit per Femije e te Rinj.

 • Kinematografia shqiptare

  9 vite më parë
  Kinematografia shqiptare

  Eshte Ilir Butka, kryetari i ri i Qendres Kombetare te Kinematografise. Propozimet e tij, per mbarevajtjen e QKK-se gjate kater viteve te ardhshme, nisin nga krijimi i nje strategjie per bashkeprodhimet.

 • Seks droge dhe dashuri

  10 vite më parë
  Seks, droge dhe dashuri

  'Kontradiktat e njeriut qe do bukur e vertetesisht, por per te pasur gjithçka eshte i rrethuar nga krimi'. Kjo eshte fjalia qe regjisori Fatmir Koçi zgjedh per te shpjeguar fabulen e filmit te tij me te ri 'Amsterdam Express', i cili do te kete sot premieren ne Kinema Millenium.

 • Nis restaurimi i 'Tomka dhe shoket e tij' ne ShBA

  Edhe pse nuk eshte nder filmat e rrezikuar nga degradimi, Arkivi Qendror Shteteror i Filmit ka bere te ditur se, ky eshte filmi i dyte i perzgjedhur per t’u restauruar prane ketij laboratori ne ShBA, pas filmit “Nentori i dyte”. Restaurimi i filmave shqiptare ka qene nje nga projektet me emergjente qe eshte pohuar jo vetem nga kineastet, por dhe nga AQSHF.

 • Punedoret e grave shqiptare habisin regjisorin austriak

  Regjisori austriak Michael Glawogger, i cili ka realizuar nje film-dokumentar per shtete e Evropes Lindore, kete here ai flet per Shqiperine. Dokumentari me titull 'Film paemer' tregon udhetimin e regjisorit dhe historite qe mbartin vendet, qe ai ka vizituar.

 • Filmi 'MikeyBoy', historia komike e nje shqiptaro-amerikani (VIDEO)

  Keto dite eshte shfaqur ne kinema te Nju-Jorkut filmi 'MikeyBoy', nje komedi e realizuar nga producenti dhe aktori Mikel Dusi. Filmi, qe se shpejti filmi pritet te shfaqet dhe ne Shqiperi, Kosove e Maqedoni, tregon historine e nje personazhi qe ka disa gjera te perbashketa me vete autorin, si per shembull te qenit shqiptaro-amerikan dhe pervoja pas banakut te nje picerie.

 • Filmat sot vuajne censuren ekonomike

  Pas 40 vitesh rishfaqet ne Tirana Film Festival, filmi 'Ceshtja Sabiel', i bazuar ne historine e rrembimit te liderit maroken Ben Barka. Yves Boisset, regjisori i njohur francez, rrefen karrieren e tij mes shesheve te xhirimit dhe perplasjeve me policine. Kontakti i pare me Shqiperine, pertej brigjeve te Korfuzit

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama