Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Vrapi parandalon plakjen e trurit

  Qe ushtrimet fizike rinojne jo vetem trupin por edhe trurin, fale prodhimit te neuroneve te reja, kjo dihet. Por nje studim i fundit tregon se vrapi, ne ve?anti, mund edhe te bllokoje procesin e plakjes cerebrale, duke stimuluar prodhimin e qelizave te reja staminale qe permiresojne kapacitetet mendore.

 • Para mbledhjes se qeverise dergon vajzen ne kopesht

  Kryeministri britanik David Cameron mund te jete nje njeri me axhende shume te zene dhe me ?eshtje vertet te rendesishme per te zgjidhur gjate dites se tij, por ai do ti beje te gjitha keto pasi te kete kryer detyren si baba, te coje vajzen e vogel ne kopesht.

 • Tre rregullat e arta per te mesuar femijet te kursejne

  Sa shpesh e keni degjuar nje prind te thote se koha kalon shume shpejt dhe se femija e tyre rritet sa hap e mbyll syte? Ne fakt, keshtu eshte vertet, sidomos ne nje bote dixhitale si kjo e sotmja ku edhe 3-vjecaret jane ne gjendje te perdorin lap-top dhe iPad me nje lehtesi te habitshme.

 • 'Pilotet e avionit te zhdukur tymosnin ne kabine'

  Nje vajze e re beri te ditur se kaloi te gjithe fluturimin e saj ne kabinen e nje avioni, pasi u ftua prej nje prej dy piloteve qe drejtonte 'Malaysian Airlines' te zhdukur ne menyre misterioze qe prej dites se shtune.

 • Le gruan miliardere: Nuk me pelqente jeta si pasanik

  Thone se sa me shume, aq me mire, por nuk mendon keshtu ky burre, qe ka vendosur qe te divorcohet nga gruaja e tij, sipermarresja me e pasur ne Britani. Sipas Daily Mail, ish- mesuesi i matematikes, Tony Hawken, 57 vjec, do divorcohet nga Xiu Li, 51 vje?, per shkak se thote se i ka ardhur ne maje te hundes jeta si pasanik.

 • Truri e njeh nje genjeshtar ne me pak se 1 sekonde

  Duhet me pak se nje sekonde per te identifikuar nje genjeshtar. Trurit tone, ne fakt, i duhen ekzaktesisht 300 milisekonda per te kuptuar nese gjestet apo sjellja e nje personi jane ne koherence me gjendjen shpirterore qe ai duhet te shprehe: makina jone e te vertetes qendron ne lobin frontal dhe jep gjykimin e vet pas ndjesive qe perjetojme.

 • Toka, burimi i ri i energjise elektrike

  Fizikanet e Universitetit te Harvardit mund ta kene gjetur menyren sesi ta bejne kete. Ata kane propozuar ne nje studim te ri, sesi te shfrytezojne rrezatimin termik te tokes dhe ta shnderrojne ne energji elektrike.

 • Qytetet me te shtrenjta ne bote

  Anketimi per koston e jetes ne bote i bere nga EIU eshte nje mjet qe perdor qytetin e Nju Jorkut si baze. Dhjete qytetet me te mira kete vit jane dominuar nga qytetet aziatike dhe australiane, si dhe disa qytete evropiane.

 • Apple nderton nje bust per Steve Jobs

  Per here te pare Apple 'braktis' teknologjine dhe kthehet tek e kaluara. Kolosi i teknologjise ka vendosur ti dedikoje nje veper arti themeluesit te tij, Steve Jobs. Behet fjale per nje bust, i seleksionuar mes 10 mije veprash...

 • Lidhjet e FBI me Bin Laden

  11 vite më parë
  Lidhjet e FBI me Bin Laden

  Media e huaj raporton se FBI vendosi nje lidhje direkte me Osama bin Laden ne vitin 1993 dhe zbuloi se lideri i Al-Kaedas kerkonte te financonte sulmet terroriste ne ShBA. Informacioni qe nxorri FBI atehere ishte aq specifik saqe ndihmoi per te penguar nje akt terrorist ndaj llozhes masone ne Los Anxheles, sipas nje deshmie ne gjykate, ne nje rast cituar nga The Washington Times.

 • Mesuesja akuzohet per marredhenie seksuale me nxenesin

  Nje mesuese drame ne Newport, ne Uellsin Jugor eshte akuzuar per kontakst seksual me nxenesin e saj adoleshent. Kelly Burgess, 26, eshte paditur me kater akuza per aktivitet seksual me nje djale midis moshes 13 dhe 17 vjeç, sipas Telegraph. Mosha e sakte e viktimes se supozuar nuk eshte raportuar.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama