Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Me thuaj c'muzike degjon, te te them cili je

  Si lidhet inteligjenca me llojin e muzikes qe degjojme? Vitet e fundit, nje autor aplikacionesh, Virgil Griffith, ka lidhur shijet muzikore, bazuar ne piket mesatare te studenteve ne testin SAT ne institucione te ndryshme arsimore.

 • 7-vjecarja u vjen ne ndihme femijeve shqiptare

  Nje 7-vjecare e cila po mbledhe çanta e lodra per femijet ne nevoje ne Shqiperi, do te notoje per te mbledhur para per dergimin e ndihmave. Qe nga muaji korriku, Jessica Marie, ka punuar per te mbledhur lodra e rroba, kerkoi nje bamiresi per shperndarja e tyre, pasi kuptoi se sa femije jetojne ne varferi ne Shqiperi.

 • Flamuri kombetar i shqiptareve renditet i gjashti me i pelqyeri ne bote

  Rezultatet e publikuara nga Web rachelbrandon tregojne se flamuri me i pelqyeri eshte ai i Britanise se Madhe dhe i dyti i Arabise Saudite. Web rachelbrandon me seli ne Londer ka mbledhur per 6 muaj pelqimet e njerezve ne shtetet e ndryshme te botes rreth preferencave te tyre per dukjet e flamujve te shteteve.

 • Shkencetaret zbulojne nje fenomen te ri

  Astronomet kane zbuluar nje vrime te zeze, e cila konsumon gaz nga nje yll i afert. Vrima e zeze e cila njihet si P13 eshte e vendosur ne periferi te galaksise NGC7793, me nje distance prej 12 milione vite drite larg nga Toka.

 • Fotoja qe po ben namin ne rrjetet sociale

  Nje mesuese arti ne New Jersey ka realizuar nje foto per te cilen e kane zili shume fotografe profesioniste. Ajo thote se eshte thjeshte ceshtje fati.

 • Nxjerr ne shitje shtepine per nje iPhone 6

  Nese doni nje iPhone te ri, dhe nuk jeni ne gjendje qe ta blini ate, atehere mund te nxirrni ne shitje shtepine tuaj. Kete ka bere nje pronar i nje shtepie ne Detroit i cili, pasi vuri re renien e cmimit te prones qe ai kerkonte te shiste, mendoi qe ta shkembente ate me nje iPhone 6.

 • Kafshet shtepiake jane si femije per femrat

  Te zotet e nje kafshe shtepiake e kane mjaft te thjeshte t'i klasifikojne ato si foshnjat e tyre. Nje studim i kryer tregon se ne te vertete, ata i mendojne kafshet si femijet e tyre.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama