Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Shtate personat me pa fat ne bote

  Keta jane njerezit me te pafat ne historine e njerezimit. Ndonjehere te bie rasti te shikosh dike me fat aq te keq sa qe mundesite per te rastisur me ate person jane nje ne nje milion. Aq sa te bejne te dyshosh per keta njerez.

 • Cortana parashikon sakte ndeshjet e boterorit

  Cortana eshte makineria me inteligjente e Microsoft, e cila deri tani ka arritur te beje parashikime te sakta mbi ndeshjet e ketij boterori. Ajo ka parashikuar fitoren e Frances dhe Gjermanise ndaj rivaleve te 1/8, si dhe fitoren e Belgjikes ndaj SHBA-se.

 • A ka gabuar Ajnshtajni?

  9 vite më parë
  A ka gabuar Ajnshtajni?

  Ne vitin 1905, Albert Ajnshtajni llogariti qe shpejtesia e drites mbetet ne nje konstante prej 186.282 miljesh ne sekonde (299.792 km ne sekonde), gjate udhetimit neper nje vakuum.

 • 7 llojet e dashurise!

  9 vite më parë
  7 llojet e dashurise!

  Edhe pse shume njerez pergjithesisht e lidhin dashurine me nje ndjenje romantike, ka disa lloj dashurish, te cilat ju duhet t’i perjetoni dhe kaloni ne jete.

 • Zbulime te cmendura

  9 vite më parë
  Zbulime 'te cmendura'

  Nje mengjes gushti te vitit 1835, lexuesit e New York Sun u befasuan kur lexuan se Hena ishte e banuar. Tre te katertat e faqes se pare te gazetes i dedikoheshin ketij lajmi, i pari i nje serie me titull: 'Zbulime te medha astronomike te bere kohet e fundit nga Sir John Herschel ne Kepin e Shpreses se Mire'.

 • Cilat jane femrat me te lumtura?

  Sipas nje studimi te botuar nga gazeta 'Sex Research' femrat pornostare jane me te lumturat. Studimi ka nxjerre se ato kane nivele me te larta vetevleresimi, ndjesi pozitive, mbeshtetje sociale, kenaqesi seksuale dhe shpirterore me te larte se femrat jashte kesaj industrie.

 • Adoleshentja qe i ngjan protagonistes se filmit 'Frozen'

  Nje vajze 18-vjeçare nga Daytona Beach, Florida po fiton vemendje nderkombetare ngaqe duket si Elsa tek filmi i njohur i Disney, Frozen. Pasi Annna Faith Carlson pa filmin vizatimor, ajo postoi nje foto ne Instagram, ku kishte pozuar prane posterit te filmit. Numri i ndjekesve te saj u rrit menjehere ne 328 mije njerez.

 • Toka do te jete 4 grade me e ngrohte ne fund te shekullit

  Planeti yne deri ne vitin 2100 me shume gjasa do te jete 4 grade celcius me i ngrohte. Ky eshte perfundimi i fundit i nje hulumtimi te ri shkencor per ndryshimet klimatike. Sipas britanikes 'The Guardian', rritja e temperatures ne kete nivel eshte e pashmangshme nese nuk do te parandalohet ulja e emetimit te gazrave te atmosferes.

 • Duke xhiruar gjejne 8.5 mln $

  Nje ekip televiziv, i cili ishte duke regjistruar nje dokumentar kane mbetur te habitur kur kane gjetur 8.5 milione dollare te fshehura ne nje kuti druri ne nje apartament ne Silvertaunn ne Angli.

 • Gjeniu 10-vjecar mbaron gjimnazin

  Djaloshi 10-vjecar, Tanishq Abraham, i cili ne moshen 4-vjecare ishte nje nga amerikanet me te rinj te pranuar ne shoqerine e inteligjences se larte Mensa, ka mbaruar sot gjimnazin.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama