Kinematografi

Kinematografi

 • Tom Hanks, ne nje film shqiptar

  Aktori i njohur hollivudian, Tom Hanks, ka shume gjasa te bashkepunoje ne nje projekt te afert te filmit shqiptar. Ai eshte takuar se fundmi me ministrin e Jashtem te Kosoves, Enver Hoxhaj, i cili gjate takimit i ka shprehur deshiren e madhe qe aktori/regjisori Hanks te jete pjese e nje prodhimit qe do te flase shqip.

 • 'Falja e gjakut' ne gjurmet e Oskarit

  Rruget per te cekur Oskar-in mbeten ende te hapura per filmin shqiptar 'Falja e gjakut'. Edhe pse ky film u skualifikua nga lista e filmave qe duan te kandidojne per kategorine 'Filmi me i mire ne gjuhe te huaj' nga Akademia e Çmimeve “Oskar', Joshua Martson dhe Andamion Murataj e kane rrugen e hapur per te konkurruar individualisht ne kategori te tjera te ketyre çmimeve.

 • 'Falja e Gjakut' nderohet ne Nju Jork

  Filmi 'Falja e Gjakut' nderohet me Çmim Special te Jurise ne Festivalin Nderkombetar te Filmit ne Hamptons te Nju Jorkut. Festivali Nderkombetar i Filmit ne Hamptons te Nju Jorkut nuk ka nje çmim te dedikuar per skenarin, por juria nderon filmin me Çmim Special me motivacionin...

 • Filmi 'Maya' shfaqet ne Londer

  I shfaqur mes 15 filmave ne Festivalin e 19 'Raindance', festivali kryesor europian i pavarur i filmit, ky produksion shqiptar eshte pjese e seleksionit zyrtar, ne kategorine 'Best of Europe'.

 • OSCAR, jashte 'Falja e Gjakut', shkon 'Amnistia'

  Filmi 'Amnistia' i regjisorit Bujar Alimani do te perfaqesoje Shqiperine ne edicionin e rradhes se çmimeve Oscar. Pas mbledhjes se komisionit perzgjedhes, eshte vendosur per filmin e Alimanit, i cili ka kundershtuar publikisht zgjedhjen e pare, filmin 'Falja e Gjakut' I cili u perjashtua nga Akademia e Oscar-ve me motivacionin se nuk eshte mjaftueshem shqiptare.

 • Konfliktet per 'Faljen e Gjakut' percillen ne 'Oskar'

  Duke u gdhire 4 tetori perfundon afati i hyrjes se filmave konkurrente per çmimet 'Oskar'. Tre filma, mes tyre dhe filmi shqiptar i Joshua Martson, jane klasifikuar si te “rrezikuar” qe ne fillim, per shkak te polemikave qe kane hapur ne vendet nga vijne.

 • Joshua Martson mesova shqip, punova me shqiptar, ndihem shqiptar

  Kendveshtrim ndryshe te fenomenit te gjakmarrjes, qe nga filmi 'Falja e gjakut' deri te reportazhet ne faqet e te perditshmes “Corriere della Sera”. Festivali Nderkombetar i Filmit PriFilmFest e preu 'shiritin” me filmin shqiptar 'Falja e Gjakut', i regjisorit amerikan Joshua Martson.

 • Ndahet nga jeta aktori Vasillaq Vangjeli

  Ndahet nga jeta ne moshen 63 vjecare aktori i njohur Vasillaq Vangjeli. Aktori la pas nje pafundesi rolesh gjate nje jete 45 vjecare ne skenen shqiptare. Vangjeli lindi ne shkurt te vitit 1948 dhe pas ushtrise ndoqi Institutin e Arteve ne vitet 1973-1975. Ka qene nder artistet me te rendesishem te Estrades se Tiranes duke luajtur pothuaj ne te gjitha premierat.

 • First Step Film Fest, jo me nje aventure

  Vitin e kaluar, 6 te rinj qe kishin mbaruar per aktrim apo regji filmi ne Akademine e Arteve jo me larg se 5 vjet me pare, por edhe ata qe kane studiuar ne Akademine e Filmit dhe Multimedias “Marubi” 2 vitet e fundit realizuan First Step Film Fest, Festivalin Nderkombetar te Studenteve.

 • Falja e gjakut

  12 vite më parë
  'Falja e gjakut'

  Filmi pati dje premieren per median, nderkohe qe prej dates 17 shtator do te shfaqet ne te gjitha kinemate e vendit. Ajo qe e dallon 'Faljen e gjakut' eshte se tingellon i vertete.

 • Margarita Xhepa, aktorja me e mire e Apollon 2011

  Edicioni i 10-te i Festivalit Nderkombetar te Teatrit 'Apollon 2011' u mbyll mbremjen e se dieles me shfaqjen e trupes se teatrit 'Anton Pann', Rumani. E me tej u zhvillua edhe ceremonia e ndarjes se çmimeve, e cila u zhvillua ne skenen antike te Apollonise.

 • Kristaq Mitro: Me vjen te kem njehere nje pale gershere

  Nga filmi 'Njeriu i mire' njerezit mund te kujtojne kollaj si batuta: 'Djale i mbare, shtroju punes dhe leri pehlivanlleqet shkencore' ose 'Vera me Mollasin te mos prese, personi nuk eshte paraqitur'.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama