Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Harta e Anglise tani ngjan si Maggie Simpson

  Ka qene nje nate per t'u harruar ajo per Laburistet ne Britanine e Madhe. Konservatoret shenuan nje fitore tej pritshmerive. Por fituesit e medhenj ishin nacionalistet e SNP ne Skoci.

 • Shkrimi qe ju ben te dukeni te zgjuar

  Gjeniu i shkences Albert Anshtajn thuhej se nuk shkruante bukur, por megjithate se fundi eshte ndermarre nje nisme qe shkrimi i tij te perdoret ne kompjuter.

 • Termeti ne Nepal fundosi me 2.8 centimetra malin Everest

  Mali Everest pas termetit shkaterrues ne Nepal eshte ulur me 2.8 centimetra. Sipas radarit satelitor evropian Sentinel-1A, i cili te merkuren kaloi mbi zonen e prekur, nje dite pas termetit ne Nepal me intesitet prej 7.8 ballesh...

 • Xhamadani nga Taxhikistani

  9 vite më parë
  Xhamadani nga Taxhikistani

  Gjate nje kongresi studentor te mbajtur ne Stamboll te Turqise gjate muajit prill, ku moren pjese edhe studente shqiptare nga vende te ndryshme si: Kosova, Shqiperia, Maqedonia, Greqia, Gjermania e Turqia, ata jo vetem qe ndoqen protokollin formal te nje kongresi, por prezantuan kulturen shqiptare ne menyre mjaft te mire.

 • 'O Sali o baba, kthehu se beme shaka'

  Nuk dihet perse, por nje foto e Ardit Gjebreas eshte rikthyer dhe po qarkullon ne formen e memeve keto dite ne internet. Nje prej tyre eshte kjo e pergatitur nga Jeta Osh Qef.

 • Shefi vendos te ule pagen e tij dhe te rrit ate te punonjesve

  Dan Price, pronari i nje kompanie te vogel te perpunimit te kartave te krediti, eshte bere kete jave personi me i deshiruar per punemarresit. Drejtori ekzekutiv krijoi nje page minimale prej 70.000 dollare, nderkohe qe pagen e tij e coi ne 1 milion dollare.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama