Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • 10 profesionet qe do te zhduken brenda vitit 2022

  Se fundmi, kriza ekonomike dhe teknologjike po perkthehet si nje 'cift vdekjeprures' per shume profesione. Sipas nje studimi te 'Career Cast', i publikuar nga sajti 'Business Insider'...

 • A perdorim vertet 10% te trurit?

  'Vleresohet se shumica e njerezve perdorin vetem 10% te kapacitetit te trurit te tyre', ka thene profesor Norman, i intepretuar nga aktori Morgan Freeman, ne trajlerin e filmit te ri 'Lucy'.

 • 99.999 trendafila per nusen!

  99.999 trendafila te kuq, qe simbolizojne dashurine. Kjo eshte surpriza me e bukur qe nje nuse mund te marre diten e saj te dasmes. Por akoma me i veçante eshte ky rast ne Kine, ku nje burre kinez zbukuroi 30 makina me 99.999 trendafila te kuq.

 • Misteri i drites se munguar

  10 vite më parë
  Misteri i drites se munguar

  Astronomet kane zbuluar qe nuk ka mjaftueshem drite ultravjollce nga yjet ne univers per te llogaritur vezhgimet e gazit te perkohsehm.

 • Rastesia e frikshme e numrit 17. A u rrezuan te gjithe avionet me raketa?

  Boeing 777, i cilesuar nga ekspertet e aviacionit si nje nder avionet me te sigurte dhe me te cilin fluturonin sot viktimat e fluturimit MH17, iu dorezua linjes ajrore Malaysia Airlines, ekzaktesisht 17 vjet me pare, me 17 korrik, 1997 date qe shenon dhe fluturimin e tij te pare.

 • Blogerja denohet me 1 500 euro

  Nje gjykate ne France ka denuar nje blogure sepse pershtypjet e ashpra te saj mbi nje restorant ishte shume i spikatur ne rezultatet e kerkimeve ne Google.

 • 25 universitetet me te mira ne Evrope

  Universiteti i Kembrixhit eshte kolegji me i mire ne Evrope, sipas nje liste te re te bere nga ‘Qendra per Renditjen e Universiteteve Boterore’ (CWUR). Universiteti i Oksfordit dhe Instituti Federal Zviceran i Teknologjise ne Zyrih, gjithashtu qendrojne ne vendet e larta te listes.

 • Nuk kishte asnje te aferm dhe asnje mik, por ne funeral moren pjese 300 persona

  Para se George Thompson nderronte jete kishte frike se askush nuk do te shkonte ne funeralin e tij, pasi ai nuk kishte me asnje te aferm dhe asnje mik. Deri ne moshen 96 vjec Thompson jetoi nje jete te mrekullueshme dhe fakti qe asnje nuk do shfaqej ne funeralin e tij nuk do te ishte nje fund i merituar per jeten e tij.

 • Zbulohet nje grope gjigante misterioze ne Rusi

  Zbulohet nje grope misterioze me nje diameter rreth 260 metra te gjere ne gadishullin Yamal ne Rusi. Imazhet e kapura nga ajri tregojne gropen ne nje zone te Rusise e cila eshte e pasur me gaz.

 • 7 fakte te panjohura rreth vdekjes

  Pavaresisht se vdekja konsiderohet si e vetmja gje e pashmangshme, ne dime shume pak per te. Rreth konceptit te vdekjes qarkullojne mitet dhe besimet e rreme qe shpjegohen si me poshte nga e perditshmja amerikane 'Huffington Post'.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama