Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • NASA, mision ne planetin e ngrire

  Pas nente vitesh ne hapesire dhe rreth pese miliarde kilometrash te pershkuara, sonda kozmike amerikane 'New Horizons' nis se shpejti misionin per studimin e planetit te vogel te akullt, Pluton.

 • Ajo ka nje elefant

  10 vite më parë
  Ajo ka nje elefant

  Keto foto kaq te bukura tregojne se si nje vogelushe ne Vietnam eshte miqesuar me nje elefant te rritur. Kim Juan eshte pjese e nje grupi etnik, te quajtur M'Nong, qe jeton ne qender te Vietnamit.

 • Ana e erret e Dubait

  10 vite më parë
  Ana e erret e Dubait

  Dubai eshte simbol i luksit, teknologjise dhe rekordeve. Por nje fotograf iranian ka sjelle me foto anen e erret te ketij qyteti. Ai ka fiksuar jetet e deshperuara te punetoreve nga Azia jugore, qe udhetojne drejt Dubait me shprese per te ndertuar nje te ardhme me familjet e tyre.

 • Pershkon 7 mije, krijon propozimin per martese me te madh ne bote

  Per te treguar se sa e madhe ishte dashuria e tij, deshi te bente diçka vertete te madhe; artisti japonez Jasushi Takahashi, i cili njihet me pseudonimin Yassan, perdori territorin e vendit te tij si 'leter' per te shkruar permes nje Gps nje mesazh dashurie per te fejuaren, propozimin per martese me te madh bote, nje rekord Guinness.

 • Shqiponja dykrenore, simbol i shampanjes franceze

  Pas daljes ne treg te shampanjes franceze 'Millesime', me simbolin e shqiponjes dykrenore ideatori i saj Jerome Olivet shprehet se kjo nuk ka qene nje perzgjedhje rastesore, por nje detaj i cili flet shume.

 • Qeni sakrifikoi jeten per te shpetuar gruan dhe femijen nga plumbat

  Nje qen ne Atlanta ka sakrifikuar jeten e tij, per te shpetuar pronaren dhe femijen e saj, duke u dale plumbave perpara. Qeni i llojit pastor gjerman eshte shpallur hero ne Atlanta te SHBA-se. Noah ngordhi prej plumbit qe mori ne qafe dhe humbjes se madhe te gjakut.

 • Zbulohet nje bombe e Luftes se Dyte Boterore, evakuohen 17 mije njerez

  Autoritetet gjermane u detyruan te evakuonin sot 17.000 banore te qytetit te Dortmundit, pasi zbuluan nje bombe te vjeter te aviacionit te Luftes se Dyte Boterore, te pashperthyer. Bomba 1,8 tone qe ishte hedhur mbi rajonin industrial Ruhr gjate luftes, u gjet nga ekspertet, teksa ata analizonin disa foto te vjetra ajrore te zones.

 • Popullsia e botes do te rritet tej parashikimeve

  Udheheqesit e Kombeve te Bashkuara jane shqetesuar prej vitesh lidhur me ritmin e rritjes se popullsise. Pak vite me pare, perllogaritjet kishin parashikuar kulmin e popullsise boterore me 9 miliarde ne vitin 2070 dhe me pas nje ulje me 8.4 miliarde ne vitin 2100. Aktualisht ajo qendron 7.2 miliarde.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama