Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Tatuazhet, tregues te identitetit personal?!

  Ndoshta askujt tanime s’i kujtohet se, disa dhjetera vjet me pare tatuazhet kane qene shenje e margjinalitetit dhe e menjanimit. Sot mjafton te hysh neper dhomat e zhveshjeve te nje palestre apo te shkosh ne plazh per te pare djem e vajza me tatuazhe.

 • Kujdes ku parkon ne Lituani, kryebashkiaku vepron me tank

  Ka ligj por ka edhe Maliq. Kjo duket se eshte zgjidhja qe Kryetari i Bashkise se Kryeqytetit te Lituanise Arturas Zuokas ka zgjedhur per te ndergjegjesuar qytetaret qe nuk respektojne rregullat e qarkullimit dhe vecanerisht te parkimit.

 • Fotoja e ketyre qenve do ju shkrije zemrat

  Eshte nje foto qe mund te shkrije edhe zemrat me te ftohta. Ajo tregon se si qente ne nje akademi policore ne Kine jane vendosur ne radhe per te marre ushqimin e tyre.

 • Fshati shqiptar ne mes te Turqise

  Arnavutkoy eshte nje lagje e Stambollit qe ruan ende formen e saj te meparshme. Kjo lagje eshte pika e bashkimit e shkelqimit dhe te qetesise. Ky eshte nje vend qe e ruan strukturen tradicionale shumevjecare, sado qe me kalimin e viteve kjo strukture po zvogelohet.

 • 'Jam ne pune' dhe fotografon nje fantazme

  Punonjesi i nje spitali, qe duhej te bente turnin e nates, nisi te fliste me te dashuren ne celular. Ajo i kerkoi nje foto per te provuar se britaniku ishte ne pune ne spitalin e Lidsit.

 • A jemi gati per goditjen e asteroidit?

  Gjate pranveres, teksa dhuna dhe kaosi perpinte me mijera refugjate ne ujerat e vdekjes perreth Italise, shkencetaret u mblodhen ne dyert e Romes per te diskutuar per nje tjeter lloj katastrofe.

 • 'Bild' artikull per cudine shqiptare

  'Mercedes'-it te sajuar nga nje qytetar shqiptar, gazeta gjermane 'Bild' i kushton nje shkrim. Ne vend prej kohesh transmetohej nje video ku nje cift bashkeshortesh shiheshin duke udhetuar mbi nje tricikel, te transformuar ne nje 'Mercedes Benz'.

 • Shtetet ku pihet me shume, por nuk dehesh lehte

  Irlanda njihet si shtet pijedashes, madje ka edhe nivelin me te larte te personave qe rrezikohen nga kjo varesi. Por megjithate, ai eshte vendi ku njerezve u duhet me shume alkool qe te dehen, se ne cdo vend tjeter.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama