Kinematografi

Kinematografi

 • Jeta u takon atyre qe guxojne...

  Filmat e mi te shkurter kane marre pjese ne mbi 45 festivale nderkombetare ne te gjithe boten dhe jane laureuar me 13 çmime, midis te cileve Çmimi i 3 i Ministrise se Kultures ne Festivalin e Selanikut, 4 çmime ne Festivalin e Drames...

 • James Biberi: Dua te luaj ne nje film qe flet per Enver Hoxhen

  'The Sopranos', 'Lae & Order', 'Sex and the City' dhjetra seriale e filma artistike qe I kemi ndjekur me endje… Me fansa ne gjithe boten. Me ccmime dhe trofe. E mes tyre nje emer amerikan James Biber… Asnje gje e jashtezakonshme deri ketu.

 • Arkivi i filmit ne epoken dixhitale

  Arkivi Shteteror i Filmit, gjate turit veror qe po ben ne bregdetin shqiptar, ku ka risjelle nostalgjine e kinemave verore, po aplikohen edhe fondet e dixhitalizuara.

 • Shqip Film Fest, sonte nata vendimtare!

  Ne prag te permbylljes se festivalit nderkombetar te filmit te metrazhit te shkurter 'Shqip Film Fest', anetaret e keshillit organizativ te ketij evenimenti filmic kane pasur sot dite te lire, ne pritje te shpalljes se rezultateve, qe do te behet sonte ne kinemane 'Jusuf Gervalla' ne Peje.

 • 'Falja e gjakut' ne kerkim te premieres ne Shqiperi

  Fituesi i ‘Ariut te Argjendte’ ne Festivalin e Berlinit nderkohe qe ka gjetur distrubutore thuajse ne te gjitha vendet anglishtfolese, nuk po gjen dot distributor ne Shqiperi. Filmi “Falja e gjakut” po prezantohet ne Festivalin Nderkombetar te Filmit ne Sidnei, ne Australi.

 • Maya ne Shangai

  12 vite më parë
  'Maya' ne Shangai

  Pas Trofeut ne Festivalin Britanik 'Swan Sea Bay Film Festival', nje tjeter arritje per filmin 'Maya'. Prodhimi kinematografik i regjisorit Pluton Vasi me producente Vjollca Dedein, ka hyre ne kompeticionin zyrtar te Festivalit Nderkombetar te Filmit te Shanghait, nje festival i kategorise A, i cilesuar si me i madhi i Azise.

 • Modeli i rrenojave

  12 vite më parë
  Modeli i rrenojave

  Arkivi Qendror Shteteror i Filmit ngjan sikur po ben nje rishqyrtim te pasurise filmike, fotografike apo e te dhenave te rezervuara ne disa dekada. Edhe rinovimi i faqes zyrtare te internetit percjell kete frymezim te ri e te vonuar ndaj trashegimise qe ruhet aty e qe nuk eshte thjesht kombetare.

 • Maya kthehet me trofe

  12 vite më parë
  'Maya' kthehet me trofe

  Filmi 'Maya' i regjisorit Pluton Vasi eshte nderuar me cmimin e Festivalit ne Festivalin Nderkombetar te Filmit 'Swansea Bay Film Festival', qe zhvillohet ne Mbreterine e Bashkuar. Ky eshte nje nga dy cmimet e medha qe ky festival u rezervon atyre qe konsiderohen si prodhimet me te mira.

 • Titanic ne 3D ne vitin 2012

  12 vite më parë
  Titanic, në 3D në vitin 2012

  'Titanic', filmi kampion i arkëtimeve i James Cameron, do të transmetohet sërish, këtë herë në 3D, më 6 prill 2012, për 100-vjetorin e nisjes së transatlantikut. 'Ka një brez të tërë që nuk e ka parë kurrë këtë film për mënyrën se si është konceptuar, domethënë për ekranin e madh', ka deklaruar Cameron.

 • Muaji i Filmit Ballkanik nis me 'Deklarate dashurie'

  'Deklarate dashurie' eshte nje film rumun i vitit 1985 me te cilin Arkivi Qendror Shteteror i Filmit hap Muajin e Filmit Ballkanik. Arkivi ia kushton gjithe majin kinemase klasike ballkanike me prodhime te viteve 1970-'80, prodhime qe kane qarkulluar ne Shqiperi dhe qe tani jane pjese e fondit filmik te AQSHF.

 • 'Maya', mes 5 filmave me te mire ne 'Swansea Bay'

  Per te dyten here, regjisori Pluton Vasi merr pjese ne Festivalin e Filmit 'Swansea Bay', nje nder festivalet me te njohura te kinematografise boterore. Filmi i tij i pare artistik me metrazh te gjate, "Maya", eshte nominuar nder pese filmat me te mire ne edicionin VI te Festivalit te Filmit 'Swansea Bay'...

 • Dy here per Tiranen

  12 vite më parë
  Dy here per Tiranen

  Njehere per rolin e pushtetit ne jeten e individit qe jeton ne Tirane dhe njehere per aksionin aspak qytetar per te shpetuar ate natyre qe i ka mbetur kryeqytetit shqiptar. Te dyja subjekte qe grupi 'Albartist' i drejtuar nga Gentjan Bejko regjisor, i ka trajtuar ne dy filma ne gjinine mockumentary...

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama