Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Ekuacioni qe parashikon lumturine

  Per nje kohe te gjate eshte bere e ditur se lumturia varet nga situata te ndryshme te jetes. Tani shkencetaret kane formuluar nje ekuacion qe mund te parashikoje lumturine momentale.

 • Hena mund te furnizoje me energji Token?

  Kina thote se minimi i heliumit nga sateliti yne mund ta nxjerre rruzullin tokesor nga kriza e energjise. Dheu i prure prej henes nga njerezit e pare qe kane shkelur ne hene permban substanca titaniumi, platiniumi dhe minerale te tjera te vlefshme.

 • 10 fakte shkencore per dashurine & seksin

  Zenkat dhe agresioni mes bashkeshorteve mund te vijne ndonjehere prej niveleve te uleta te glukozes ne gjak, thone kerkuesit e Universitetit te Ohaios.

 • Mungesa e gjumit rrit rrezikun e kujtimeve false

  Nje kerkim i ri keshillon se mungesa e gjumit mund te rrise rrezikun e individeve te preken nga kujtimet e paverteta. Kerkuesit nga Universiteti i Kalifornise dhe Universiteti Shteteror i Miçiganit thane se ata qe nuk flene mjaftueshem kane me teper gjasa te kujtojne informacione false, sesa ata qe flene mjaftueshem.

 • Nje peme e vetme me 40 lloje frutash

  Per ta krijuar eshte dashur fantazia e nje artisti dhe durimi i nje kopshtari, te shkrira tek i njejti person. Amerikani Sam Van Aken, profesor arti me nje dashuri te madhe per kopshtarine eshte ‘babai’ i nje peme me superfuqi: e vetmja ne bote qe eshte e afte te prodhoje 40 lloje te ndryshme frutash.

 • Cfare do te ndodhte ne Toke pas nje lufte berthamore?

  Sipas studiuesve, pasojat e luftes nukleare mes popujve, i vuajme ende sot. Uria ne te gjithe boten, ngricat vdekjeprurese, demtimet ne shtresen e ozonit (deri ne 50% te saj), jane pasojat e konflikteve nukleare mes popujve, qe prekin popullsine sot dhe ne te ardhmen.

 • Dota2, loja qe jep 10 mln $ per me te miret

  Disa te pasionuar pas lojtareve ne internet po garojne per fitimin e nje shume prej 10.9 milione dollare, qe eshte dhe çmimi me i madh ne bote ne kete fushe.

 • Pse dielli ka rene ne qetesi?!

  Studiuesit jane shqetesuar per faktin se dielli ka hyre ne nje cikel 'te qete' 11-vjecar, ne nje kohe kur ai duhej te ishte ne nje periudhe mjaft aktive. Fizikani qe merret me studimin e sistemit diellor Tony Phillips, e ka quajtur kete fenomen 'Gjithcka qetesi'.

 • 10 keshilla sesi te beni 'selfie-n' perfekte

  Nese dikur, per te bere nje foto duhej t'i thoshit personave te tjere, tashme me daljen e smartphone-ve, ju mund te vete fotografoheni dhe te shkepusni momente kudo qe ndodheni.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama