Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • 1 ne 4 femra urren shoket e partnerit

  Me miliona vajza dhe gra kane nje antipati te theksuar qe kalon deri ne urrejtje per shoket e partnerit te tyre, per shkak te influeces se keqe, qe ato besojne se miqte kane tek njeriu i zemres. Nje studim tregoi se nje ne kater femra eshte kunder miqve te ngushte te bashkeshortit, te fejuarit apo te dashurit.

 • Shsht! Po hame! Ne New York, restoranti i pare i heshtur

  Te flasesh me gojen plot ushqim, dihet, eshte mungese edukate, por qe ne tavoline te mos komunikosh fare me njeriun qe ke perballe, kjo po qe eshte e re! E megjithate, ne USA, restoranti ku e folura eshte kategorikisht e ndaluar, po popullohet gjithnje e me shume.

 • Zbulohet nje nendetese japoneze prane Hauait

  Shkencetaret qe po vezhgojne oqeanin Paqesor prane brigjeve te Hauait, zbuluan nje nendetese japoneze te Luftes se Dyte Boterore, nje mrekulli teknologjike e kohes qe po planifikonte te sulmonte kanalin e Panamase para se te mbytej nga forcat amerikane.

 • Dhjete fakte shkencore rreth dashurise

  A eshte vertet dashuria ?elesi i gjith?kaje apo gjith?ka mund ta shohim si dashuri? Per ta kuptuar ate ekzistojne rreth dhjete fakte shkencore, si me poshte... Dashuria eshte ndoshta emocioni me i rendesishem qe mund te ndiejme, por ne te njejten kohe eshte padyshim ai me i pakuptueshmi. Njeriu per nga natyra e tij eshte si nje 'wireless' per t?u lidhur me te tjeret.

 • Policja vret veten, i dergon SMS-ne e te dashurit, bashkeshortit

  Nje punonjese e policise britanike vrau veten, pasi nje mesazh ne te cilin falenderonte nje koleg per 'takimin e mrekullueshem qe kishin pasur', ia dergoi gabimisht bashkeshortit te saj. 46-vje?arja Gail Crocker u takua me kolegun e saj te punes ndersa bashkeshorti 49-vjecar ndodhej ne nje udhetim pune jashte qytetit.

 • Truri i femrave dhe meshkujve, i ndertuar ndryshe?

  Trute e meshkujve dhe femrave jane te ndertuar ndryshe, gje qe shpjegon edhe arsyen se pse disa veprime kryen ndryshe nga dy gjinite. Nje ekip kerkuesish nga Universiteti i Pensilvanise ne SHBA, skanoi trute e 1000 meshkujve dhe femrave per te pare diferencat ne funksionimin e tyre.

 • 148 milion paund te Cojne drejt divorcit

  Cifti me i famshem ne Britanine e Madhe qe fitoi 148 milion paund ne nje lotari kombetare jane drejt divorcit. Kur e moren ?ekun e majme ata deklaruan se kjo shume do ti ndihmonte qe te mbajne familjen te bashkuar dhe sa me afer.

 • Vendet qe shesin shtetesine

  11 vite më parë
  Vendet qe shesin shtetesine

  Ne qofte se deshironi te keni nje shtetesi tjeter nga ajo e juaja, fare lehte mund ta merrni me nje shume te mire parash. Sot numerohen nje sere shtetesh, te cilet ju ofrojne qe ta blini shtetesine e tyre ne kembim te nje shume te caktuara parash. Por cilat shtete e kane 'taksen' me te ulet?

 • Papunesia, greket punojne ne Shqiperi edhe per 500 euro ne muaj

  'Deri pak vite me pare, shqiptaret shkonin per te punuar dhe per te filluar nje jete te re ne Greqi. Sot, te papunet greke po shkojne ne Shqiperi per te njejten arsye, madje edhe per 400 apo 500 euro ne muaj'. Keshtu shkruajne gazetat greke, sipas te cilave shumica e atyre qe emigrojne ne Shqiperi, jane te papune afatgjate ne Greqi.

 • Pas Google, vjen edhe njohja nga Facebook

  Menjehere pas njohjes se Kosoves nga motori me i madh i kerkimit ne bote, kompanise Google, ka pasuar edhe njohja nga faqja e dyte me e madhe ne internet, perkatesisht rrjeti social Facebook, i cili tashme e ka listuar Republiken e Kosoves ne mesin e shteteve qe ajo i ka ne faqe.

 • Hero, qenushi qe u masakrua ne Tirane!

  Kjo eshte historia e tmerrshme e nje qenushi qe tashme eshte pagezuar me emrin 'Hero', dhe me te cilin jane sensibilizuar shume njerez ne rrjetet sociale. ?Hero? deri pak diteve, me siguri ka qene nje qen i shendetshem, derisa eshte masakruar me sende te forta,ne menyren me barbare te imagjinueshme nga njeriu.

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama