Kuriozitete

Kuriozitete

Kureshtja eshte deshira apo shtytja e brendeshme e nje krijese per te njohur apo mesuar te padituren dhe te panjohuren. Eshte kerkimi i pyetjeve qe i veme vetes per gjerat e panjohura, dhe Shqiperia.com do mundohet tju sjell kuriozitete nga me te ndryshmet...

 • Kur kreret e shtetit udhetojne me autobus

  Shume rralle ndodh te shohim politikane apo biznesmene te udhetojne me mjetet e transportit publik. Diten e djeshme, ish-kryeministrja e Kroacise i ka befasuar te gjithe qytetaret kroate, teksa u shfaq ne autobus, ne mes te Zagrebit.

 • 'Ujku i vertet i Wall Street po punon me Qeverin Shqiptare'. Letra e vajzes se Prousalis

  Vajza e nje prej karaktereve te verteta te filmit te Martin Scorsese, 'The wolf of Wall Street', ka shkruar ne gazeten prestigjioze 'Los Angelos Times' nje leter te hapur drejtuar regjisorit te ketij filmi. Lajmi 'bombe' i dhene prej saj ishte se se fundmi babai mashtrues i financave dhe investitoreve po punon me qeverine shqiptare, madje eshte martuar me nje perkthyese 30-vjecare...

 • Danimarka 'clirohet' nga azilkerkuesit

  Numri i azilkerkuesve ka rene ne menyre te ndjeshme raporton gazeta daneze 'Politiken'. Tashme vetem 5 300 aplikues jetojne ne qendrat e posa?me, karahasur me 6 246 qe ishin ne shtator. Anna la Cour, drejtuesja e Kryqit te Kuq ne Danimarke, thote se numri i ulet ka ardhur nga procedimi i shpejte i kerkesave.

 • Studimi, lidhjet pa femije jane me te qendrueshme

  Cfare e shkaterron nje lidhje? Rutina, koha e paket e kaluar se bashku, xhelozia... dhe femijet. Sipas nje studimi te 'Open University', ne Britanine e Madhe, ciftet qe nuk kane femije jane me te lumtur se sa ata qe kane.

 • Aleksandri i Madh vdiq nga vera?

  I helmuar nga arseniku, tifoja apo malaria? Nder vite jane hedhur hipoteza te ndryshme per te sqaruar vdekjen misterioze te Aleksandrit te Madh ne vitin 323 Pas Eres Sone. Por tani, nje grup studiuesish pretendojne se kane ?elesin per te zbardhur misterin historik.

 • Njeriu qe nuk di not mbijeton 60 ore ne det

  Nje burre nga Tajvani mbijetoi 60 ore ne det te trazuar, megjithese nuk di te notoje, behet e ditur nga media vendese. Tseng Lien-Fa, 42 vjec, ishte ne nje plazh kur nje dallge e madhe e rrembeu dhe e hodhi ne det. Ai arriti te dale pas 60 oresh ne nje plazh tjeter 75 kilometra me larg.

 • Planeti binjak i Tokes

  11 vite më parë
  Planeti binjak i Tokes

  Shkencetaret besojne se ne pese yje te galaktikes sone ka planete si Toka, qe sillen rreth tyre. Gjithsesi, shkencetaret jane ende larg qellimit primar per te gjetur nje bote qe ngjason me tonen.

 • 650 mije euro per 1 pasaporte evropiane

  Firma britanike, 'Henley & Partners' do t?i sjelle buxhetit te shtetit te Maltes dhjetera milione euro, per te pajisur 20 mije qytetare me pasaporta te reja, te Bashkimit Evropian. Kjo skeme do t'i siguroje vendit te vogel mesdhetar nje shume prej nje miliarde eurosh, nderkohe qe buxheti vjetor i ketij shteti eshte tre miliarde euro.

 • Te alkoolizuarit pastrojne rruget, qeveria i paguan me birre

  Qeveria holandeze ka marre nje nisme te ve?ante per personat e alkoolizuar. Nje grup te alkoolizuarish jane paguar me birre ne kembim te pastrimit te rrugeve te Amsterdamit. Projekti eshte financuar nga qeveria holandeze, per tu ardhur ne ndihme ketyre personave qe te mos mbeten pa strehe.

 • SMS roze ne emer te drejtoreshes se Tatimeve

  Muri i godin?s s? Kryeministris?, ku po shfaqen prej disa dit?sh mesazhet e urimit t? qytetar?ve, duket se ?sht? kthyer edhe n? nj? hap?sir? ku mund t? 'abuzohet' me emrat e personave publik?....

Reklama

Prona ne Tirane

Foto Flickr

Reklama