Kinematografi

Kinematografi

 • Shqiperia, vetem me stende ne Berlinale

  Nisi dje ne Berlin, edicioni i 65 i Festivalit Nderkombetar te Filmit / Filmi 'Burrneshat' hyn ne konkurrencen zyrtare per 'Luanin e Arte'. Me 12 shkurt, premiera nderkombetare.

 • 'Jemi popull qe kemi tradite te pasur, te gjithe kineastet do te na kishin zili'

  Roli i nenes ne filmin 'Burrnesha' me regji te Laura Bispurit interpretohet nga aktroja Ilire Vinca celaj. Ajo e cileson kete rol ne vetvete, si nje nene shume moderne per mentalitetin, jo krejt te vetedijshme, por ashtu te heshtur qe gjen momentin, edhe vetem nepermjet nje fjalie te pozicionohet, si e tille.

 • 'Burrnesha' con Shqiperine ne Festivalin e Berlinit

  Filmi 'Burrnesha' me skenar te autoreve italiane, Laura Bispuri dhe Francesca Manieri dhe regji te Laura Bispuri, mbeshtetur mbi romanin e Elvira Dones 'Hana', eshte perzgjedhur ne garen zyrtare te Festivalit Nderkombetar te Berlinit, qe zhvillohet ne datat 5-15 shkurt 2015.

 • Pese filma te vecante qe portretizojne shkrimtaret

  Disa prej filmave me te bukur ne histori trajtojne dege te ndryshme te artit. Ne portretet e shkrimtareve, asnjeri nuk eshte i njejte me tjetrin - ata here paraqiten si heronj te artit, e here si njerez te mjere e te harruar nga njerezimi.

 • 'Ballkoni' vazhdon rrugetimin ne 14 festivale boterore

  Filmi i metrazhit te shkurter 'Ballkoni', nga regjisorja kosovare Lendita Zeqiraj, do te vazhdoje rrugetimin e suksesshem qe prej lansimit ne Venice Film Fest, duke marre pjese ne perzgjedhjen zyrtare te 14 festivaleve nderkombetare.

 • Ne nentor, Java e Filmit Shqiptar ne New York

  Java e Filmit Shqiptar ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte i pari ne llojin e tij. Amerika eshte nder vendet me numrin me te madh te shqiptareve aktive ne promovimin e artit dhe kultures shqiptare, te cilet dy vite me radhe kane mirepritur kete event si nje hap te madh.

 • Ramush Haradinaj: Rrugetimi i nje gjenerali

  Nje udhetim qe nis nga Gllogani, fshati shume prane Deçanit, per te vijuar me pas ne krahinen e Dukagjinit, Shqiperi, me pas ne kryeqytetet e Europes, tribunalin e Hages...

 • 'Bota', nje film per ish te perndjekurit politike ne Shqiperi

  Iris Elezi per te treguar nje jave nga jeta e tre te rinjve gjate komunizmit ka zgjedhur Adriatikun e Lushnjes. Filmi “Bota” me aktore Artur Gorishti dhe Flonja Kodheli, te madhen Tinka Kurti, Fioralba Kryemadhi, Guljelm Radoja dhe Alban Ukaj prezantojne situata te ish te te perndjekurve politike ne Shqiperine bashkekohore dhe ne mbare boten, ne kete fshat te vogel midis Fierit dhe Lushnjes.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama