Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Rritet niveli i akullit ne Oqeanin Arktik

  Shkencetaret kane konstatuar se pas nje vere te ftohte te vitit 2013, niveli i akullnajave ne Oqeanin Antarktik eshte rritur me nje te treten, raporton Anadolu Agency (AA).

 • Denoncimi, peshk helmues ne Jug, kujdes cfare konsumoni

  Beni kujdes me zgjedhjen e peshkut qe konsumoni gjate pushimeve ne jug. Pro Fishing Albania, forumi i peshkimit sportiv dhe rekreativ ne Shqiperi ka postuar ne profilin e saj ne FB foto te nje lloji peshku, njohur si Lagocephalus sceleratus – peshk ekstremisht helmues, qe tani ka reme edhe ne rrjetat e peshkatareve ne Himare.

 • Ja si perballohen temperaturat e larta ne Kosove

  Edhe pse shumica e shqiptareve nga Kosova jane nisur drejt bregdetit shqiptar per pushime, pishinat jane vendet e preferuara te tyre ne keto dite te fundit kur temperaturat kane shenuar rritje.

 • Ne qender te Tiranes 80/kmh, ne autostrade 60/kmh

  Cmenduria shqiptare vazhdon... Ne qender te kryeqytetit, ne nje zone ku kalojne edhe shume kembesore, Autoriteti Rrugor Shqiptar ka vendosur nje tabele qarkullimi qe tregon se automjetet duhet te levizin me 80 km ne ore.

 • E pabesueshme por e vertete, bileta avioni me me pak se 20 euro!

  'Ryanair' ka vendosur ta festoje ne nje menyre te veçante 30-vjetorin e vet. Kompania ajrore ka hedhur ne treg nje milion bileta me nje cmim prej 19.85 eurosh per fluturime ne mbare Evropen nga shtatori 2015 deri ne fund te janarit 2016.

 • Shtetet me borxhin me te madh ne bote, Greqia jo ne 10-she

  Greqia nuk kryeson listen e vendeve me borxhin me te madh ne bote, madje ajo nuk eshte fare pjese e 10 vendeve te pare te kesaj liste. Ne fakt Greqia renditet ne vendin e 27 ne bote, me nje borxh te pergjithshem prej 360 miliarde dollaresh.

 • Gramsh, shkon me gomar ne mbremjen e matures

  Vajzat zbukurohen dhe harxhojne ore te tera ne parukeri dhe para pasqyres, ndersa djemte nxjerrin nga dollapi veshjet e tyre me te mira kur vjen fjala per mbremjen e matures, qe mezi pritet nga nxenesit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama