Kinematografi

Kinematografi

 • 'Tomka dhe shoket e tij', i nenshtrohet restaurimit

  Plot 36 vjet pas prodhimit te tij, filmi aq i dashur per publikun shqiptar 'Tomka dhe shoket e tij' i regjisores Xhanfise Keko, i prodhuar ne vitin 1977 eshte perzgjedhur per tju nenshtruar restaurimit, edhe pse nuk eshte nder filmat e rrezikuar nga degradimi.

 • 'Skenderbeu' vdiq me Kanunin mbi komodine

  Akaki Khorava, aktori qe interpretoi Skenderbeun ne filmin me te njejtin emer, u nda nga jeta me 23 qershor te vitit 1972. Ne komodinen prane krevatit te tij, mbante librin 'Kanuni i Leke Dukagjinit'. Kjo ndodhi ne Tbilisi te Gjeorgjise, ku aktori kaloi vitet e fundit te jetes.

 • Nje aktor shqiptar, ne Festivalin e Venecias

  Aktori i ri shqiptar, Vladimir Doda, interpreton protagonistin kryesor ne filmin ?Atdheu i vogel? me regji te Alessandro Rossetto-s, i cili me 30 gusht ka premieren ne edicionin e 70 te Festivalit Nderkombetar te Filmit ne Venecia.

 • 'Anija' Nje rrefim per shqiptaret pertej Adriatikut

  Mars 1991. Nje anije u nis nga Porti i Durresit per te mberritur ne anen tjeter te Adriatikut. Qindra njerez, te lodhur nga varferia dhe diktatura, kishin hipur aty, ne anijen qe shtynte ngadale detin dhe dallget per te mberritur tek endrra…

 • Restaurohet filmi 'Balle per Balle

  Pas restaurimit te filmit, 'Nentori i dyte', Projekti i Kinemase Shqiptare ka ne plan restaurimin e filmave te tjere me qellim per te risjelle ne drite historine e pasur te kinemase tone.

 • 'Vatra', filmi qe lindi nga nje foto brezash

  Eshte e vertete, se filmi sot ne bote quhet i regjisorit, por eshte po aq e vertete se regjisori kerkon gjithmone nje mbeshtetje te forte nga nje skenar i mire per te realizuar nje film te mire. Jo rastesisht u krijua nje simbioze interesante krijuese mes regjisorit Ilia Terpini dhe skenaristes se njohur te filmit dokumentar, Anxhelina Xhara.

 • Qendra e Kinematografise pas nje viti shterp nis prodhimin e filmave

  Buxhetet kane rrezikuar keto dy vitet e fundit projektet e reja filmike te mbeshtetura nga Qendra Kombetare Kinematografike. Per shkak te borxheve te trasheguara nga projektet e miratuara dy vite me pare, kjo qender nuk guxoi vitin e kaluar as te marre ne shqyrtim projektet e reja filmike.

 • Hollivudi i rikthehet diteve te arta fale superheronjve

  Kinemate ne SHBA kane arketuar shifren rekord te 10.8 miliard dollareve ne vitin 2012, nje rritje prej 5.6 perqind ne krahasim me nje vit me pare. Per here te pare ne tre vite kinemate njohen ne rritje pasi tendenca kishte qene gjithmone ne renie. Fale superheronjve, Hollivudi tani eshte rikthyer ne ditet e arta.

 • Arta Dobroshi, ne 10 aktoret me te mire te Europes

  Aktorja nga Kosova, Arta Dobroshi, do te jete nje tjeter aktore shqiptare qe eshte futur ne dhjete aktoret me te mire europiane, kjo ne kuader te ?European Film Promotion?, pjese e se ciles eshte edhe Qendra Kinematografike.

 • Eglantina Cenomeri: Si eshte te luash nje film me pulle te kuqe

  Nen lekuren e nje femre jo si gjithe te tjerat ne filmin 'Agon' ka provuar adrenalinen e nje roli qe permbys tabu. Keto dite qe filmi 'Agon' eshte perballur me publikun shqiptar, Eglantina Cenomeri ka shtuar kureshtjen si protagoniste kryesore ne te. Kush eshte aktorja qe vjen ne rolin e Majlindes, gruas se nje kapobande ne Greqi, e cila perjeton nje aventure pasioni me emigrantin shqiptar, Vini,

 • 'Agon', nje film per emigrantet dhe mafien shqiptare ne Greqi

  Shqiptare me trasta ne krahe qe i ngjiten malit ne te errur per te kaluar kufirin me Greqine. Nje sirene policie dhe mes atyre qe perfundojne ne burg edhe Vini, nje djale i ri qe e kerkon te ardhmen tej. Kjo eshte skena qe hap filmin 'Agon' te regjisorit Robert Budina.

 • TIFF ka ndare trofete

  11 vite më parë
  TIFF ka ndare trofete

  Tirana International Film Festival ka shpallur mbremjen e se dieles fituesit e edicionit te 10. Ky pervjetor i festivalit eshte permbyllur me nje ceremoni çmimesh te mbajtur ne kinemane “Imperial” ne Sheraton dhe me shfaqjen ne 'Millenium' te filmit 'Ishte i biri', nje prodhim i vitit 2012 i regjisorit italian Daniele Cipri, fitues i skenarit me te mire ne Festivalin e Venecias.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama