Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Vererat kosovare tashme edhe ne Japoni

  Valdrin Lluka, drejtori i Agjencise per Promovimin e Investimeve te Kosoves, e cila funksionon ne kuader te Ministrise se Tregtise dhe Industrise, ka deklaruar se kane arritur nje marreveshje me nje kompani japoneze per te eksportuar pije alkoolike edhe ne Japoni.

 • Propozimi i ri, korsi ne autostrada vetem per femrat

  Kompania e sigurimeve britanike 'Sheila's Wheels' ka bere nje propozim interesant duke kerkuar korsi te veçanta ne autostrada vetem per shoferet femra dhe madje ato te jene me ngjyren pink.

 • Nju Jorku, qyteti qe lind miliardere

  Shumica e miliardereve kane lindur ne qytetin e Nju Jorkut, sipas nje kerkimi te ri te bere nga nje reviste luksoze ne Britanine e Madhe dhe nga kompania e kerkimeve 'WealthInsight'. Nje ne kater nga miliarderet e botes ka lindur ne nje qytet amerikan, dyfish me teper sesa qytetet qe krijojne miliardere, Londra dhe Moska.

 • Luan ne violine gjate operacionit ne tru...per t'u sheruar

  Historia duket gati e pabesueshme. Por ne te vertete eshte nje tjeter tregues i progresit ne fushen e neurokirurgjise. Gjithçka nisi ne viti 2009, kur violinisti i Orkestres se Minesotes, Roger Frisch nisi te kishte dridhje te duarve qe e pengonin te luante ne violine.

 • Plazhi me i cuditshem ne bote!

  Ky eshte plazhi me i çuditshem qe mund te keni pare ndonjehere. Quhet plazhi i Gulpiyurit dhe eshte nje vend i fshehur dhe jashtezakonisht i bukur qe ndodhet ne afersi te qytetit Llanes te Spanjes.

 • Asteroidi qe kercenon Token

  Jeta ne Toke kercenohet nga nje asteroid tejet i madh qe ka habitur shkencetaret dhe studiuesit e hapesires me rrugetimin e tij te pazakonte duke 'thyer' cdo barriere graviteti. Sipas shkencetareve amerikane asteroidi 1950 DA ka nje mundesi 1 ne 300 qe te godase token... por jo para 16 marsit te vitit 2880.

 • Nena, rezultatet e provimeve te femijes suaj varen nga ju!

  Studimi i publikuar nga qendra London School of Economics per Performancen Ekonomike (CEP) tregon se foshnjat qe lindin nga nena qe kane besim te forte se fati eshte ne duart e tyre, kane mundesine qe te dalin 17% me mire ne provime kur te rriten.

 • Gjermania, vendi i preferuar per azil nga vendet e Ballkanit

  Pothuajse 10 mije shtetas te Shqiperise dhe Maqedonise gjate gjashte muajve te pare te ketij viti kerkuan azil ne Gjermani. Te dhenat i publikoi Zyra Federale per Migracionin dhe Refugjate. Sipas te dhenave te tyre, numri i kerkesave per azil nga keto dy vende ka nje tendence te rritjes.

 • 5 arsye pse duhet ta mbyllni FB!

  Te gjithe personat qe jane 'te varur' pas Facebook-ut, duhet ta pranojne, Facebook-u eshte nje problem. Te kesh nje adrese ne Facebook mund te jete nje gje e mire, pasi lidhesh me miqte e tu qe ndodhen afer dhe larg.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama