Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Vdesin bashke, pas 60 vitesh martese

  Nje histori dashurie qe ka çuditur te gjithe boten! Nje dashuri e pandashme mes dy njerezve qe kane ndare gjithcka per 60 vjet dhe ne fund nuk jane ndare edhe perball vdekjes.

 • Videolojerat do te zevendesojne provimet

  Imagjinoni nje shkolle te se ardhmes ku videolojerat mund te zevendesojne provimet. Nje program i ri arsimor perdor videolojen SimCity, per te provuar sesi femijet u japin zgjidhje problemeve.

 • Emrat me te perhapur te femijeve ne bote per vitin 2013

  Nese po kerkoni per nje emer te kendshem dhe ne mode per djalin apo vajzen qe prisni te lindni, hidhi nje sy emrave me te perhapur te vitit 2013. Emri me te cilin jane pagezuar shume prej djemve vitin e shkuar eshte Noah, ndersa per vajzat Sophia.

 • Ish-ushtaraku mban pas 10 vjetesh premtimin

  Nje ish-ushtar britanik, qe takoi nje djale me fytyre te deformuar, teksa ishte ne sherbim ne Bosnje, i ka kaluar 10 vite te jetes se tij duke mbledhur para per te mbajtur premtimin e dhene.

 • Me thuaj si je ne zyre, te te them si je ne shtrat

  Te pasurit kane shtepi me te medha dhe makina me te shpejta, por ata nuk bejne maksimumin ne jeten e dashurise, sugjeron nje kerkim i ri. Kerkimi tregoi se vetem 4% e njerezve qe fitojne shume bejne seks perdite, nje shifer qe trefishohet per ata qe fitojne me pak.

 • Krijesa te cuditshme ne Fukushima

  Ne 11 mars te 2011-es si pasoje e nje termeti nenujor, ne Fukushima, u demtua ne menyre te rrezikshme centrali berthamor me te njejtin emer.

 • Dy shqiptare futin ne 'sherr' Australine me Indonezine

  Dy emigrante shqiptare kane qene molla e sherrit mes Australise dhe Indonezise. Ne 1 maj te ketij viti nje anije me azil kerkues nga Indonezia u kthye mbrapsht nga forcat detare australiane, duke i dhene me vete edhe tre pasagjere te tjere, mes tyre dhe dy shqiptare dhe nje indonezian.

 • Ne 5 vjet, SHBA-te kane debuar 2 milione emigrante

  Shtetet e Bashkuara kane debuar rreth 2 milione emigrante te paligjshem ne pese vjet, qe kur Presidenti Barak Obama mori detyren. Siç njofton korrespondenti i Zerit te Amerikes Kent Klein, disa amerikane thone se administrata eshte shume agresive ne zbatimin e ligjit te imigracionin, ndersa te tjere thone se ajo nuk eshte agresive sa duhet.

 • Vajza tmerron udhetaret, seks ne tualetin e aeroplanit

  Nje incident jo i kendshem ka ndodhur ne banjen e nje aeroplani te linjes 'Londer-Las Vegas'. Stafi i aeroplanit ka thene se, eshte trembur kur ka degjuar britmat e nje vajze qe vinin nga tualeti i aeroplanit.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama