Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Shpend Ahmeti shkon ne pune me autobus

  I sapozgjedhur kryetar i Prishtines, Shpend Ahmeti shkon ne zyre me autobus. Pasi shiti makinen e perdorur nga paraardhesi i tij ai ka zgjedhur urbanin per te shkuar ne zyre.

 • Si ka lindur miti i plakut te Vitit te Ri

  Miti i babagjyshit te Vitit te ri (apo Santa Claus si? njihet ne disa kultura) vjen nga legjenda e Shen Nikolles, nje peshkop bizantin i cili jetoi ne shekullin e katert: sipas tradites, Shen Nikolla u dhuroi nje prike tri vajzave te varfra ne menyre qe ato te mund te martoheshin ne vend qe te beheshin prostituta.

 • Amerikanet besojne gjithmone e me pak tek Zoti

  Numri i amerikaneve qe besojne tek Zoti po bie me ritme shume te shpejta sipas nje sondazhi online nga 'Harris' dhe ata qe e ruajne ende kete besim jetojne ne jug te SHBA-ve, votojne per republikanet dhe jane persona me ngjyre.

 • Antarktida eshte e mbushur me diamante

  Nen shtresat qindra-vje?are te akullit ne Antarktide mund te gjenden rezerva te tera diamanti dhe guresh te tjere te ?muar, bene te ditur te enjten kerkuesit australiane.

 • 5 shpikjet e 5 viteve te ardhshme

  Ndonese zbulimet me te medha te shkences kane qene pothuajse gjithmone te paparalajmeruara, ndonjehere madje edhe te pa kuptuara per rendesine qe kishin ne momentin e zbulimit, IBM pretendon se eshte ne gjendje te parashikohen risite e aferta qe do te ndodhin.

 • 'James Bondi eshte nje alkoolist impotent'

  Agjenti i famshem sekret, James Bond, ne jeten reale do te ishte i varur nga alkooli, impotent dhe shume prane vdekjes nga semundjet qe lidhen me konsumimin e madh te alkoolit.

 • Qente na kuptojne me shume se c'e imagjinojme, madje na parashikojne

  Qente jane besnike, i adhurojne perkedheljet dhe na kuptojne, por sipas nje studimi te fundit ata i tejkalojne te gjitha keto duke qene ne gjendje te parashikojne sjelljen tone. Nje rezultat I tille ka dale pas nje studimi te ?Abertay University of Dundee? ne Britanine e Madhe, ku nje grup shkencetaresh vezhgoi sjelljen e 24 qenve te stervitur ose jo.

 • Rruget e New York-ut zbukurohen me flamuj shqiptare

  Shqiptaret e New York-ut kane vendosur flamuj kombetare shqiptare neper dyqane, rruge e sheshe te ketij metropoli, ne shenje nderimi per festen e "Flamuarit" dhe festat e fundvitit. Rruget jane zbukuruar jo vetem me flamuj amerikane, por edhe me flamuj italiane dhe me flamurin tone kombetar.

 • Dorezat me sinjal per ciklistet

  Sinjalizimi i synimit per te marre kthesen teksa udhetohet me bi?iklete do te mund te behet me nje doreze te ndritshme dhe jo duke ngritur krahun. eshte ideja e nje programuesi amerikan, qe ka zhvilluar prototipin e ketyre sinjalizuesve dhe qe tani po kerkon sponsor.

 • Zvicer, protesta kunder debimit te adoleshentit shqiptar

  Qindra persona kane ne dale ne protesta ne Zvicer, per te kundershtuar vendimin per debimin e 17-vjecarit shqiptar. Behet fjale per adoleshentin Arlind Lokaj, i cili ka lindur ne Lokarno te Zvicres, por qe me pas u largua per te jetuar ne Kosove me babane e tij.

 • Gjermani, 'procesi' i braktisjes se foshnjeve

  Nje spital gjerman i jep mundesine nenave te reja te braktisin foshnjat e tyre ne nje kuti te posa?me, ku te vegjelit merren, u jepet kujdesi i duhur dhe behen gati per adoptim. Kutia quhet 'Babyklappe' dhe ndodhet ne spitalin Shen Jozef te Berlinit. Statistikat tregojne se kjo kuti perdoret dy here ne vit.

 • Marsi ishte i populluar me qenie te gjalla 3.6 miliarde vite me pare?

  Nje zbulim sensacional i destinuar per te ndryshuar orientimin e shume shkencetareve skeptik dhe jo vetem. Natyrisht duhet marre ende me rezerva ne pritje te perhapjes se njoftimit zyrtar te NASA. Gjithsesi flitet se ne Mars ka shenja jete. Kete e kane treguar rezultatet e analizave te truallit te planetit te kuq te kryer nga roboti laboratorik Curiosity ne kraterin Gale, te publikuar ne gjashte a

 • Perdorimi i tepert i telefonit, shkakton ankth

  Nese perdoret me tepri, celulari shkakton ankth dhe palumturi; perve?se ul performancen akademike per studentet. Keto jane konkluzionet e nje studimi te kryer mbi nje kampion prej 500 te rinjsh prane 'Kent State University' ne Ohaio nga Jacob Barkley, Aryn Karpinski e Andree Lepp dhe i publikuar ne revisten 'Computers in Human Behavior'.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama