Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Kater eklipse henore do te ndodhin gjate muajve te ardhshem

  Eklipset henore jane nje nga ngjarjet me te mira per ti shikuar ne qiellin e nates, dhe kater nga keto ngjarje do te ndodhin gjate muajve te ardhshem. Vrojtuesit e qiellit do te jene gati per ti pare keto ngjarje ne vetem disa jave.

 • E parkon makinen naten, e gjen te 'zhveshur' diten

  Nje makine luksoze ne lagjen Nr.5 ne Durres i jane vjedhur pjeset kur ka qene e parkuar. Ngjarja ka ndodhur gjate nates dhe nuk dihet se kush jane autoret e kesaj ngjarje. Makines 'Mercedes Benz CLS-Class' i jane vjedhur pjese te ndryshme, si dyert, prapakolpi dhe pjese te tjera nga brenda saj.

 • Nuk e keni pare kurre nje Miss Universe keshtu! (Foto)

  Dikur ajo ishte Miss Universe. Por tani Stefania Fernandez ka vendosur qe te pozoje ne kete menyre, e mbuluar me gjak dhe pisllek ne perpjekje per te ndergjegjesuar vendin e saj, Venezuelen, kunder dhunimit te te drejtave te njeriut. Ajo eshte kurorezuar si me e bukura ne bote ne vitin 2009.

 • Te vuash nga WhatsAppitis

  10 vite më parë
  Te vuash nga 'WhatsAppitis'

  Nje doktor spanjoll ka gjetur rastin e pare me sindromen 'WhatsAppitis' dhe i ka bere thirrje perdoruesve te aplikacionit qe te kene kujdes pasi po demtojne shendetin e tyre.

 • Ruset e thjeshte tallen me Obamen: S'lejohet te hysh ne banje

  Fillimisht ishte vete presidenti Vladimir Putin qe u tall me sanksionet qe i jane vendosur Rusise nga SHBA dhe BE. Por tani edhe ruset e thjeshte kane nisur qe te tallen, pas atyre qe edhe media perendimore i quan thjesht 'sanksionthe'.

 • Kjo puna e rrezimit te avioneve po na ben me hije

  Nje lajm u shfaq me shpejtesi ne mediat ne mbare boten: Nje tjeter avion eshte rrezuar, kete here ne Ishujt Kanarie. Duke pasur ne mendje fluturimin misterioz MH370, te gjithe nxituan qe te mesojne me shume. Por ne fakt kishte qene thjesht nje alarm fals.

 • Pas Twitter, Turqia bllokon edhe YouTube

  Aksesi ndaj faqes per shperndarjen e videove, YouTube, eshte ndaluar ne Turqi. Vendimi eshte marre pas publikimit te nje regjistrimi nga takimi i qeversie, i cili komprometonte kryeministrin e vendit, Taip Erdogan.

 • Te martohesh fale qenve

  10 vite më parë
  Te martohesh fale qenve

  Dy te verber te ndihmuar nga qente e tyre, u njohen, dashuruan e me pas perfunduan ne altar. Kjo eshte historia e ciftit Claire Johnson dhe Mark Gaffey, te cilet vune kurore me ne krah dy qente e tyre labradore. Gjithcka ka nisur gjate nje kursi te qenve orientues, kurse te posacme ne Shtetet e Bashkuara qe ndihmojne te verberit per te patur 'syte e tyre' kafshet shtepiake.

 • Tregtari gjen vezen e arte 20 milione dollareshe

  Nje tregtar objektesh te vjetra prej ari ne brendesi te Shteteve te Bashkuara te Amerikes duket se ka gjetur ne kuptimin e drejtperdrejte te fjales, vezen e arte, nje objekt shume te cmuar me vlere 20 milione dollare.

 • Humbi njeren kembe ne Maratonen e Bostonit, balerina rikthehet ne skene

  Ajo humbi njeren kembe ne atentatin qe tronditi Maratonen e Bostonit 1 vit me pare, me 15 mars 2013. Per nje balerine profesioniste ky mund te ishte fundi i karrieres. Por ajo, Adrianne Haslet-Davis, 33 vjece, nga Bostoni nuk lejoi qe ajo dite tragjike te shenonte fundin e jetes se saj.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama