Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Zbulohet nje koleksion librash te mbeshtjelle me lekure njeriu

  Se fundmi jane zbuluar tre libra te mbeshtjelle me lekure njeriu. Tre vellimet, respektivisht, kane te bejne me te drejten mesjetare, letersine latine dhe filozofine franceze. Libri i pate titullohet 'Practicarum quaestionum circa leges regias', ndersa ai flet per ligjet spanjolle te dala ne vitin 1605.

 • Londra, 'Kryeqyteti i kokaines ne Europe'

  Sipas publikimeve te fundit, rezulton qe Londra eshte 'kryeqyteti i kokaines ne Europe' dhe ka perdorimin me te madh te droges se, çdo qytet tjeter ne kontinent.

 • 'Cmendet' nga bukuria e natyres, zhvishet turistja norvegjeze

  Bukuria mahnitese e Maleve te Rugoves ka bere qe alpinistja norvegjeze, Marina Laura Bontà te zhvishet. Ajo nuk eshte mjaftuar duke ndjere freskine e maleve te Rogoves e veshur, por ka vendosur te zhvishet nga mesi e lart per te 'shijuar' me shume freskine dhe aromen e kesaj bukurie mahnitese.

 • Cfare gjuhe ka folur Jezu Krishti?

  Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu kryqezoi shpaten verbalist me Papa Françeskun sa i takon çeshtjes se cfare gjuhe mund te kete folur Jezu Krishti.

 • Do nderhynit kur nje vajze rreh nje djal? (Video)

  Nese do te shihni nje mashkull duke sulmuar fizikisht nje femer ne rruge, me siguri do te nderhynit per ta ndalur ate dhe nese nuk do ta benit ju, dikush tjeter do te gjente guximin te nderhynte. Po nese ndodh e kunderta? Nje kamere e fshehte ne Angli solli te dyja rastet.

 • Popullsia e kryeqytetit te Azerbajxhanit

  Baku eshte kryeqytet i Azerbajxhanit. Ai shtrihet ne pjesen Jugore te gadishullit Abseron. Sipas regjistrit te popullsise se vitit 2007 ne Baku kane jetuar 2 milione banore. Se bashku me rrethinat Baku ka rreth 3 milione banore...

 • Kush jane vendet me te mira per punetoret?

  Konfederata Nderkombetare e Sindikatave ka publikuar raportin per vendet qe jane me te pershtatshme per pune dhe ku respektohen me shume te drejtat e punetoreve. Ndarja e shteteve behet ne disa kategori, ku 1 paraqet vendet me te mira dhe 5+ ato me te keqija.

 • Gjoba me e larte per sms, 532 euro

  Nje shofer ka paguar 650 franga ose 532 euro gjobe ne Zvicer. Jo sepse ai ishte kapur me telefon mbi timon, por sepse ai po shkruante nje sms. Raste te tilla jane ne rritje ne gjithe Zvicren.

 • Rama dhe Pacolli bejne sefie ne Kazakistan

  Kryeministri shqiptar, Edi Rama dhe zevendeskryeministri i Kosoves, Behgjet Pacolli, ndodhen per nje vizite zyrtare ne Kazakistan. Por sic duket te dy zyrtaret vec vizitave qe kane bere kane gjetur kohen qe te bejene edhe selfie.

 • Behuni gati per nje vere teper te nxehte!

  Muaji prill ishte muaji i pare me i nxehte, i regjistruar ndonjehere, kane treguar parashikimet. Temperatura mesatare e kombinuar ne territorin boteror dhe siperfaqet oqeanike per muajin prill 2014, si me e larta e regjistruar per muajin, ishte 0.77 grade celsius mbi mesataren e shekullit te njezete (e cila ishte 13.7 grade celsius).

 • Hyn ne pornografi, vret veten pas disa javesh

  Nje studente amerikane 19-vjecare ka vrare veten vetem disa jave pasi hyri ne boten e pornografise amatore dhe pesoi talljet e ish-shokeve te gjimnazit ne rrjetet sociale.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama