Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Anketa, parate i mbajne burrat, kane me shume llogari ne banka

  Parate e shtepise i mbajne meshkujt. Te pakten keshtu duket sipas te dhenave te nxjerra nga anketa e zhvilluar nga Banka e Shqiperise. Me qarte kjo mund te lidhet me pjesen e llogarise se kursimit, ndryshe nga ajo rrjedhese, qe lidhet me marredhenien e punesimit.

 • Ikona e Marlboro-s vdes nga semundjet e duhanpirjes

  Eric Lawson, portreti i te cilit ishte imazhi i Marlboros- ne fundin e viteve 1970, ka vdekur ne moshen 72-vjecare. Lawson ka vdekur me 10 janar nga semundja pulmonare. Ai ka eshte shfaqur ne reklamat e firmes se njohur te cigareve nga viti 1978 deri ne 1981. Lawson, i cili duhanpires qe prej moshes 14-vjecare, me vone u shfaq ne reklamat antiduhan.

 • Prodhohen diamante nga eshtrat e te vdekurve

  Kompania zvicerane 'Algordanza' ka terhequr vemendjen ne mbare boten dhe eshte tema kryesore e ketyre diteve ne rrjetet sociale per shkak te biznesit te saj te vecante, duke prodhuar diamante nga mbetjet mortore, substanca qe mbeten pas djegies. Tani diamantet mund te konsiderohen shume me personale, pasi vijne edhe nga mbetjet mortore te te afermve te atyre qe i porosisin.

 • Arrestohen mafiozet e portretizuar ne film nga De Niro

  E mbani mend filmin 'Godfellas' me Robert De Niro, Joe Pesci dhe Ray Liotta? Tregojne nje histori te vertete te mafies njujorkeze. Tani protagonistet e kesaj ngjarje kane rene ne prangat e policise. FBI ka arrestuar pese persona te mafies se Nju Jorkut, perfshi nje te dyshuar per te famshmen vjedhje te Lufthansa-s ne aeroportin JFK...

 • Opportunity zbulon nje shkemb te ri ne Mars

  Nje shkemb misterioz qe 'shfaqet' papritur ne Mars: lajmi i habitshem ka ardhur nga sonda Opportunity qe vazhdon misionin e saj. Duke krahasuar imazhet e para te ardhura nga sonda me ato aktuale eshte e dukshme qe eshte shfaqur nje shkemb, qe me pare nuk ishte.

 • Dasha Zhukova Abramovich perdor gruan zezake per poltron

  Eshte e re, e bukur, drejtoreshe e Qendres se artit kontemporane 'Garage' dhe mbi te gjitha gruaja e miliarderit rus dhe padronit te ekipit te Chelsea, Roman Abramovich. Por kete here 32-vjecarja Dasha Zhukova...

 • Kafeneja e pare 'Paguaj per minutin'

  Jeni mesuar qe te shkoni neper lokale dhe te porosisni vetem nje pije dhe pastaj te qendroni sa kohe te deshironi? Tashme nje tjeter metode ka dale ne qarkullim, ku ju nuk paguani me per pijen apo per ate qe porosisni, por do paguani per kohen qe qendroni ne lokal.

 • Projekti, zogjte do te lajmerojne per termetet dhe vullkanet

  Zogjte, bletet dhe fluturat duke filluar qe nga vitit tjeter do te gjurmohen nga hapesira per te dhene paralajmerime rreth vullkaneve dhe termeteve. Astronautet jane duke planifikuar qe te instalojne nje detektor ne Stacionin Nderkombetar Hapesinor per te gjurmuar levizjen e fluturave dhe zogjve.

 • Kur rrufeja nuk kursen as Krishtin

  Ky eshte momenti spektakolar ku statuja 30 metra e larte e Jezu Krishtit, e vendosur ne kodren mbi Rio de Janeiro goditet nga rrufeja.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama